Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 5. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

15. 7. 2017

Během 5. týdne těhotenství nám vznikají základy nervové a cévní soustavy a zárodek je vyživován pomocí placentárního oběhu. Nastávající maminka zároveň začíná zjišťovat, že je těhotná.

5. týden těhotenství = Počátek vývoje orgánů

Během pátého týdne vzniká poslední zárodečný list, mesoderm, který je mezi entodermem a ektodermem. Z mesodermu se postupem času vyvíjí celý pohybový aparát – kostra, svaly a také ledviny, srdce a cévní systém. Tímto se tak zakončil vývoj trojvrstevného zárodku a začíná období organogeneze, tedy tvorby orgánů.

Tvorba nervového systému miminka

Jako první se nám zakládá nervový a cévní systém. Mozek a mícha se vyvíjejí ze ztluštěniny buněk, tzv. nervové ploténky, ve které následně vznikne žlábek, který se uzavře a vytvoří tak nervovou trubici. V přední části trubice zduřuje a tvoří tak základ pro mozek, zatímco štíhlejší zadní konec je základem míchy. Další vývoj mozku a postupné tvoření jeho částí, si popíšeme v 6. týdnu.

5. týden těhotenství a srdíčko

Základem cévního systému jsou tzv. krevní ostrůvky, malé shluky buněk, které se přeměňují v primitivní krevní buňky a výstelku cév. Z těch se stávají krevní váčky, které se spojují do primitivních tepen a žil a tvoří tak časný krevní oběh. Srdce tepe 21. den od oplození, do té doby ho tedy na ultrazvuku neuvidíme. Spolu s krevním oběhem nám začala plně fungovat také placenta a pupeční šnůra, které aktivně vyživují zárodek a odvádějí zplodiny látkové přeměny.

Jak vypadá miminko v 5. týdnu

V 5. týdnu je miminko velké zhruba 1-2 mm a má podlouhlý tvar se širší hlavovou částí, která obsahuje základ mozku. V tomto stádiu je zárodek člověka velmi podobný zárodkům ostatních obratlovců.

Příznaky těhotenství v 5. týdny mohou být bolesti prsou

V případě pravidelného cyklu je to již týden, co vám měla začít očekávaná menstruace, a přitom se stále nedostavila. Možná jste si už udělala těhotenský test, který vyšel pozitivně, možná ještě vyčkáváte. Ale už teď se na vás mohou projevovat příznaky těhotenství. Patří k nim výkyvy nálad a přecitlivělost, zvýšené napětí prsou, pocit plnosti břicha, únava, pocity na omdlení a známé ranní nevolnosti. Ale ty se objevují spíše později.

Potvrzení těhotenství

Nejjednodušší metodou, kterou zpočátku volí většina žen, je určení těhotenství z moči pomocí těhotenského testu běžně dostupného v lékárnách i drogeriích. Druhou variantou je rozbor krve, kterému předchází návštěva lékaře a odběr krve. Hormon se v krvi dá nalézt již 8. – 9. den po oplození. Během pátého týdne je také možné zárodek objevit pomocí ultrazvuku.

Těhotenský test z moči

Ten funguje na principu detekce hCG, lidského choriového gonadotropinu, který je produkován základem placenty. V moči jej můžeme objevit při hnízdění vajíčka, proto nemá smysl si test dělat dříve než v datum očekávané menstruace, nejlépe až týden po. Jen tak může být opravdu spolehlivý a průkazný.

Nejlepší je test provádět ráno, kdy je moč nejkoncentrovanější, a postupovat podle přiloženého návodu. Hladina hCG se zdvojnásobuje každé 2-3 dny od oplození, proto je lepší test opakovat. Může se totiž stát, že jeden den bude test negativní a o 1-2 dny později pozitivní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 5. týden těhotenství