Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Domácí porod. Jaké jsou výhody a kdy na něj rovnou zapomeňte?

Redakce

Redakce

18. 2. 2018

Některé maminky mají z porodu v porodnici strach. Raději by si zvolily komfortnější prostředí domova. Tato volba ovšem s sebou nese značná rizika. V domácím prostředí totiž nikdy nedocílíte takového bezpečí pro maminku i pro miminko, jako je tomu v porodnici. Je pravda, že většina porodů probíhá fyziologicky, tzn. bez komplikací. Stále je tu ovšem riziko, že se přihodí něco nečekaného. V jakém případě domácí porod raději nepodstupovat? Jaké jsou hlavní argumenty pro a proti domácím porodům?


Proč vlastně chtějí některé ženy rodit doma?

Proč se některé ženy i přes všechna varování lékařů a nesouhlasné pohledy okolí přeci jen rozhodnou pro domácí porod? Proč se okolo domácích porodů vedou takové vášnivé diskuze? Je skutečně právo ženy rozhodovat o tom, jak a kde bude rodit, nadřazeno bezpečí novorozence?

Domácí prostředí

Hlavním argumentem, proč chtějí některé ženy rodit doma, je fakt, že se žena ve známém prostředí cítí příjemně a uvolněně. Nic nebo nikdo další ji neruší a může se plně soustředit na spontánní porod. Pokud si to žena přeje, mohou být porodu přítomny např. starší děti. Zejména pro dívky vytváří tato zkušenost opravdu silný emoční zážitek. Je otázkou, zda se ostatním dětem takový zážitek vryje do paměti pozitivně, anebo naopak negativně. To záleží na konkrétní situaci a formě, jakou to maminka dětem podá.

Intimita

Některé maminky mají strach, že si k porodu v porodnici nebudou moct přizvat dulu či partnera. Výhodou domácího porodu je, že to nemusíte s nikým řešit. Partnera či dulu si můžete přizvat dle libosti. Jestliže naopak toužíte po naprosté intimitě, nemusíte k porodu kromě porodní asistentky pustit nikoho. Na druhou stranu, otce či vlastní dulu si můžete pozvat k porodu téměř kdekoli. Většinou porod v nemocnici probíhá tak, že mu není přítomen ani lékař, pokud to situace vysloveně nevyžaduje. Partneři jsou většinou v místnosti sami, jen občas je přijde zkontrolovat zdravotní sestra či nemocniční porodní asistentka.

Jak vybrat jméno pro holku? Na co si dát pozor, aby dítě nemělo přezdívky či nečelilo posměchu?

Maximální kontakt s miminkem

Mnoho žen se rozhoduje pro porod doma kvůli tomu, že si přejí novorozence ihned přiložit k prsu. To se dnes však již dodržuje téměř ve všech nemocnicích. Tzv. bonding je v současnosti již zcela samozřejmý. V nemocnici novorozence prohlédne pediatr, aby zkontroloval především zda dýchá či nemodrá. Miminko je omyto, osušeno a zabaleno. Pak si jej může matka dle libosti pochovat. V některých nemocnicích se dávají miminka po porodu do inkubátorů „na vyhřátí“, neboť zažívají teplotní šok. Během domácího porodu může mít celou dobu maminka miminko u sebe.

Jaká s sebou nese domácí porod rizika?

Ani u zcela běžně se vyvíjejícího těhotenství nelze vyloučit, že se objeví komplikace. V takovém případě porodní asistentka zajistí okamžitý převoz do nemocnice. Lékařský zásah ovšem bude zpožděn o dobu dojezdu. Je potřeba si uvědomit, že některé komplikace vyžadují neodkladná řešení, kdy je každá minuta drahá. Jedná se zejména o stavy přidušení miminka, ať již během průchodu porodními cestami, anebo díky pupečníku. Riziko komplikace je tedy hlavní argument proti domácím porodům.

