Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Cestování v těhotenství. Na co si dát pozor a jak to co nejlépe zvládnout?

Redakce

Redakce

19. 2. 2018

Ať už se během těhotenství rozhodnete cestovat kamkoli, vždy je potřeba zvážit rizika, která pro vás cestování v těhotenství obnáší. Jaký způsob cestování je během těhotenství nejvhodnější? V jaké fázi těhotenství je pro vás cestování nejbezpečnější? Na co si dát pozor?

Cestování v těhotenství letadlem

Pokud během těhotenství plánujete cestu letadlem, nejprve se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Doktor vám s největší pravděpodobností let schválí, pokud se nacházíte někde mezi 15. a 30. týdnem těhotenství. Během prvního trimestru dochází k samovolným potratům nejčastěji. Těhotným ženám bývá navíc také nevolno a cestu by zvládaly špatně. Proto se v této fázi těhotenství cestovat příliš nedoporučuje. Poslední dva měsíce před porodem zase mohou mít ženy problémy s otékáním nohou při dlouhé cestě v sedě. Navíc hrozí riziko předčasného porodu. Některé letecké společnosti dokonce explicitně nedovolují přepravovat těhotné, které se nacházejí po 36. týdnu těhotenství (vždy je potřeba se informovat u konkrétního přepravce s předstihem).

Sex v těhotenství. Kdy je to bezpečné a na co si dát pozor?

Do kdy mi dovolí létat?

Do 28. týdne těhotenství můžete létat celkem bez omezení. Mezi 28. a 36. t.t. vás většina leteckých společností přepraví pouze s lékařským osvědčením a na vlastní riziko. Po 36. týdnu vás již většina aerolinií přepravit odmítne. V případě vícečetného těhotenství je tato hranice navíc posunuta, většinou k 28. týdnu. Nejlépe budete létání snášet ve druhém trimestru a tehdy to je pro vás i plod také nejbezpečnější.

Kam v těhotenství na dovolenou?

Vždy se snažte vybrat takovou dovolenou, kde bude vždy dostupná kvalitní lékařská péče. Není prozíravé vypravit se na opuštěný ostrov či do méně civilizovaných končin světa. Není také dobrý nápad cestovat kamkoliv, kde je nutné nechat se předem očkovat. Pro zdraví dítěte by se žena měla vyhnout přijímání cizorodých látek během těhotenství (to zahrnuje také alkohol, léky, očkovací látky a nikotin). Nevybírejte si také příliš dlouhé cesty, zejména kvůli zvýšenému riziku plicní embolie nebo hluboké žilní trombozy, která hrozí zejména během dlouhé cesty v sedě. Obecně jsou ženy k těmto komplikacím (někdy i život ohrožujícím) až 8 x náchylnější, než mimo těhotenství.

Co když se během cesty něco přihodí?

Všechny posádky leteckých společností procházejí každý rok speciálním výcvikem a pro situace porodů jsou školeny. Členové posádky mají obsáhlé znalosti z přípravných lékařských kurzů, takže jsou mj. připraveni i na porod na palubě.

Je létání v těhotenství bezpečné?

Cestování letadlem matku ani plod přímo neohrožuje. Může však přispět k vyvolání stavů, které mohou těhotenství vážně ohrozit. Právě proto někteří gynekologové nevidí „létající“ maminky příliš rádi. Rizika vycházejí především z velkých tlakových rozdílů. V časných fázích těhotenství, kdy je riziko potratu nejvyšší, může dojít např. ke krvácení. Ve vyšším stupni těhotenství potom hrozí riziko předčasného odtoku plodové vody. Problém může představovat také zvýšené riziko plicní embolie či jiné trombofilní stavy.

Jaké představuje létání riziko pro vývoj plodu?

Dlouholeté výzkumy neprokázaly existenci souvislosti mezi počtem potratů nebo poškozením dítěte a létáním letadlem. Hluk, vibrace a zrychlení v letadle nejsou pro dítě nebezpečné. Během letu ovšem musíte počítat se zvýšenou radiací ionizovaného záření z vesmíru. Např. během letu z Tokia do New Yorku je lidský organismus vystaven přibližně stejné radiační zátěži jako při roentgenovém vyšetření hrudníku. To si málokdo uvědomuje. Těhotné maminky řeší na letištích bezpečnostní rámy, kterými nechtějí projít, ale během letu jsou vystaveny mnohem větší zátěži. Pokud tedy letíte během těhotenství jednou či dvakrát tam a zpět někde po Evropě, neměl by být v cestování letadlem problém. Častěji se však cestovat nedoporučuje.

Nevěra v těhotenství je velká podpásovka. Jak se s tím vyrovnat a jak jí předcházet?

Jak by mělo cestování v těhotenství vypadat?

Důležité je především dodržovat pitný režim. Některé maminky se snaží méně pít, aby nemusely během letu příliš často chodit na toaletu. To je ale špatně! Tělo matky i dítěte potřebuje pravidelný pitný režim i během letu. Další důležitá rada je, abyste se prošla během letu občas po palubě, nejlépe každou půlhodinu. Seďte proto raději vždy u uličky. Při sezení je možné pohybovat alespoň dolními končetinami, což je důležité pro krevní oběh. V souvislosti s žilní trombózou se doporučuje vzít si speciální kompresní podkolenky, které lze zakoupit v obchodě se zdravotními pomůckami. O jejich použití se ovšem nejprve poraďte s ošetřujícím lékařem. Vhodná je i prevence užíváním léků na posílení cévní stěny například Detralex, Venoruton, Anavenol, Cyclo 3 fort.

