Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Ambulantní porod. Co si pod tímto termínem představit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 3. 2020

Odpůrkyně pobytu v porodnici nemusí hned volit domácí porod, pokud se na něj třeba necítí. Vhodnější variantou je v takovém případě ambulantní porod. Odborníci se na něj tváří přívětivěji než na porod doma a je to naprosto legální.

Strach z delšího pobytu v porodnici způsobují špatné předchozí zkušenosti, obavy z nerespektování poporodních přání, nechtěného dokrmování, nepříjemného chování sester. Velkou roli hraje i touha po domácím prostředí.

Co je ambulantní porod?

V současné době mají nastávající maminky možnost zvolit si „ambulantní porod“. Jedná se o odchod matky a dítěte z porodnice domů před uplynutím 72 hodin od porodu, což je standardní doba, po kterou ženy v nemocnici zůstávají.

Nenechte se ovšem zmýlit. Náplní není porod jako takový. Jedná se pouze o ukončení hospitalizace. Matka přijela dobrovolně do nemocnice a dala souhlas s hospitalizací. Dobrovolně jej může zase zrušit, za sebe i za dítě, protože ona je jeho zákonným zástupcem. Vždy to tedy probíhá tak, že musí žena podepsat souhlas s hospitalizací a pak jej po porodu odvolat. Formálně porodit ambulantně nelze.

Přes 60 % žen a dětí odejde z porodnice při ambulantním porodu do 24 hodin do porodu. Důležitá je navazující péče terénních porodních asistentek a aby váš dětský lékař akceptoval prohlídku dítěte mladšího 72 hodin. Někdy je to velký problém.

Domácí porod. Jaké jsou výhody a kdy na něj rovnou zapomeňte?

Co není ambulantní porod?

Ambulantní porod není porod v domácím prostředí ani nikde jinde mimo porodnici. Neřeší ho nějaký speciálním zákon, protože je v souladu s již fungující legislativou. Není jinak nasmlouvaný ve vztahu porodnice a pojišťovny. Nelze vás odbýt tím, že jej kvůli tomu nelze umožnit.  Od pojišťovny nemocnice dostane úhradu za odvedený porod a obsazenost lůžka, i když tam maminka ležet nebude. Nedá se o něm říct, že by nějak měnil průběh porodu. Jedná se o legální možnost, jak odmítnou klasickou poporodní hospitalizaci. Rozhodně neprobíhá tak, že jde domů jen matka a dítě zůstává v porodnici.

Ambulantní porod je pro lékaře rizikový

Pro maminky je ambulantní porod skvělou volbou, ale v porodnici se na to dívají většinou jinak. I když jej přijímají lépe než domácí, stále to považují za rizikovější variantu. Je možné, že se vás personál bude od vašeho rozhodnutí snažit spíše odradit. Lékaři obvykle chtějí mít dítě pod dohledem, aby si byli jisti, že nehrozí žádná rizika a jsou provedená veškerá poporodní vyšetření – vyšetření z patičky, vyšetření zraku, sluchu, testy na novorozeneckou žloutenku apod.

Novorozenecká žloutenka se projevuje obvykle druhý až třetí den po porodu a někdy je nezbytná fototerapie, aby nedošlo k poškození mozku. Nutné je hlídat, zda dítě dostatečně pije, aby nebylo dehydrované. Některé těžké vývojové či metabolické vady se mohou projevit až čtvrtý či pátý den po porodu. Novorozence může postihnout infekce, kterou získalo od své matky po průchodu porodními cestami. Pokud však žena absolvovala předporodní vyšetření a stěry z pochvy a děložního čípku, je takové riziko minimální.

Klešťový porod neodmítejte za každou cenu. Někdy má své opodstatnění

Porody ve světě. Kde rodí nejvíc doma a kde si pořádně připlatíte?

Vyšetření musíte zajistit sama

To je nejspíš největší komplikací ambulantního porodu. Pokud odejdete z porodnice dříve, než je miminko vyšetřeno, musíte nezbytné poporodní prohlídky zajistit sama. Nemocnice tedy po vás bude vyžadovat podepsané potvrzení od pediatra, který se miminka po příchodu z porodnice ujme, provede potřebná vyšetření, ideálně u vás doma. Lékaři v porodnici potřebují mít jistotu, že o dítě bude řádně postaráno.

Obavy ze strany lékařů spočívají i v tom, že nemohou vědět, zda bude maminka po porodu úplně fit, neobjeví se nějaké nenadálé komplikace a ona bude mít problémy s o miminko hned plně starat, řešit všechna vyšetření, kojení i samu sebe.

Ambulantní porod tedy ze strany nemocnice není příliš schvalovanou alternativou, ale stále je přijatelnější a méně rizikovější než domácí porod. Alespoň z pohledu lékařů. Konečné rozhodnutí však záleží vždy jen na budoucí mamince.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ambulantní porod. Co si pod tímto termínem představit?