Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Bolí vás hlava v těhotenství? Pomozte si i bez prášků

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 2. 2020

Jednou za čas bolí hlava každého z nás. Obvykle si prostě vezmeme nějaký prášek a za chvíli je problém vyřešen. Co když jste ale těhotná a tyto prášky jsou pro vás zapovězeny? Nebo se chcete naučit zvládat bolesti hlavy bez léků? Ať máte důvod jakýkoliv, dá se to zvládnout.

Když se objeví nesnesitelná bolest, která vystřeluje až do spánků, nemůžete vůbec nic a nejradši byste si hlavu uřízla, nejradši byste si šla vzít nějaké analgetikum. Když s ní chcete bojovat jinak, měla byste se držet dvou základních hledisek. V první řadě se snažte bolestem předcházet nebo je utnout hned v začátcích, než se úplně rozběhnou. Pokud víte, že vám je spouští stres, únava, nedostatek tekutin či hlučné prostředí, vyhýbejte se spouštěčům.

Problémy s krční páteří

Když se chce člověk zbavit nějakého problému, je důležité najít jeho příčinu. U bolestí hlavy to není vůbec jednoduché. Problémem mohou být hormonální změny, které se dějí u každé nastávající maminky, nedostatek vitamínů a minerálů, nízká hladina krevního cukru nebo problémy s krční páteří.

Poslední zmíněné způsobuje bolesti často a rychle. Špatně se vyspíte, přeležíte si krk a bolí vás hlava. V tomto případě je důležitý kvalitní spánek. Najděte si pohodlnou polohu, zkuste těhotenský polštář a dopřejte si občas masáž hlavy. Ta může být i dobrou prevencí vzniku bolesti hlavy. Využít můžete i akupunkturu a vhodnou formu fyzioterapie.

Těhotenský polštář. Potřebujete ho?

Káva pomáhá

Když se bolest teprve rozbíhá, zkuste se schovat do tmavé místnosti, dát si vlažný obklad na čelo a odpočívejte. Také se nárazově nevzdávejte kávy, pokud jste zvyklá ji pravidelně pít a zejména v případě, že jste byla zvyklá pít několik šálků denně. Myslete na příjem tekutin, hlavně vodu.

Potřebujete lékaře?

Někdy už je lepší zajít k lékaři. Kdy? Jakmile se k bolestem hlavy přidají teploty a celková slabost, nechte se raději vyšetřit. Může na vás útočit chřipka, nějaké nachlazení, zánět vedlejších dutin apod. To se určitě nevyplatí přecházet, zvlášť v těhotenství ne.

Migréna v těhotenství. Jak si ulevit?

Co můžete ještě vyzkoušet?

  • Dopřejte si pravidelný pohyb. Pro těhotné a k uvolnění svalů je velice vhodná jóga. Ale stačí i každodenní procházky.
  • Dostatečně odpočívejte a spěte. Ideální doba spánku je přibližně osm hodin, ale záleží na vás, co vám vyhovuje.
  • Pravidelně jezte, protože nízký krevní cukr vede často k nepříjemným bolestem hlavy.
  • Hodně pijte a vybírejte si neslazené tekutiny.
  • Těhotné maminky jsou náchylné na různé pachy, proto se vyhýbejte místům, kde se to jimi jen hemží.
  • Na bolest hlavy pomáhají některé esenciální oleje (levandule či máta).
  • Dejte si nohy do zvýšené polohy a za krk studený obklad.
  • Od bolesti dokáže ulevit i voda s citronovou šťávou.

Jestliže vás migrény a bolesti hlavy trápí i mimo těhotenství, víte, že musíte najít faktory, které vše spouští. Když o nich víte, máte možnost se jim vyhýbat. Některé jsme už zmínili. Mezi další se řadí nadměrný přísun potravy, alkohol, bolest zubů, očí, ostré či blikající světlo, změny tlaku, chutě. Občas vadí i tvrdé sýry, čokoláda. A také nadměrná fyzická výkonnost.

Důležité je také rozeznat migrény od běžných bolestí hlavy. Migrénu provází úporná bolest, která je tepající a soustředí se na jedno místo. Lidé mohou mít potíže se zrakem, není jim dobře, cítí se, že omdlí nebo zvrací. S migrénou se mnoho maminek setká až v těhotenství nebo po porodu, jiným zase právě těhotenství od nich pomůže. Kdyby se problémy opakovaly až příliš často, raději se vydejte k lékaři, kdyby signalizovaly něco jiného.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bolí vás hlava v těhotenství? Pomozte si i bez prášků