Bude to holčička nebo kluk? Je možné ovlivnit pohlaví dítěte?
Redakce
2. 1. 2018
Který z rodičů určuje pohlaví dítěte? Jakým způsobem lze pohlaví dítěte určit již během těhotenství? Jak tomu bylo dříve? A je vůbec možné nějakým způsobem ovlivnit, zda se vám narodí holčička či chlapeček? Podíváme se nyní na vše co souvisí s pohlavím dítěte.
Pohlaví dítěte
Poslední dobou již hraje čím dál tím menší roli, zda se narodí chlapeček či holčička. Zatímco dříve si většina nastávajících rodičů přála jako první dítě kluka, aby se dostálo společenskému zadostiučinění, udělala se radost ješitnému tatínkovi, a zajistil se tak pokračovatel rodu v mužské linii (na rozdíl od dcery nese rodové jméno dál), současná společnost je natolik emancipovaná, že rovnost pohlaví dosáhla téměř rovnovážného bodu. Rodičům je dnes víceméně jedno, zda se narodí kluk nebo holka. Tedy alespoň u prvního dítěte.
U druhého potomka si již většina z nich ve skrytu duše nejčastěji přeje druhou variantu pohlaví, než mají, aby měli doma páreček. Pokud se jich ovšem zeptáte, vždy vám odpoví, že nejdůležitější je, aby bylo miminko zdravé, ať už se v bříšku ukrývá kluk nebo holčička. A to je svatá pravda!
Pohlaví dítěte z historického pohledu
Dříve, než měli lékaři k dispozici ultrazvuk či krevní genetické testy, spekulovalo se nad pohlavím nenarozeného dítka podle nejrůznějších indicií. Pokud např. mamince rostlo bříško dopředu, měl se narodit kluk, pokud se žena zaoblovala i v bocích, čekala podle všeho holčičku. Pokud měla žena silnou chuť na sladké, nosila ve svém lůně dceru, a pokud měla chutě na slané či kyselé, očekávala syna. Zatímco kluk mamince na kráse v těhotenství přidával, holčička údajně mámě krásu ubírala. Není potřeba zdůrazňovat, že nic z toho se nezakládalo na pravdě a pravděpodobnost, že se odhady trefily do správného výsledku byla víceméně jedna ku jedné.
Jak lze určit pohlaví dítěte dnes?
V průběhu těhotenství je možné pohlaví dítěte určit dvěma způsoby. Nejčastěji se jedná o ultrazvukové vyšetření. Čím dál tím častěji však maminky podstupují nadstandartní genetická vyšetření (zejm. na Downův syndrom a jiné vady), které lze určit z krve matky. Takové genetické vyšetření může stát až okolo deseti tisíc. Není tedy pravděpodobné, že by jej někdo podstupoval výhradně kvůli určení pohlaví. Ale na základě laboratorního studia chromozomů v krvi matky odborníci nevyhnutelně zjistí, zda nastávající maminka čeká chlapce či holčičku. Vždy se tak do dotazníku uvádí, zda si přejí spolu s výsledky o pohlaví dítěte informovat či nikoli.
Genetické testy v těhotenství. Co vše lze zjistit a kdy si raději připlatit?
Identifikace pohlaví dítěte podle ultrazvuku
Od 15. týdne těhotenství, pokud je plod uložen tak, že je možné zobrazit jeho genitál, je s vysokou úspěšností možné říci, zda jde o holčičku, nebo chlapečka. Většina rodičů tuto informaci chce slyšet, jsou ale i tací, kteří se raději nechají překvapit. Pokud lékař během prohlídky zahlédne pindíka, není téměř možné se splést. Pokud ovšem pindíka na ultrazvuku nevidí, nemusí to ještě znamenat, že se vám stoprocentně narodí holčička. U holčiček se chybuje častěji. Je totiž možné, že se mužský genitál ukrýval mezi stehny, anebo poloha plodu neumožňovala zobrazení, ve kterém by byl vidět.
Pohlaví dítěte – čím je dáno?
Zda se narodí holčička, anebo chlapeček, je dáno tím, která spermie oplodní vajíčko: spojí-li se s vajíčkem spermie nesoucí chromozom Y, narodí se kluk, jestliže spermie s chromozomem X, pak holka. Pohlaví plodu tedy určuje otec, respektive otcovy spermie.
Kyselina listová v těhotenství. Samotná strava nikdy nestačí!
Pohlaví dítěte a ovulace
Dříve se uvádělo, že pokud k souloži dojde před ovulací nebo při ní, je vyšší pravděpodobnost, že se narodí holčička, jestliže dva a více dní po ovulaci, pak je větší šance, že se narodí chlapeček. Současné výzkumy ovšem tato tvrzení nepotvrzují. Přesto existuje cesta, jak zvýšit pravděpodobnost, že budete mít kluka.
Evoluce fandí ženám
Z pohledu evoluce, pokud se blíží nějaká katastrofa, klimatické změny, hladomor či jiné pohromy, které by ohrozily lidský či jiný zvířecí druh, je potřeba co nejintenzivněji posílit reprodukci a obnovit rod. V období nedostatku se tedy u zvířat rodí více samic. To samé platí i pro lidi. Při nepříznivých podmínkách tak žena počne spíše holčičku. Podle této teorie bude ženský organismus v časech blahobytu rodit spíše samce.
Pokud chcete kluka, dejte si více do nosu
Potvrdily to i nové studie, prováděné univerzitami v Oxfordu a Exeteru. Podle nich je u žen, které se snaží otěhotnět a mají jídelníček s vyšším obsahem kalorií, vyšší pravděpodobnost, že porodí chlapečka. Nižší hladina sacharidů a glukózy zvyšuje pravděpodobnost, že se narodí dívka. Vědci vyčíslili kalorickou hranici matek synů na 2413 kalorií denně, zatímco matek dcer na 2283 kalorií denně. Výzkum ukázal, téměř 60 % žen, které konzumovaly každý den obiloviny, stravu bohatou na draslík, vápník a vitaminy, porodilo chlapce. Pokoušet se ovšem touto cestou dosáhnout vytouženého pohlaví dítěte se nemusí vyplatit. Nadměrný příjem sacharidů totiž vede ke zdravotním komplikacím matky i potomka stejně jako cílená podvýživa.
Vliv klimatu na pohlaví dítěte
Zajímavé jsou také výzkumy, které se zaměřily na výzkum klimatu. Čím více postupujete na jih k rovníku, tím roste pravděpodobnost, že se narodí holčička. Alespoň to tvrdí americká demografka Kirsten Navara. Kromě teploty se na tom podle ní podílejí také delší dny. Ve světovém průměru se rodí 106 chlapců na každých sto dívek. Podíl chlapců se směrem k rovníku snižuje. Klima pravděpodobně zasahuje i do míry potratovosti a ovlivňuje kvalitu spermatu.