Porodníci už zaznamenali, že se rodí čím dál více miminka vážící přes čtyři a klidně i pět kilogramů. Po staletí byli větší novorozenci bráni jako jedinci, kteří jsou více zdraví a odolní. Často to znamenalo mnohem větší šanci na přežití. Jenže dnes už víme, že vyšší hmotnost automaticky neznamená výhodu.
Co je makrosomie?
Makrosomie je jiný výraz pro příliš velkého novorozence a využívá se tehdy, když se narodí miminko mnohem větší, než je běžný průměr (průměr u chlapců 3,55 kg a u dívek 3,45 kg). Také dítě váží po porodu více než 4000 gramů. Mnohem vyšší riziko komplikací přichází ve chvíli, kdy dítě svou porodní vahou přesahuje 4500 gramů. Ve Španělsku se v roce 2013 narodilo děvčátko s 6,2 kilogramy, 5 kilogramů vážil novorozenec v Pensylvánii a v Austrálii se v tom samém roce narodilo miminko, které mělo takřka 7 kilo.
Je těžké určit přesně, jak bude dítě velké, zatímco je ještě v děloze. Lékař samozřejmě přes ultrazvuk miminko změří, ale čím více se blížíte k porodu, tím náročnější je přesné měření a na konci těhotenství se měří s odchylkou až půl kilogramu. Vyšší porodní hmotnost často znamená nemalé problémy a riziko pro matku i dítě. Ohroženější jsou obézní ženy a ženy trpící těhotenskou cukrovkou.
Proč se rodí tak velké děti?
Některé ženy mají přímo genetické dispozice k tomu, že se jim rodí větší děti a překvapivě se porodní váha zvyšuje s každým dalším těhotenstvím.
Většina žen, kterým se narodí miminko vážící více než 4500 gramů, nemá žádné rizikové faktory a prostě se to stane. Makrosomie může být pravděpodobnější, pokud:
- už se ženě velké dítě jednou narodilo. V takovém případě je pětkrát až desetkrát větší pravděpodobnost, že se celá situace bude opakovat,
- je žena obézní,
- má těhotenskou cukrovku nebo klasickou cukrovku a neléčí se,
- během těhotenství nadměrně přibírá,
- přenáší více jak dva týdny.
Větších velikostí častěji dosahují chlapci. Větší pravděpodobnost narození velkého dítěte mají také hispánské ženy.
Jak ovlivňuje malý cvalík porod?
Rozdíl 500 gramů oproti odhadované hmotnosti může znamenat při porodu poměrně velký problém. Dítě musí projít porodními cestami a když už je v poměru k pánvi rodičky příliš velké, mohlo by se tzv. zaseknout. Začne trpět nedostatkem kyslíku a může mu jít i o život. Problémy se nevyhýbají ani rodícím ženám. Tam zase hrozí větší riziko poškození v oblasti porodních cest, větší krvácení nebo ruptura dělohy. To je velmi vzácná komplikace, ale nebezpečná.
V případě hodně velkých dětí lékaři častěji přistupují k císařskému řezu a někdy k dřívější indikaci k porodu.
Větší přísun vlákniny v těhotenství může snížit riziko vzniku celiakie u dětí
Problémy spojené s makrosomií
U příliš velkých miminek ve vzácných případech dochází k dystokii ramínek, což může být dost závažná komplikace, kdy se rameno dítěte zachytí uvnitř porodních cest a dítě se zasekne v porodním kanálu během porodu. V tu chvíli musí lékař rychle zasáhnout, aby miminko bezpečně dostal ven.
Dalším vzácným rizikem jsou zlomeniny nadloktí, poškození nervů paže na straně, kde bylo zaseknuté ramínko apod.
Zotavení po porodu velkého dítěte
Po porodu se žena zotavuje podle toho, zda si nějaké následky z něj nese. Po epiziotomii musí postupovat podle pokynů lékaře. Pokud rodička trpěla na gestační diabetes, měla by se hladina cukru v krvi po narození vrátit zase do normálu. Stále však existuje větší riziko rozvoje diabetu v budoucnu, takže je vhodné několik měsíců po porodu chodit na pravidelné testy.