Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 36. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

12. 7. 2017

36. týden ukončuje 9. lunární měsíc vašeho těhotenství. Do plánovaného data vašeho porodu zbývají 4 týdny, což znamená, že od teď chodíte do těhotenské poradny každý týden.

Jak vypadá miminko v 36. týdnu těhotenství

Nehty na rukou již kompletně překrývají konečky prstů. Obličej miminka má vyhlazenou kůži a výraznou mimikou, kterou plod světu sděluje své emoce. Lanugo vymizelo z většiny kůže děťátka. Ledviny miminka jsou plně vyvinuty a plní svojí funkci. Také játra už zvládnou zpracovat některé odpadní látky.

Velikost plodu ve 36. týdnu těhotenství

Miminko měří od temene po zadeček asi 34 cm, celé tělíčko pak 47 cm. Jeho hmotnost se pohybuje okolo 2,5 kg. Miminko ještě čeká pořádné přibírání na váze – do porodu přibere zhruba 1 kg.

Projevy těhotenství v 36. týdnu

Klouby pánve se připravují na porod rozvolňováním, které může způsobovat vyšší citlivost nebo bolestivost této oblasti. Váha dělohy s miminkem zároveň tlačí na pánev a nervy dolních končetin, což vám může být nepříjemné. Vyvarujte se proto dlouhému stání a sezení v jedné poloze.

Syndrom neklidných nohou

Zvláště v posledním trimestru se u některých těhotných vyskytuje syndrom neklidných nohou. Jedná se o neovladatelné nutkání pohybovat nohama. V dolních končetinách zároveň cítíte nepříjemné pocity, svrbění, křeče, pálení i bolest. Tyto stavy se zhoršují s příchodem večera a noci. Dočasnou úlevu vám může přinést masáž a protahování nohou.

Změny dělohy

V minulém týdnu se vrchol dělohy nacházel nejvýše za celé těhotenství. Od teď začíná děloha postupně sestupovat, z důvodu zkracování děložního hrdla. Také pociťujete silnější a častější děložní kontrakce, kterými se vaše tělo připravuje na porod.

Gynekologické vyšetření ve 36. týdnu

V tomto týdnu absolvujete klasické gynekologické vyšetření, kde vás zváží, změří tlak, zhodnotí celkový zdravotní stav, vyšetří pohmatem a provedou rozbor moči. Lékař si také poslechne srdeční ozvy plodu. Navíc vám provedou kultivační stěr z pochvy ke zjištění přítomnosti streptokokové infekce skupiny B.

Streptokoková infekce skupiny B

Bakterie streptococcus agalactiae se vyskytuje asi u 20 % žen. Většinou nezpůsobuje žádné obtíže, ale při porodu může dojít k přenosu nákazy na plod. Nákaza u novorozence může způsobovat různé závažné komplikace, např. zápal plic nebo zánět mozkových blan. Proto se u pozitivních žen během porodu podává antibiotikum v infuzi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 36. týden těhotenství