Menu
JenProTěhotné.cz
Zdravotní péče v těhotenství

4D ultrazvuk: Kdy má smysl a stojí cena za to?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 3. 2017

Ultrazvuk patří ke klasickému vyšetření během těhotenství a pro nastávající maminky je to také velmi oblíbená procedura. Jsou to vzácné okamžiky, při kterých mohou vidět své nenarozené miminko. Dříve existoval jen 2D a 3D ultrazvuk. V posledních letech se ale čím více využívá i 4D ultrazvuk. Díky němu si mohou rodiče domů přinést video se svým miminkem, kde mohou vidět dokonce i jeho podobu. Stojí 4D ultrazvuk za to?

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy ultrazvuků?

I přes pokročilé technologie je stále klasický 2D ultrazvuk velmi důležitý a pro lékaře tím nejhlavnějším. Jeho prostřednictvím mohou odhalit případné vady plodu, vyhodnotí, zda máte dostatečné množství plodové vody i jestli je dítě ve správné poloze. Samozřejmě i 3D a 4D ultrazvuk je velkým přínosem, protože lékaři mohou vidět různé detaily miminka, mohou sledovat jeho pohyb, srdeční činnost a vidět případné povrchové změny jako je rozštěp rtu.

U 3D ultrazvuku se rekonstruuje několik klasických dvourozměrných obrázků do jednoho 3D obrázku. Máte tak jedinečnou možnost vidět takřka reálný obrázek svého dítěte. Jeho obraz ale zůstane staticky a vy nevidíte žádný reálný pohyb. 4D ultrazvuk může nastávajícím maminkám i tatínkům přinést úžasný zážitek. Můžete vidět úsměv vašeho miminka, nebo jak na vás mává, apod. Často se tak ještě umocní vztah k dítěti. Zejména pro otce mohou být tyto chvilky opravdu památné. 4D zobrazení vzniká tak, že se ke 3D zobrazení přidá čas. Rychle se snímají 3D obrázky a vzniká tak video v reálném čase. Snímky již nejsou statické, ale hýbají se a vy vidíte pohyb miminka. Naopak vám neřekne váhu a velikost miminka, ale to v tu chvíli není úplně důležité.

Jak probíhá 4D ultrazvuk?

Vyšetření probíhá o něco déle než klasický 2D ultrazvuk, asi 15 až 25 minut. Lékař ho provede buď vaginální, nebo abdominální ultrazvukovou sondou. Její typ vyberte lékař. Aby se mohlo vyšetření zdařit, musíte mít vyprázdněný močový měchýř, dojděte si tedy předtím na záchod a ani se ten den nemažte žádným tělovým mlékem či krémem na bříško. Najíst se klidně můžete.

I přes všechna opatření se však nakonec 4D ultrazvuk nemusí zdařit. O všem rozhoduje samo miminko. Jakmile se rozhodne, že se prostě neukáže a uvelebí se do nevhodné polohy, přitiskne se na stěnu dělohy či placenty, příliš si krásného obrázku neužijete. V takovém případě většinou lékaři ukončí vyšetření a nabídnou náhradní termín.

Kdy je nejlepší doba na 4D ultrazvuk?

Aby mohlo být zobrazeno celé tělo miminka, je ideální doba pro vyšetření v časnějším stádiu těhotenství, asi ve 12. až 16. týdnu. V tuto dobu ale není tak detailní, jako v dalších týdnech. Od 24. týdne těhotenství už můžete krásně pozorovat jednotlivé části miminka, detail obličeje, tváře, mimiku. Vyšetření je možné provést maximálně do 36. týdne, ale většina pracovišť doporučuje obdob mezi 24. a 29. týdnem, kdy je v děloze dostatek plodové vody pro kvalitní zobrazení. Toto vyšetření nehradí zdravotní pojišťovna, je to vlastně takový bonus. Proto počítejte s tím, že si ho musíte zaplatit a bude se jednat o částku minimálně 1000 Kč.

Krásná památka

Pro rodiče, ale často i pro příbuzné, je 4D ultrazvuk opravdu zázrak. Mohou vidět miminko tak reálně, jak to je jen možné. Jak se usmívá, šlebí, cucá si palec, zamává jim, apod. Navíc dostanou od lékaře i památku v podobě fotografie a videa. Budou si ho moci pustit, kdy budou chtít. Je jasné, že 3D a 4D ultrazvuk nemůže být náhradou za 2D ultrazvuk. Ale je to krásný bonus, který za to rozhodně stojí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

4D ultrazvuk: Kdy má smysl a stojí cena za to?