Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 29. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

5. 7. 2017

29. týdnem těhotenství vstupujete do 8. lunárního měsíce. S blížícím se porodem vás čekají také častější prohlídky u gynekologa, který se ujistí, že vše probíhá jak má. Miminko stále roste a sílí a přibírá na váze.

Jak vypadá miminko v 29. týdnu těhotenství

Plod dále ukládá tuk a hezky se zakulacuje. Díky tomu je schopen po narození udržet tělesnou teplotu. Svůj vývoj už mají za sebou smyslové orgány, funguje zrak, sluch, chuť i hmat. Zornice miminka reaguje na světlo zužováním a rozšiřováním. Rostou také vlásky, které jsou zvláště na temeni delší.

Rozvoj mozku

Intenzivní vývoj prodělává mozek plodu. Rychle roste a měkké kosti lebky se zvětšují, aby jeho rozvoj umožnily. Povrch se pokrývá mnoha žlábky a rýhami, které představují mozkové závity. Miminku se stále tvoří neurony, nervové buňky, jejichž prostřednictvím se přenášejí informace. Mozek novorozeněte obsahuje až sto miliard neuronů a žádné další už se mu po zbytek života nevytvoří.

Velikost plodu v 29. týdnu těhotenství

Miminko v tomto období měří od temene ke kostrči (CRL) okolo 25 cm a váží 1,3 kilogramů. Celé tělíčko od hlavy až k patě pak měří 40 cm. Maminka od počátku těhotenství přibrala zhruba 7 – 8 kilogramů.

Projevy těhotenství v 29. týdnu

V tomto období můžete jít na krevní testy, které budou zjišťovat, jestli netrpíte chudokrevností (anémii). S pokračujícím růstem totiž miminko využívá větší množství železa pro tvorbu svých červených krvinek a vaše hladina železa se může snižovat. Zahrňte proto do svého jídelníčku dostatek potravin bohatých na železo, případně ho doplňte pomocí tablet.

Čtěte také: Nedostatek železa v těhotenství, jak ho doplnit?

Chudokrevnost

Objem vašeho krevního oběhu se během těhotenství zvětšil o třetinu a navíc živíte dva, proto se nelze divit, že stoupá spotřeba železa, které je potřebné pro tvorbu krevního barviva hemoglobinu. Hemoglobin je přenašeč kyslíku, a proto při anémii slábne zásobení tkání. Příznakem bývá únava, v závažnějších případech také závratě, mdloby, dušnosti nebo skvrny před očima. Pokud na sobě pozorujete některý z těchto příznaků, určitě kontaktujte svého lékaře!

Zdroje železa v potravinách

Doporučená denní dávka železa pro těhotné a kojící ženy je 20 – 30 mg železa. Pro vstřebávání železa je potřebný vitamin C, proto je doporučovanou stálicí špenát, který obsahuje obě složky. Železo dále najdete v listové zelenině obecně, červeném mase, ořeších či luštěninách. Hojně ho obsahují také vnitřnosti či sušené houby.

Syndrom Couvade

Syndrom Couvade nebo také syndrom těhotného tatínka je stav, kdy partner začne trpět některými těhotenskými příznaky jako jeho partnerka. Přibírá na váze, může trpět na ranní nevolnosti, bolesti zad, poruchami zažívání, únavou nebo se mu mohou zvětšit prsa. Syndrom se rozvíjí krátce poté, co se muž o těhotenství partnerky dozví a přetrvává až do porodu. Porod je také jedinou léčbou tohoto stavu.

Co je příčinou?

Dle odhadů tímto syndromem trpí zhruba pětina nastávajících tatínků, ale zatím se stále neví, co syndrom Couvade způsobuje. Dříve se přičítal hlavně nervům nebo snahou o upoutání pozornosti, dnes se rozlišuje jako opravdová diagnóza, která je špatně rozpoznatelná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 29. týden těhotenství