Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Antimülleriánský hormon. Proč je užitečné znát jeho hladinu, když chcete otěhotnět?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 4. 2019

Slyšely jste už někdy pojem antimülleriánský hormon? Proč je užitečné znát jeho hladinu? Co signalizuje jeho velké množství? Všechny podstatné informace se dozvíte v našem článku.

Anti mullerian hormon neboli AMH u žen produkují granulózové buňky vaječníků. Mají za úkol řídit dozrávání vajíček. Jeho hladinu přímo ovlivňuje počet vajíček. Z krve se dá pak docela dobře odhadnout, kolik vajíček ženě ještě zbývá a zda má nějakou šanci na přirozené otěhotnění nebo zda je možnost získat vajíčka při IVF.

AMH

Antimülleriánský hormon má velmi důležitou roli již při vývoji budoucího miminka v děloze. Je produkován z genu Y. Podporuje vznik varlat a mužského pohlavního systému. Když je tedy tento hormon přítomen, nevyvine se děloha a vaječníky. Budoucí miminko je chlapec.

Velmi důležitou funkci má ale v budoucím životě ženy a ovlivňuje její možné mateřství. V posledních letech se ženy stávají matkami často až po třicátém roce života. Mnoho z nich si ale neuvědomuje, že pravděpodobnost početí se s věkem snižuje, i když pravidelně přichází menstruace.

Hormon AMH vzniká v závěrečném stádiu vývoje vajíčka před ovulací. V tuto dobu jsou to ještě nezralá vajíčka, která čekají na probuzení – hormonální impuls, který ovlivní jejich zrání v budoucnu. Jen několik stovek vajíček během našeho života dozraje a účastní se ovulačního cyklu.

Neexistuje terapie, která by tuto rezervu nějak zvýšila. Jedinou efektivní pomocí je si svou ovariální rezervu ověřit a podle výsledků se vrhnout do založení rodiny. S přirozeným úbytkem zásoby vajíček se snižuje i AMH.

Clostilbegyt a inseminace. Cesta k miminku bývá někdy trnitá, ale ne nemožná

Vyšetření AMH hormonu

Ještě nedávno posuzovali lékaři rezervu vajíček na vaječníků jen podle ultrazvuku. Toto vyšetření probíhá jako standardní ultrazvukové vyšetření břicha a lékař při něm hledá počet tzv. primárních folikulů. Vysledovat ovariální rezervu lze i podle bazální hodnoty FSH hormonu ze třetího dne menstruačního cyklu – hormonu zvaného inhibin.

Zmíněná vyšetření nejsou příliš přesná a často závisí na dni menstruačního cyklu. Důležitá je i zkušenost lékaře, který vyšetření provádí. Proto je vyšetření AMH – Anti-Müllerian Hormone tak trochu revolucí. Stačí odebrat jen malé množství krve a výsledek je velmi přesný. Vyšetření lze provést kdykoliv. Pokud řešíte neplodnost, váš lékař vám vypíše žádanku a test vám zaplatí zdravotní pojišťovna. V ostatních případech stojí kolem tisíce korun.

AMH hormon hodnoty

  • Optimální hladina: 4,0-6,8 ng/ml, 28,6-48,5 pmol/L
  • Dostatečná hladina: 2,2-4,0 ng/ml, 15,7-28,6 pmol/L
  • Nízká hladina: 0,3-2,2 ng/ml, 2,2-15,7 pmol/L
  • Velmi nízká hladina: 0,0-0,3 ng/ml, 0,0-2,2 pmol/L

AMH hormon norma vyšší než horní hranice pro daný věk se přisuzuje často syndromu polycystických ovárií. Není známo, co nadprodukci hormonu způsobuje. Jednou z příčin může být zvýšená hladina LH (luteinizační hormon). Ten spouští ovulaci, ale když jeho hladina příliš stoupne, vůbec k ní nemusí dojít.

Hodnoty AMH hormonu nemají žádnou souvislost s inzulínovou rezistencí nebo množství tuku v těle. Jeho hodnota koreluje s hladinou testosteronu v krvi.

Vyšetření ovulace. Jak zjistit, kdy máte své plodné dny?

Kde se vzal název antimülleriánský hormon?

Již jsme zmiňovali, že antimülleriánský hormon ovlivňuje to, zda se narodí chlapec nebo děvce. Sertoliho buňky ve varleti produkují tento hormon, který působí proti mülleriánskému vývodu – blokuje jeho vývoj. Mülleriánský vývod je embryonální struktura, ze které se u žen vyvíjí vejcovody, děloha a část pochvy. Muži tyto orgány nemají díky AMH. Odtud se tedy vzal název antimülleriánský hormon.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Antimülleriánský hormon. Proč je užitečné znát jeho hladinu, když chcete otěhotnět?