Jak se říká, těhotenství není nemoc, a pokud probíhá bez obtíží, je vhodné udržovat se v kondici vhodným sportem. Cvičení pro těhotné vám pomůže se připravit na porod, který je sám o sobě poměrně náročnou zátěží a i na dobu po něm. Ráda byste se vydala na nějaké těhotenské cvičení, ale netušíte co je pro vás vhodné a čemu byste se měla raději vyhýbat? Pak načerpejte inspiraci třeba v tomto článku.
Cvičení pro těhotné je velmi přínosné, protože vám může pomoci od mnoha neduhů, jako jsou bolesti zad, kyčlí, otoky, pomůže se správným držením těla, odbourává stres a brání vzniku těhotenské cukrovky. Jestliže nemáte žádné zdravotní obtížně, není důvod se cvičení vzdát. Samozřejmě musí jít o fyzickou aktivitu přiměřenou vašemu stavu, rozhodně se nedoporučuje cíleně hubnout v těhotenství. Vyberte si takové cvičení, které vám bude příjemné a bude vás bavit. Aktivit je k dispozici dostatek.
Ideální cvičení pro těhotné
V těhotenství můžete začít s něčím novým nebo pokračovat v tom, na co jste byla zvyklá. Záleží ovšem na tom, zda je fyzická aktivita bezpečná pro váš stav, bez velkých nárazů a otřesů. Pro budoucí maminky je vhodnější pomalé protahování a posilování svalů.
Jóga pro těhotné (Gravidjóga)
Skvělé cvičení na tělo i mysl. Cvičit můžete po celé těhotenství, protože je několik variant a každá je uzpůsobena stupni vývoje těhotenství. Jóga pro těhotné vám dokonale pomůže připravit se na porod.
Plavání v těhotenství
Plavání v těhotenství je oblíbenou formou sportu, protože voda tlumí nárazy a maminka tak může provádět i takové cviky, při kterých se normálně poskakuje.
Cvičení na míči
Pohupování na míči posiluje pánevní dno a míč dokáže tlumit nárazy. Posilujete a zároveň relaxujete. Míč je skvělým pomocníkem i v první době porodní, kdy pomáhá mamince zvládat kontrakce.
Pilates pro těhotné
Pilátes pomáhá bezpečně zpevnit svaly na břiše, podporuje krevní oběh a zmírňuje potíže s křečovými žilami. Blahodárně působí i na psychiku ženy.
Chůze
Chůze je naprosto ideální druh fyzické aktivity pro těhotné. Nic vás to nestojí, ale hodně vám to přinese. Choďte na dlouhé procházky buď sama, nebo ještě lépe s partnerem. Nejen, že si budete blíž a strávíte spolu příjemné chvilky, ale zároveň uděláte i něco pro své zdraví.
Všechna tato cvičení můžete provádět jen po konzultaci se svým lékařem. Ideální je, když docházíte někam, kde vede cvičení zkušená instruktorka, alespoň zpočátku, ale samozřejmě existují i různá DVD videa s cvičením pro těhotné na doma. Zaleží na vás, jaké máte možnosti a co vám vyhovuje.
Kdy není vhodné cvičit v těhotenství?
V těhotenství je nevhodné cvičit v případě, že máte astma, cukrovku, problémy se srdcem, krvácela jste nebo špinila, máte nízko položenou placentu, hrozí vám předčasný porod, už jste někdy potratila nebo máte slabý děložní čípek.
Jakým cvičením byste se měla vyhýbat?
Ne všechny cvičení jsou v těhotenství vhodná. Jsou buď příliš náročná a zatěžují až moc tělo nebo by mohli její miminko ohrozit. Jsou hlavně takové aktivity, kdy zadržujete při cvičení dech, cvičíte ve vlhkém nebo horkém počasí, můžete při sportu upadnout, kontaktní sporty (fotbal, hokej, atd.), cvičení na posilování břicha, nadměrné skákaní či běhání.
Cvičte jen, když se cítíte dobře
Cvičení v těhotenství je opravdu skvělé a přínosné, ale jen v případě, že se cítíte dobře. Jestliže vás bolí břicho, hlava, máte pocit na omdlení nebo se zkrátka necítíte dobře, raději spěchejte ke svému lékaři a ne do tělocvičny. Lepší než skvělá kondice je zdravé dítě. Po porodu bude ještě dost času na cvičení, až budete chtít zhubnout kila, která jste v těhotenství nabrala.