Cestování v těhotenství. Myslete na svou bezpečnost!
Martina Mádlová
27. 6. 2019
Zjistila jste, že jste těhotná, ale nechcete přestat jezdit automobilem? Ani nemusíte. Co ale musíte určitě, je jezdit bezpečně. To je samozřejmě nutné vždy, s miminkem v bříšku nebo bez. V jiném stavu ale tato pravda platí dvojnásob. Základem všeho jsou vždy pásy. Víte, jak se při cestování v těhotenství správně připoutat?
O správném poutání těhotných hovoří i celostátní projekt gynekologa MUDr. Jiřího Kepáka, CSc., z Úrazové nemocnice v Brně z roku 2004. Název projektu zní: „Chraňte sebe a své dítě, připoutejte se“ a upozorňuje na význam poutání těhotných žen. Vznikl z toho důvodu, že velké procento těžkých úrazů v těhotenství vzniká právě při dopravních nehodách, a proto by těhotné ženy měly vědět, jak se správně připoutat i jak je to důležité. A platí to stejně dnes, jako před lety.
Budoucí maminky usedají do vozidel jako spolujezdkyně i jako řidičky. Bohužel velmi často odmítají při jízdě autem bezpečnostní pásy, protože se bojí, že svému dítěti ublíží. I když pásy nemohou zajistit stoprocentní ochranu před zraněním, dokáží toto riziko významně snížit. I na první pohled bezvýznamný náraz může zapříčinit odloučení placenty, což má často fatální důsledky pro matku i dítě. Pokud dojde k odloučení placenty, miminko zemře a těhotné ženě hrozí, že vykrvácí.
I když bezpečnostní pásy zvyšují bezpečnost na cestách při prakticky všech kolizích, mohou být zároveň i příčinou tzv. seat belt syndromu. To znamená nesprávné umístění pásů přes nejvíce vyčnívající část břicha těhotné ženy. Tak se zvyšuje tlak na břicho a může dojít k poranění dělohy i miminka. Když jsou pásy dány správně, nic takového nehrozí.
Jak vypadá správný způsob poutání těhotných
Jak již bylo řečeno, pásy chrání těhotnou ženu jen tehdy, když je má zapnuté správně. Tříbodový bezpečnostní pás by měl vést nízko přes pánev, a ne přes vrchol dělohy. Ramenní popruh nesmí nikdy sklouznout z ramene. Směřuje mezi prsy nad vrcholem bříška. Upnutí by mělo být tak akorát, ani těsné nebo volné.
Některé těhotné ženy používají na fixaci spodní části pásu pomůcku, kterou si mohou koupit. Ta dokáže účinně zamezit vysunutí automobilového pásu nahoru do oblasti těhotné dělohy.
Pověry s kočárkem. Které další pověry a mýty o těhotenství jsou rozšířené?
Myslete i na airbagy
I airbagy jsou u těhotných žen považovány za bezpečné. U správně připoutaných osob dokáže airbag při nehodě zachránit život. Jeho síla je ohromná, protože exploduje silou přes 400 kg a rychlostí přesahující i 300 km/h. Správné připoutání bezpečnostním pásem je tedy vždy to nejdůležitější.
Co ženy uvádí jako důvod svých obav?
- Připoutáním by se mohlo zranit dítě: neexistuje žádné potvrzení toho, že bezpečností pásy zvyšují pravděpodobnost poranění miminku. Při správném použití pásu je riziko poškození minimální.
- Uvěznění v autě při nehodě: mnoho lidí má strach, že při havárii se pásy zablokují a oni se pak nedostanou ven. Podle dostupných informací se ale naprostá většina zraněných dokáže sama uvolnit, a naopak nepřipoutaný člověk se mnohem snáze v autě zraní nebo nějak zaklíní. Úmrtí matky hrozí u nepřipoutané ženy vymrštěné z vozidla ve 33 % případů, u připoutaných je to jen 5 %. Riziko smrti miminka je čtyřikrát vyšší, když matka bude vymrštěna mimo automobil.
- Na krátkou vzdálenost není připoutání nutné: většina nehod se stane do 40 km od domova, třeba na cestě ze zaměstnání nebo při jízdě na nákupy. Pásy jsou nutné vždy. I na cestě, která je dlouhá třeba jen kilometr.
- Vzadu není poutání nutné: naprostý omyl, který by neměl nikdo brát vůbec vážně. Poutání je nutné vždy a všude.
Dopravní experti doporučují, aby hrudní kost a klenoucí se břicho těhotné ženy byly 25 cm od palubní desky nebo dolního okraje volantu. Jak bříško roste, měla byste sedadlo posouvat dozadu.
A co vy? Poutáte se vždy a za všech okolností? Dáváte si pozor na správné poutání nebo si říkáte, že ten kousek, co jedete, se nic nemůže stát?