Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Antibiotika v těhotenství jsou někdy nezbytná. Máme se jich bát?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 8. 2019

Většina nastávajících maminek se snaží vyhýbat lékům ještě více než čert kříži. Někdy se ovšem objeví takové potíže, které už nasazení léčby vyžadují a lékař doporučí antibiotika v těhotenství. Máte v jejich případě opodstatněné obavy?

Hned na úvod je potřeba říct, že antibiotika v těhotenství nejsou vždy nepřítelem a jestliže je opravdu potřebujete, nebraňte se jim. Existují i takové, které se užívat smějí.

Která antibiotika v těhotenství jsou vhodná a která ne?

Mezi vhodná antibiotika patří peniciliny, cefalosporiny a makrolidová antibiotika. Naopak by se neměli podávat tetracykliny. Mohou způsobit poruchu vývoje kostní a zubní skloviny miminka, chloramphenicol a chinilony.

Antibiotika v těhotenství musí vždy doporučit lékař, který léčbu přizpůsobí jinému stavu pacientky a nasadí vhodné léky. Jste-li teprve na začátku a není na vás ještě nic vidět, rozhodně tuto skutečnost lékaři oznamte. První trimestr je nejrizikovější, ale i v této době ženy občas onemocní bakteriální infekcí či zánětem (často dochází k zánětům močového měchýře).

Jak se antibiotika v těhotenství podávají?

Při předepisování těchto léků musí lékař vybrat nejen správný druh, ale také dobře vypočítat dávky, jelikož tělesná hmotnost v těhotenství stoupá, zároveň musí být i obezřetný, aby nedošlo k předávkování. Vždy je nutné brát v úvahu i možnou alergii na antibiotika nebo tzv. zkříženou alergickou reakci.

Vaginální infekce v těhotenství. Které vám hrozí?

Častý důvod – streptokok

V těhotenství je nutné udělat také stěr z pochvy, kterým se zjišťuje případná přítomnost streptokoka Streptococcus agalctiae. Může totiž představovat určité riziko pro miminko.

Bakterie obvykle obývají trávicí trakt v podstatě bez jakýchkoli problémů a nepředstavují větší riziko. Jenže v těhotenství je to jinak a když se u nastávající maminky objeví, je léčba nutná. Jestliže jsou pouze v pochvě, stačí obvykle jen čípky. Pokud se nachází i v moči, bývá už nutné celkové přeléčení antibiotiky.

I když v naprosté většině případu obývá bakterie „pouze“ porodní cesty, někdy může kvůli ní dojít i k potratu nebo předčasnému porodu. Bohužel se nedá úplně vymýtit, protože streptokok je velmi aktivní a již za několik dní po dobrání antibiotik se stěhuje zpátky. Proto se provádí stěry ještě v posledních týdnech před porodem a pokud s opět pozitivním výsledkem, dostává maminka během porodu jednorázovou aplikaci antibiotik, které mají sloužit i jako prevence případných komplikací novorozence.

Nebezpečnější než léky je horečka

Záněty často doprovází horečky, které představují pro nenarozené miminko daleko větší riziko než podávání vhodných antibiotik. Rozhodně by se neměly předepisovat bez rozmyslu. Nikdy samovolně neužívejte léky, které vám doma třeba zbyly od minula. To by mohlo vést k náhlému krvácení, poškození dítěte či potratu.

Přírodní léky namísto antibiotik

Některé nastávající maminky se lékům od lékaře vyhýbají, jak mohou a dávají přednost spíše alternativní léčbě pomocí bylinných směsí, různým extraktům apod. Lékaři vám takové řešení nejspíš nedoporučí, a i vy byste měla být opatrná. Také některé bylinky mohou být pro těhotenství rizikové, možná ještě víc než brát pár dní antibiotika.

Navíc nejsou účinky takových léků dostatečné známé, neexistují pro ně žádná kritéria a nepodléhají přísným kontrolním procesům. Využít můžete homeopatika, ale vždy se obraťte na skutečného odborníka s potřebným vzděláním.

Zánět močových cest v těhotenství. Co dělat, když vás potká nepříjemná cystitida?

Když antibiotika nepůsobí

Podávání antibiotik by vždy mělo být uskutečněno jen v případě, kdy je opravdu léčba nezbytná a přínosná. Jídlo a jiné látky se v těle matky dostávají až k miminku a léky nejsou výjimkou. Existuje určité riziko toho, že se u dítěte vyvine rezistence na antibiotika, takže později by nemusela u dítěte působit.

Čím dál více se prokazuje, že k nežádoucí rezistenci u dětí i dospělých dochází hlavně vinou špatného dávkování i přílišného užívání těchto léků, často bez předpisu lékaře. Právě proto jsou bakterie proti antibiotikům stále odolnější, což potvrzují vědci i lékaři po celém světě.

Antibiotika a kojení

Někdy ženu při kojení postihne zánět prsní žlázy, a i zde může být podání antibiotik nutností. Tady se nemusíte bát a ani přestávat s kojením. Váš lékař jistě najde taková, která se při kojení brát mohou a vy se brzy zbavíte všech potíží.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Antibiotika v těhotenství jsou někdy nezbytná. Máme se jich bát?