Domácí porod bez tišících prostředků

Každý porod je jiný a každá žena prožívá porod jinak. Většina prvorodiček si plánuje rodit bez analgezie, jednak proto, že je to přirozenější, ale také proto, že to s sebou nenese žádná negativa jako jakákoli forma utišujících prostředků. Nakonec však svá rozhodnutí během samotného porodu rády přehodnotí a dožadují se kvůli velkým bolestem sedativ či epidurálu. Také ženy, které již jednou či víckrát rodily, se domnívají, že druhý porod bude méně bolestivý než ten první. Ačkoli to tak častokrát je, rozhodně to neplatí vždy. Ženy rodící doma nemohou dostat epidurální analgezii. Zavádět ji smí pouze anesteziolog.

Poloha plodu předurčuje riziko císařského řezu. Kdy se máme obávat?

V nemocnici je o vás postaráno

V nemocnici je novopečeným matkám poskytnut plnohodnotný servis. Je jim zajištěna strava, ony i děti jsou pod lékařským dohledem, sestry mohou na požádání pomoci s kojením, koupáním nebo poradit s případnými otázkami. Pokud máte zájem a štěstí, můžete si připlatit za nadstandard, ale většina maminek si nemůže vynachválit, že mohou sdílet své zkušenosti s jinými ženami. Mnohdy v porodnicích vznikají blízká přátelství na celý život.

Kdy rozhodně nezkoušet rodit doma?

Ať už vás představa domácího porodu v pohodlí domova láká sebevíc, vězte, že v těchto případech to rozhodně nezkoušejte. Ohrozila byste sebe nebo miminko a celý život byste si to pak mohla vyčítat.

Předporodní kurz. Jak vybrat ten správný a co vám přinese?

Poloha plodu koncem pánevním

Nezkoušejte doma rodit, pokud je miminko v děloze uloženo koncem pánevním. Přirozený porod koncem pánevním je velice náročný, navíc záleží na způsobu nalehnutí plodu v břiše. Většinou se jedná v zájmu dítěte o indikaci k císařskému řezu. Jde hlavně o to, že se může miminko během porodu začít dusit a zaseknout se velkou hlavičkou v pánvi, zatímco drobné tělíčko již vyšlo ven. Vyžaduje to naprosto neodkladný zásah lékařů, většinou akutní sekci. Dalším problémem jsou kyčle miminka, které pokud se rodilo napřed zadečkem, muselo projít s nožičkami u obličeje, což může vážně poškodit kyčle.

Poloha koncem pánevním. Jaký zvolit porod a jak zacházet s novorozencem?

Bakteriální infekce v pochvě (Streptococcus agalactiae)

Pokud vám byl kdykoli v minulosti detekován v pochvě Streptococcus agalactiae, hrozí během přirozeného porodu, že tato bakterie napadne dýchací cesty novorozence. V nemocnici jsou v takovém případě matce během porodu preventivně nasazována antibiotika, aby se předešlo zápalu plic či zánětu mozkových blan u novorozenců. Tento druh streptokoka nemusí matce působit žádné obtíže, ale jak byl jednou v pochvě detekován, s téměř stoprocentní jistotou tam je i nadále. Léčba je totiž prakticky neúčinná.

RH faktor negativní

Pokud jste RH faktor negativní a váš partner je pozitivní, existuje padesátiprocentní šance, že bude dítě pozitivní po otci. Tělo matky si může proti takovému pozitivnímu dítěti vytvářet protilátky, které v krajních případech můžou způsobit i smrtelné formy novorozenecké žloutenky. V porodnici je takovým miminkům ihned po porodu vyměněna krev, čímž lze dítě zachránit.

Císařský řez v minulosti

Pokud jste během uplynulých let rodila císařským řezem, existuje reálné riziko, že vám během spontánního porodu a kontrakcí popraskají srostlé tkáně. V takovém případě je nezbytný neodkladný zásah lékařů. Raději neriskujte a zvolte porod v porodnici.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Domácí porod. Jaké jsou výhody a kdy na něj rovnou zapomeňte?