Bolest pánve v těhotenství: kdy raději volat lékaře?
Martina Mádlová
6. 5. 2019
Bolest pánve v těhotenství se objevuje u velkého procenta žen. Obvykle se nejedná o nic závažného, jen o běžné obtíže spojené s těhotenstvím, někdy ale může znamenat i velký problém. Naučte se rozpoznat příčiny bolesti a zjistěte, zda to, co cítíte, je normální nebo vyžaduje návštěvu lékaře.
V těhotenství dochází k protahování a uvolňování vazů, mění se hladiny hormonů a orgány se posouvají, aby uvolnily místo pro vaší rostoucí dělohu. To všem může způsobovat bolest. Někdy je ovšem signálem i něčeho vážnějšího.
Bolest pánve v těhotenství příčiny
A kteří jsou obvyklí viníci? Třeba uvolněné pánevní klouby nebo tlak kvůli zvyšující se váze rostoucího dítěte. Pokud bolest pánve v těhotenství nebo třeba i břicha, kterou zažíváte, nemizí nebo máte příznaky jako krvácení, divný výtok a silné křeče, zavolejte svému lékaři.
Symphysis Pubis dysfunkce (SPD)
Během těhotenství se zvyšuje hladina estrogenu, progesteronu a relaxinu (mimo jiné pomáhají vašim vazům se při porodu natáhnout) Jejich zvýšená hladina způsobuje, že pánevní vazy jsou uvolněnější, měkčí a klouby začínají být mobilnější. Především kloub v přední části pánve, se stává velmi pružný až nestabilní, což vede často k bolesti. Ta může začít brzy po početí a zhoršovat se s postupujícím těhotenstvím. Pomoci mohou pánevní opěrné pásy, které některé ženy rády používají, protože pomáhají stabilizovat oblast. SPD někdy bývá označována jako bolest pánevního pletence.
Rozšiřování dělohy
Přibližně v období mezi osmým a dvanáctým týdnem těhotenství můžete často zaznamenat bolest, která je podobná té při menstruaci. Dokud nezačnete krvácet, je to pravděpodobně jen vaše děloha, která se rozšiřuje. Tyto bolesti se nejvíce objevují u žen, které jsou těhotné poprvé.
Bolest v tříslech
Ve druhém trimestru můžete začít cítit bolest pánve v těhotenství ve chvíli, kdy dlouho chodíte nebo vstáváte z křesla. Jakmile se děloha nakloní, zatáhne za vaz, který jde z horní části dělohy dolů do tříslových úseků. Kolem 24. týdne většinou polevuje nebo úplně mizí.
Diastáza
Diastázu většina lidí řeší až po porodu. Trápit vás ale může začít už před ním. Vaše břišní svaly se během těhotenství oddělují, což občas způsobí bolest pánve v těhotenství podobnou SPD. Svaly na břiše se váží od hrudní kosti dolů ke stydké kosti a stydké svaly jsou vlivem hormonů roztaženy. Tento problém je velmi častý, a pokud se vám to do několika měsíců po porodu nesrovná, musíte obvykle navštívit lékaře či fyzioterapeuta a cvičit speciální cviky. Ve vzácných případech je dokonce potřeba i chirurgický zákrok.
Narůstající hmotnost dítěte
Ve třetím trimestru se začíná zvyšovat tlak v oblasti pánve, protože váha rychle rostoucího miminka tlačí na nervy, které se táhnout od pochvy k nohám. Tato bolest se obvykle objevuje s pohybem, třeba když chodíte nebo jezdíte v autě, protože se dítě hýbe. Aby se vám ulevilo, lehněte si na bok a odpočiňte si.
Ovariální cysty
Velmi časté jsou vaječníkové cysty, které vznikají v důsledku změn ve způsobu, jakým vaše vaječníky vytvářejí nebo uvolňují vajíčka. Nemusíte se bát, protože vám nikterak neškodí. Klidně mohou růst v průběhu těhotenství. Protože děloha roste, může na tyto cysty tlačit a objevuje se bolest v pánvi v těhotenství. V případě prasknutí cysty se může i náhle zhoršit. Váš lékař by o tom měl vědět nebo by vás měl raději kontrolovat, aby zjistil, zda nejsou cysty až příliš velké. V některých vzácných případech se mohou zkroutit, což je vážný stav, který se většinou děje po náhlé činnosti – například běžíte na autobus. V tomto případě přijde velká a ostrá bolest, která neodeznívá. Může se přidat i zvracení a pocení. Pokud máte, byť i jen podezření, ihned volejte lékaře nebo se k němu raději dostavte.
Braxton Hicks kontrakce (Poslíčci)
Kontrakce, které přichází a odchází v nepravidelných intervalech, bývají označovány lidově jako poslíčci, protože skutečně fungují jako poslové blížícího se porodu. Tyto kontrakce se mohou vyskytovat už dost dlouhou dobu před termínem a dokáže je spustit i dehydratace. Nezapomeňte pít. A jak je poznáte? Lehnete si a cítíte své břicho. Děloha ztvrdne a pak se uvolní. Pokud byste měla více než čtyři kontrakce za hodinu nebo dvě hodiny, raději se ozvěte lékaři. Jakmile kontrakce přicházejí pravidelně a interval se zkrátí pod patnáct minut, může se jednat o předčasný porod či normální porod, pokud už máte termín.
