Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Koupání během těhotenství. Je bezpečná vana či bazén a jak se chránit?

Redakce

Redakce

16. 1. 2018

Plavání patří k nejzdravějším pohybům vůbec. To platí zejména pro těhotné. Jak je to ale bezpečné z hlediska nejrůznějších infekcí? Je plavání během těhotenství bezpečné? A co koupání ve vaně? Věděly jste, že se máte obloukem vyhnout vířivce? Koupání během těhotenství pro vás bude zdraví prospěšné pouze pokud budete dodržovat několik důležitých zásad.

Plavání během těhotenství

Během těhotenství pociťují ženy často nejrůznější bolesti zad. Jedním z osvědčených způsobů, jak se bolestem zad vyhnout, je plavání. Je ovšem potřeba důkladně zvážit, v jakém zařízení se vykoupat, a navíc dodržovat několik hygienických zásad bezpečného koupání během těhotenství (ale i mimo něj).

Kde se koupat?

Obecně platí, že ve stojaté vodě je větší šance nákazy infekcemi. Za nejčistší, a tedy nejbezpečnější se považuje moře. Čistá a bezpečná bývají většinou také velká jezera. Relativně bezpečná voda se nachází i v některých řekách. Nejhorší je z hlediska hygieny kvalita vody v rybnících a umělých nádržích. Kromě infekcí zde hrozí také riziko sinic. Jakost vody v koupalištích ve volné přírodě i v rekreačních zařízeních je velmi zranitelná a je vždy závislá na celé řadě faktorů: na počasí, množství srážek, na povětrnostních podmínkách, počtu koupajících se, ukázněnosti možných znečišťovatelů atd.

Koupání v bazénu během těhotenství

Zejména v zimním období není, co se týče plavání, příliš na výběr a nezbývá než navštívit bazén. Bazény ovšem představují problém. Je zde zvýšené riziko nákazy infekcí. Kvalita vody není většinou příliš dobrá. Pokud se jdete koupat ráno, voda je většinou silně chlorovaná. A pokud se jdete koupat večer, ve vodě se nachází potencionálně nejvíce patogenů, po celém dni provozu. Něco jiného by měly být lekce plavání pro těhotné, kde se kvalita vody důkladně kontroluje.

Cvičení pro těhotné: jak se udržet v kondici?

Co hrozí při koupání v přírodních i umělých nádržích

Pomineme-li úrazy, způsobené většinou vlastní neopatrností, existuje při koupání během těhotenství riziko nákazy určitými nemocemi, ať už to jsou akutní onemocnění zažívacího traktu (zvracení, průjmy), akutní horečnatá onemocnění dýchacího traktu, konjunktivitidy (záněty spojivek), aseptické meningitidy (nehnisavé záněty mozkových blan), leptospiróza (horečnaté bakteriální onemocnění přenosné ze zvířat na člověka), cerkáriová dermatitida (parazitární onemocnění projevující se tvorbou skvrn a puchýřů) anebo některá jiná vzácnější onemocnění. Reálné nebezpečí existuje také v podobě genitálních bradavic, různých oparů, molusek či jiných dermatovenerologických onemocnění.

Vaginální infekce

Pro těhotné jsou nebezpečné také různé vaginální infekce (např. kvasinkové onemocnění, bakteriální onemocnění – streptococ aglacitae atd.). Původcem všech těchto onemocnění jsou všudypřítomné bakterie a viry, které nelze z prostředí eliminovat.

Záněty močových cest v těhotenství

Při koupání během těhotenství je potřeba také zamezit prochladnutí. Během těhotenství existuje totiž zvýšená náchylnost k zánětům močových cest.

Sex v těhotenství. Kdy je to bezpečné a na co si dát pozor?

Koupání během těhotenství

Obvykle jsou však rizika spíše nízká a zdaleka se nevyrovnají prospěšným účinkům koupání, mezi které patří hlavně pohybová aktivita či otužování. Rizika nákaz lze minimalizovat tím, že budete dodržovat základní hygienické návyky a koupat se pouze ve vodách k tomuto účelu vyhrazených, a tedy kontrolovaných. Všechny krajské hygienické stanice provádějí měření vodních ploch určených k veřejnému koupání několikrát do měsíce. Kvalitu vody pak hodnotí pěti barvami – modrá, zelená, oranžová, červená a černá – od nejlepší po nejhorší. Sledujte proto vaše koupaliště přes portál krajské hygienické stanice.

Tampony na koupání

Hlavním problémem při koupání v těhotenství představuje riziko infekce, která se může dostat pochvou až do dělohy. Zkuste se v lékárně poptat po tamponech na koupání. Ty jsou speciálně vyvinuty pro intimní hygienu žen. Tampony jsou napuštěny čistým vazelínovým olejem, který má vodoodpudivé vlastnosti a tím ztěžuje proniknutí vody do pochvy. Lze je však používat, jen pokud je vaše těhotenství fyziologicky v pořádku, proto se poraďte s vaším gynekologem.

Zásady koupání těhotných

Na závěr ještě několik užitečných rad, abyste eliminovala možná rizika při koupání během těhotenství. Nikdy se nekoupejte v místech, kde byla nalezena těla uhynulých ptáků či ryb (alespoň 3 týdny po jejich odstranění). Koupejte se pouze ve vodě, která je kontrolována (měřením KHS či správou bazénu). Pro těhotné jsou vhodné pouze první tři jakosti vody (ideálně jen první dvě).

Na co si dát pozor

Nekoupejte se v místech s vysokou koncentrací vodních ptáků a jejich výkalů. Vyhýbejte se také přímému kontaktu s ptačím trusem na břehu. Nikdy se nekoupejte v nádržích, kam jsou vypouštěny nečištěné odpadní vody. Na koupalištích si nesedejte na vlhká místa (mokré lavičky, židle apod.), kde nedlouho před vámi seděl někdo jiný. Po koupání se vždy osprchujte čistou vodou a převlékněte si co nejrychleji plavky. Zamezíte tak prochladnutí spodních částí.

Bude to holčička nebo kluk? Je možné ovlivnit pohlaví dítěte?

Koupání ve vaně během těhotenství

A jak je to s koupáním ve vaně? Ačkoliv se dříve doporučovalo pouze sprchování, řada klinických studií prokázala, že nebezpečí koupání během těhotenství ve vaně nebude tak vysoké. Hlenová zátka v děložním hrdle pevně uzavírá vchod do dělohy a chrání vak blan, který obklopuje dítě, plodovou vodu a samotný plod před vniknutím infekce. Pokud se před vanou důkladně osprchujete a vanu desinfikujete, chvíle strávená ve vaně by neměla být problém. Pozor ale na teplotu vody!

Pozor na vysokou teplotu vody!

Vysoká teplota nad (36 °C) totiž ohrožuje zdravý vývoj plodu. Pokud byste např. navštívila vířivku, saunu nebo si napustila příliš horkou vodu ve vaně, riskovala byste mj. rozštěpové vývojové vady plodu či dokonce potrat. Nebezpečná jsou samozřejmě také horečnatá onemocnění.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Koupání během těhotenství. Je bezpečná vana či bazén a jak se chránit?