4 typy jednovaječných dvojčat. Jakých rizik se obávat v těhotenství?
Tereza Axmannová
18. 5. 2021
Už na prvním ultrazvuku, který se obvykle provádí v osmém týdnu těhotenství, jsou jasně vidět. Místo jednoho šedého obláčku jsou na snímku dva. Dvojnásobná radost!
Počet párů, kterým se narodí dvojčata, roste s ohledem na častější využívání metod asistovaného početí. Statistika říká, že zatímco na počátku 90. let se v Česku rodilo průměrně za rok kolem 1000 dvojčat, v roce 2010 už to byl dvojnásobek.
Dvojnásobek dvojnásobné radosti! Ale také dvakrát tak velké starosti a únavy rodičů. A to už od prvního trimestru. Málokdo z bezdětných lidí si umí představit, jak náročné může být vícečetné těhotenství. Dva plody v jedné děloze totiž znamenají řadu přidaných rizik. A co teprve porod a raná péče o dvě miminka?! Ještě k tomu, když jsou od sebe k nerozeznání!
Když se řekne dvojčata, často si představíme jednovaječná
Když se řekne dvojčata, mnoho lidí si automaticky představí dvě na chlup stejné děti, nicméně stejné rysy mívají pouze dvojčata jednovaječná a ta jsou méně častá než dvojvaječná, dle statistik jde zhruba o čtvrtinu až třetinu dvojčetných těhotenství. Jednovaječná dvojčata mají stejnou genetickou výbavu, protože pocházejí z téhož vajíčka a jediné spermie.
Čekáte dvojčata? Vybavte se vhodným kočárkem, ale také pevnými nervy!
Čtyři typy podle toho, jak vznikají
Dvojčata se dále vyvíjejí podle toho, kdy vznikne rozdělení na dva zárodky. Mohou nastat tři různé scénáře a každý z nich je spojen s jinou mírou těhotenských rizik. Vlastně čtyři scénáře včetně siamských dvojčat.
Bi-bi
Pokud se buňky rozdělí do tří dnů od oplození, je pravděpodobné, že každý zárodek bude mít svoji placentu a plodové obaly. Na ultrazvuku to může působit dojmem, že jde o dvojvaječná dvojčata, nicméně vpravdě jsou to tzv. biamniální bichoriální jednovaječná dvojčata. Poznají se podle stejné genetické výbavy.
Mo-bi
Nejčastěji (v cca 70 % případů jednovaječných dvojčat) se stává, že se rozdělí mezi 4. a 8. dnem. Embrya pak mají společnou placentu a vnější plodový obal, ale dva vlastní vnitřní plodové obaly. Tak vznikají tzv. biamniální monochoriální dvojčata.
Vnitřní plodové obaly je před sebou navzájem chrání. Ve společné placentě však číhá riziko, že z ní jedno bude čerpat víc kyslíku a živin na úkor toho druhého, což v důsledku později může ohrozit oba plody.
Projevit se to může tzv. syndromem feto-fetální transfuze nebo selektivní růstovou retardací, ke kterým dochází cca v 10 % případů. Následkem je nerovnoměrný růst a vývoj, v případě transfuzního syndromu také odlišný objem plodové vody. Proto je v případě monochoriálních dvojčat nutná častější kontrola ultrazvukem.
Vícečetné těhotenství. Na co si dát pozor, když čekáte dvojčata?
Mono-mono
V jednotkách procent případů dojde k rozdělení mezi 8. a 13. dnem, kdy pravděpodobně vzniknou monoamniální monochoriální dvojčata, tedy zárodky se stejnou placentou a společnými plodovými obaly. Zde se přidává další riziko, že se při pohybu ve společné plodové dutině zamotají pupečníky.
Siamská dvojčata
Raritně rozdělení trvá déle než 13 dní, pravděpodobně neproběhne úplně, tedy plody zůstanou v nějaké části těla srostlé.
Porod jednovaječných dvojčat
Optimální délka těhotenství s dvojčaty je 37-38 týdnů. O způsobu vedení porodu se rozhoduje podle mnoha faktorů. Patří mezi ně například hmotnost plodů (která musí být vyšší než 1500 g) či jejich pozice v děloze. Roli hraje také počet plodových obalů, stav placenty, zdravotní stav a v neposlední řadě přání matky, kterému je ovšem možné vyhovět, jen pokud jsou zmíněné faktory příznivé.
Je-li všechno v pořádku, jsou-li plody bichoriální a biamniální a oba jsou v děloze otočeny hlavičkou dolů, anebo je tak otočen alespoň ten z nich, který se nachází blíže směrem dolů k pánvi matky, pak je zpravidla možné se pokusit o vaginální porod.
Reálně se ale většina dvojčat v současné době rodí císařským řezem. Může se také stát, že se první dítě narodí vaginálně a druhé sekcí.
Raná péče o dvojčata
Často se stává, že se dvojčata rodí předčasně a musejí proto mnohdy zůstávat déle v porodnici.
Je zcela přirozené chtít mít děti co nejdříve u sebe, pokud to jde. Někdy to ale možné není, anebo je rodička tak unavená z náročného porodu, že je pro ni příliš náročné se věnovat hned dvěma plačícím miminkům. Není žádnou ostudou v prvních dnech využít pomoc sester v oddělení šestinedělí a pořádně se vyspat.
Máma dvojčat se totiž v následujících měsících opravdu moc nevyspí. Je spíše výjimkou, když se podaří, že obě děti usnou na delší dobu naráz.
Jestliže matka kojí, měla by pokud možno vždy kojit obě děti zároveň, ale přesto by měla být připravená, že nebudou mít úplně stejný biorytmus – budou se například jindy budit.
Jakmile má každé dítě jiný rytmus krmení nebo přebalování, je potřeba pamatovat si, které kdy jedlo, což může být v šestinedělí poměrně náročný úkol, zvlášť když vypadají stejně. Je dobré si na začátku děti označit…
Rodiče ale většinou dokáží i jednovaječná dvojčata od sebe rozpoznat, protože si brzy všimnou i těch nejjemnějších rozdílů. Jsou to přeci jen dvě rozdílné bytosti a každá se může vyvíjet zcela svébytným způsobem.