Co vám usnadní cestu?

Pokud možno, vyberte si místo k sezení v uličce a blízko toalety. Vezměte si s sebou raději vlastní jídlo, aby se vám neudělalo špatně. Pokud možno, necestujte sama. Některé dopravní společnosti nabízejí těhotným ženám přednostní odbavení (check-in). Na letišti v Ruzyni se mohou těhotné ženy usadit ve VIP či business salónku a čekat na odbavení a vyřízení pasových formalit, které za ně vyřídí personál salonku. Další výhodou, kterou mohou těhotné ženy na letišti v Ruzyni využít, je tzv. Fast Track, rychlá cesta přes pasovou a bezpečnostní kontrolu. Na všech letištích bývá lékařská služba, která vám v případě, že se vám něco přihodí, pomůže.

Cestování autem v těhotenství

Cestování autem patří k nejčastějším způsobům cestování v těhotenství, ať už se chystáte cestovat po České republice či jejím blízkém okolí anebo plánujete vyrazit někam po Evropě. Auto dává při cestování svobodu a možnost kdykoli si zastavit, projít a protáhnout se, zajít si na jídlo atd. Těhotné ženy by si však měly dát pozor na některá rizika spojená s cestování autem.

Cestování během těhotenství autem

Mezi nejčastější problémy spojené s cestováním autem patří nevolnost. V těhotenství by se neměly používat přípravky proti nevolnosti. Musíte si vystačit se žvýkačkou či bonbony. Proto může být dlouhá cesta autem téměř nesnesitelná. Druhým negativem cestování autem je samozřejmě riziko srážky. Pořiďte si speciální držák na bezpečnostní pás pro těhotné, který drží spodní pás v úrovni podbřišku. Nemusíte tak mít obavy z toho, že by pás během nárazu ohrozil miminko. Některé ženy mají strach z airbagů v autě. Raději je ale nevypínejte. Airbagy mohou dost výrazně snížit riziko fatálních následků způsobených nárazem. Ochrání vás před tvrdým nárazem do palubní desky či volantu břichem.

Zvedněte si volant

Nejnebezpečnějším předmětem v celém voze je právě volant. Náraz do volantu i třeba při prudkém brždění může být pro plod nebezpečný, proto si volant nastavte tak, aby byl mimo oblast břicha, a posuňte si sedadlo dále od volantu.

Jízda vlakem v těhotenství

Pro většinu těhotných je cesta vlakem daleko komfortnější, než autobusem. Během cesty se můžete kdykoli projít, protáhnout si nohy, dojít si na toaletu. Procházky a protahování noh a zejména kotníků je těhotenství velmi důležité. Pozor na rozšířený mýtus, že proti otokům pomáhá nepít. Je tomu právě naopak. Pitný režim rozhodně dodržujte. Ideální jsou minerálky.

Jízda autobusem v těhotenství

Cestování autobusem během těhotenství je asi tou nejméně komfortní, zejména pokud je cesta delší než např. dvě hodiny. Proto vždy zvažte cestování autobusem, pokud jste těhotné. Co se týče bezpečnostních rizik a doporučení, platí všechny rady uvedené výše.

Na co si dát na dovolené pozor?

Při cestování v těhotenství do exotických destinací se výrazně mění možnosti stravování. V některých zemích je dostupné jídlo např. velice pálivé. Dobře se informujte, než někam vyrazíte, o možnostech nákupu potravin v supermarketu pro případ, že vám nebude místní jídlo chutnat. Vždy pijte jen balenou vodu a snažte se konzumovat jídlo, které je čerstvé a prošlo varem.

Koupání během těhotenství. Je bezpečná vana či bazén a jak se chránit?

Hygiena na dovolené během těhotenství

V některých zemích může být hygiena na zcela odlišné úrovni, než na kterou jste zvyklá. Proto může cestování v těhotenství představovat značná rizika. Proto se doporučuje v těhotenství cestovat spíše do míst, která jsou na vyspělé úrovni. Problém může představovat také koupání. Během těhotenství představuje koupání v umělých nádržích, bazénech, vířivkách či stojatých vodách značné riziko. Jediné, co by mělo být relativně bezpečné, je moře. Během koupání byste měla používat speciální tampony určené ke koupání, které lze zakoupit v lékárně. Po koupání se vždy osprchujte a převlékněte do suchého prádla.

Opalování v těhotenství

Pokud se chystáte do tepla, pak pozor na sluníčko. Opalování těhotným ženám rozhodně nelze doporučit, protože už po krátké době může způsobit řadu zdravotních komplikací jako přehřátí či pigmentové skvrny. Vždy používejte nejvyšší faktor a co nejvíce se snažte před sluncem chránit pomocí světlého vzdušného oblečení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestování v těhotenství. Na co si dát pozor a jak to co nejlépe zvládnout?