Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Aromaterapie v těhotenství pomáhá řešit nevolnost i strach z porodu

Jednou z vyhledávaných a doporučovaných léčebných metod, které lze bezpečně využít v době těhotenství, je kromě homeopatie například také aromaterapie. Samozřejmě je potřeba dobře volit esenciálně olejíčky, některé totiž nejsou pro nastávající maminky zrovna nejvhodnější. Pomocí aromaterapie je možné účinně řešit nepříjemné doprovodné příznaky každého těhotenství, od nevolností až po návaly úzkosti a strach z porodu

Co je aromaterapie

Aromaterapie se zabývá léčbou pomocí vonných esencí a éterických olejů obsažených v mnohých rostlinách, například semenech, květech nebo kůrách stromů. Léčba pomocí vůní je jemnou a nenásilnou terapií, která může pomoci i nastávajícím maminkám a jejich dětem. Je vhodná bez rozdílu věku pro každého, nezpůsobuje žádné nežádoucí účinky a šetrně uvolňuje fyzické napětí i psychické bloky.

Mnohé vůně nám navozují pocit bezpečí, vyvolávají vzpomínky na dětství nebo na příjemné události. Určitě se vám už někdy stalo, že když jste ucítili nějakou vůni, hned se vám vybavil nějaký pocit. Podstatné je, aby se těhotná žena cítila v pohodě a v bezpečí. Vonné olejíčky lze aplikovat různými způsoby – masáží, koupelí, inhalací nebo je můžeme přidávat také do kosmetiky pro nastávající maminky. Mohou se kapat i do bylinných polštářků a takzvaných potpourri.

Esenciální oleje a jejich způsoby použití

Aromaterapie není jen o vdechování vonných olejíčků z aromalampy. Kromě tohoto způsobu lze olej nakapat na kapesník či na polštář, přidávat do různých kosmetických produktů, do koupele nebo do masážních a relaxačních směsí. Každá esence má své účinky na tělo i duši, často dochází k uvolnění napětí ve svalech, hluboké relaxaci, uklidnění psychiky a odstranění duševního neklidu, strachu, stresu či dokonce odblokování emočního traumatu. Esence se vmasírovávají do pokožky, kde mají blahodárné účinky na těch správných místech, která jsou bolavá nebo energeticky zatížená či poškozená.

Vonné olejíčky se mohou míchat. Doporučuje se jejich důkladné ředění. Pro masáže je vhodný některý z kvalitních rostlinných olejů, například olivový, mandlový, sezamový nebo hroznový. Neředěné olejíčky by se neměly přímo aplikovat na pokožku, ve svém koncentrovaném stavu jsou příliš silné a mohly by těhotné ženě uškodit. Především by mohlo dojít k podráždění pokožky nebo k alergické reakci. Tyto oleje se také neužívají vnitřně ani nenanášejí na sliznice.

Aromaterapie pro těhotnou ženu na míru

Vonné esenciální oleje mají své nejrůznější účinky na tělo i psychiku. Řada z nich doprovází maminky nejen celým těhotenstvím, ale i porodem a šestinedělím. Aromaterapie je také vhodná pro miminka, ulevuje při kojeneckých kolikách, ucpaném nosu, dětských virózách a mnoha dalších potížích. Těhotným ženám pomáhá při ranních nevolnostech, úzkostech a nervozitě, strachu z porodu či nespavosti. Podporuje láskyplný vztah mezi matkou a dítětem, navozuje dobrou náladu a posiluje psychickou odolnost. Během začínajícího porodu může i pomoci rozběhnout kontrakce nebo navodit pocit bezpečí, který je pro rodící ženu nesmírně důležitý.

Dbejte na správný výběr vonných esencí a především na jejich kvalitu. Nekupujte si levné oleje. Většinou se jedná o chemicky vytvořené vonné esence nebo jejich kombinace. 100% čistý olej je vyextrahovaný ze svého přírodního zdroje, a tomu také odpovídá jeho kvalita a cena. Pokud si nevíte rady s výběrem správné firmy, odpovídající kvalitou nebo s výběrem té pravé esence pro vás, poraďte se s dulou, porodní asistentkou nebo aromaterapeutkou.

Vhodné esence pro těhotné, kojící ženy a miminka: levandule, heřmánek, růže, anýz, mateřídouška, heřmánek, mandarinka, lehké květinové a citrusové vůně

Nevhodné esence pro těhotné, kojící ženy a miminka: kafr, jalovec, skořice, smrk (může být dle individuální snášenlivosti), santalové dřevo, ylang – ylang, jasmín, šalvěj, rozmarýna, cedr (může být dle individuální snášenlivosti), bergamot, hřebíček, bazalka, tymián, vetiver, celkově těžké dřevité a kořeněné vůně

Přehled nejčastěji používaných esencí:

Levandule – oblíbená a uklidňující esence, která je vhodná pro nastávající maminky, ženy po porodu i miminka. Lze ji přidávat do koupele, využít v případě masáží, odstraňuje fyzickou bolest, uvolňuje napětí, působí proti bolestem hlavy a nervovým potížím, má také dezinfekční účinky. Používá se proti molům a k navození dobrého spánku. S množstvím rozhodně opatrně, ve větších dávkách může způsobit nervové podráždění a bolesti hlavy.

Citrusy – jsou vhodné při únavě a duševním vyčerpání. Ideální forma užití je v aromalampě. Nedávejte si je do ložnice, spíše do pracovny za bílého dne. Působí také povzbudivě na psychiku a proti depresím. Velmi harmonizující a konejšivá je mandarinka, která odstraňuje melancholii a deprese. Je velice vhodná pro těhotné ženy i malé děti.

Jehličnany – mohou ulevit především od nachlazení a bolesti zad, ale v těhotenství s nimi šetříme. Pro miminka příliš vhodné nejsou.

Čajovníkový olej (Tea tree) – má silné antimykotické a dezinfekční účinky. Ženy ho využívají v oblasti intimní kosmetiky, protože hubí veškeré plísně a kvasinky. Jeho použití v neředěné formě na kůži nevadí a je vhodné například k dezinfekci štípanců od hmyzu nebo ranek po klíštěti. Často se s ním setkáte také v případě ústní hygieny, je známou přísadou zubních past a ústních vod, můžete si s ním také potírat afty nebo opary na rtech či jiných místech. V těhotenství nevadí, ale raději s ním šetříme.

Eukalyptový olej – může pomoci při nachlazení k uvolnění nosu a dýchacích cest, případně uleví od těhotenské nevolnosti. Na kůži ho lze aplikovat například na štípance. Je vhodný pro těhotné ženy i miminka k uvolnění nosu při nachlazení a rýmě, ale raději v opatrném dávkování a pouze do aromalampy.

Těhotenské obtíže a jejich řešení:

Ranní nevolnosti – pomáhá vdechování mátového olejíčku (můžete volit kadeřavou mátu nebo kombinaci máty s citrusem či limetkou) nebo eukalyptového olejíčku. Množstvím šetříme a olej vdechujeme pouze při návalu nevolnosti a po vyzkoušení individuální snášenlivosti! Pokud vám tyto vůně nedělají dobře, zvolte jiné, v podstatě libovolné, které jsou v době těhotenství vhodné, ale především takové, které jsou vám příjemné a plní svůj účel…

Strach z porodu – může pomoci mandarinka, damašská růže nebo například cedr, dále také různé jemné citrusové nebo květinové vůně…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Aromaterapie v těhotenství pomáhá řešit nevolnost i strach z porodu