Infekce močových cest (UTI) a zácpa
Poměrně velké procento nastávajících maminek trpí během těhotenství infekcí močových cest. Typické symptomy zahrnují časté nutkání na močení, bolest nebo pálení při vykonávání potřeby, bolesti břicha. Zánět může pokročit v infekci ledvin, což už je velmi rizikové a může to vyvolat i předčasný porod. I to je jeden z důvodů, proč vám lékař při každé kontrole kontroluje vzorek moči, aby zjistil, zda v ní nejsou nějaké bakterie.
Běžnou obtíží v těhotenství je i zácpa, která může způsobit bolesti a značné nepohodlí. Hormony totiž zpomalují zažívací trakt a někdy může být viníkem i železo, kterého mívají nastávající maminky nedostatek a berou ho ve formě tablet. Pijte hodně vody a jezte potraviny bohaté na vlákninu (syrové ovoce a zelenina), aby se vám ulevilo.
Zánět močových cest v těhotenství. Co dělat, když vás potká nepříjemná cystitida?
Kdy je bolest pánve v těhotenství vážná?
Některé závažné komplikace během těhotenství jsou doprovázené velkými bolestmi v pánevní oblasti. Když se k tomu ještě přidá i horečka a krvácení, je to jasné. Volejte ihned lékaře nebo jeďte do nemocnice. Jaké jsou nejzávažnější příčiny bolesti pánve během těhotenství?
Potrat
Zejména v prvním trimestru mohou velké bolesti břicha předznamenávat potrat. Asi 15 až 20 % těhotenství v raném stádiu potratem končí. Příznaky zahrnují krvácení a křeče, které mohou být poměrně pravidelné a připomínají menstruační.
Předčasný porod
Pokud máte přetrvávající bolest pánve v těhotenství a tlak ve stejných místech, který přichází a odchází, může přicházet předčasný porod. Jakmile jsou kontrakce pravidelné a objeví se čtyři nebo více za hodinu, kontaktujte lékaře.
Mimoděložní těhotenství
Mimoděložní těhotenství, ve kterém se oplodněné vajíčko uhnízdí jinde než v děloze – nejčastěji ve vejcovodech – se vyskytuje u 1 z 50 žen. V některých případech můžete pociťovat intenzivní bolest a krvácení mezi 6. a 10. týdnem. K více rizikovým v tomto případě patří ženy, které už mimoděložní těhotenství v minulosti zažily, jsou po operaci pánve, břicha, vejcovodů nebo trpí na endometriózu. Riziko zvyšuje i nezvykle tvarovaná děloha a použití umělých reprodukčních technik. Mimoděložní těhotenství nemůže prosperovat a vyžaduje okamžitou léčbu.
Placentární abrupce
Placenta je nezbytným zdrojem kyslíku a živin pro dítě. Obvykle se implantuje vysoko na stěnu dělohy a odpojí se až po narození dítěte. Existují ale i případy, kdy se může od děložní stěny oddělit, což je nebezpečná komplikace, která se objevuje nejčastěji ve třetím trimestru. Taková bolest je těžká, konstantní a postupně zhoršující. Děloha vám připadá tvrdá jako kámen. Můžete také krvácet tmavou, červenou krev bez sraženin. Když se toto stane, je obvykle nutné těhotenství ukončit a dítě musí ven. Pokud je děloha odloučena jen mírně, může těhotenství ještě pokračovat za bedlivého sledování lékařů.
Ruptura dělohy
Velmi vzácná komplikace, při které se děloha roztrhne, je její ruptura. Stává se to častěji u žen, které mají jizvu po předchozím císařském řezu nebo jiné operaci břicha. Projeví se jako náhlá, silná bolest ve středové linii nebo v místech staré jizvy. Následky mohou být katastrofální pro matku i dítě. Způsob, jak tomu zabránit neexistuje. Když se ale pacientka řadí k více rizikovým, měla by být pečlivě sledována a každý příznak musí být brát velmi vážně, zvlášť pokud se bolest na břiše stále zhoršuje s postupujícím těhotenstvím.
Preeklampsie
Preeklampsie se objevuje kolem dvacátého týdne a dál. Je také jedním z důvodů, proč vám při každé kontrole měří krevní tlak. Tuto nemoc totiž charakterizuje vysoký tlak a bílkoviny v moči. Vysoký tlak omezuje cévy v děloze, které zásobují miminko kyslíkem a živinami. Jeho růst je zpomalen. U závažnějších průběhu ji doprovází bolest v pravé horní části břicha, nevolnosti, bolesti hlavy, otoky a poruchy zraku.
Vysoký krevní tlak v těhotenství? Proč je tak nebezpečný a co vám pomůže?
Jak zmírnit bolestivé příznaky doma?
- Udělejte si teplou koupel a hezky se do ní ponořte. Voda by nikdy neměla být vařící, ale jen příjemně teplá.
- Zajděte si na prenatální masáž.
- Noste těhotenský pás.
- Nechoďte v botách na podpatcích.
- Nedělejte rychlé pohyby a příliš ostře se neohýbejte.
- Pravidelně cvičte speciální cviky pro těhotné.
Kdy je nutné volat lékaře?
- Trápí vás taková bolest pánve v těhotenství, že nemůžete chodit ani mluvit.
- V případě jakéhokoliv krvácení.
- Máte horečku a/nebo zimnici.
- Trpíte těžkou bolestí hlavy.
- Přepadávají vás závratě.
- Náhle vám oteče obličej, ruce a/nebo nohy.
- Neustále vám je špatně a zvracíte.
- V pozdějším stádiu těhotenství miminko najednou méně kope.
- Vodnatý, nazelenalý nebo krvavý výtok.