Jak poslouchat srdce svého nenarozeného miminka? Vědci přišli s novým bezpečnějším přístrojem
Martina Mádlová
24. 9. 2019
Jen málokterá maminka si těhotenství jen užívá, aniž by jí trošku užíraly obavy o její miminko. Máme strach, zda se vše vyvíjí, jak má, zda miminku stále bije srdíčko, zda se nehýbe nějak málo nebo naopak moc. Tyto obavy jsou přirozené a na chviličku každá z nás zatoužila potom, mít po ruce nějaký přístroj, který by dokázal monitorovat dítě bez rizika a uklidnit tak zbytečně černé myšlenky.
O své dítě se strachuje každá žena, ale ta, která má za sebou potrat nebo porod mrtvého dítěte, jistě ještě mnohem víc. Nové těhotenství pak zažívá jednu velkou úzkost a bojí se začít opravdu radovat a těšit, protože co kdyby se zase něco pokazilo. Tyto ženy pak hledají jakýkoliv příznak, který jim potvrdí, že dítě stále roste, jak má.
Prenatální odposlech jako první volba
Nejedna žena se nechá zlákat a pořídí si tzv. doppler. Přístroj umožňující poslechnout si srdíčko a pohyby miminka. Kdykoliv se pak cítí nejisté nebo mají strach, že něco není v pořádku, uklidní je chvilkový poslech. V tomto ohledu ovšem existují různé dohady mezi odborníky, zda je vůbec bezpečné, přístroj používat. Je to totiž ultrazvukový přístroj, u kterého není na 100 % doloženo, že nemůže negativně působit na plod. Dokonce existuje studie, která naznačuje souvislost mezi ultrazvukovým vyšetřením v rané fázi těhotenství a závažností poruch autistického spektra (u dětí, které mají určité dispozice k těmto poruchám). Není to ovšem nikterak prokázané.
I z těchto důvodů se odborníci začali zajímat o výrobu něčeho, co by mohlo být bezpečné v každodenním životě maminky i miminka, a přitom by to fungovalo podobně jako dnešní dopplery. A zdá se, že sen by se mohl zdát skutečností. Vyrobili nové zařízení, které má být nejen bezpečné, ale může i nepřetržitě sledovat srdeční tep dítěte a jeho pohyby.
Pohyby v těhotenství. Jak je poznáte a kdy se na ně můžete těšit?
Pomoc a ochrana
Podle Science Daily vyvinuli vědci ze Stevens Institute of Technology techniku, která by mohla umožnit bezpečné a neinvazivní nepřetržité sledování srdečního rytmu vašeho nenarozeného dítěte z pohodlí vašeho domova.
Funguje tak, že detekuje vibrace zasílané přes břicho matky, když srdce dítěte bije nebo se pohybuje, pomocí stejných senzorů, jako se v současné době používají v chytrých telefonech k horizontální nebo vertikální orientaci zařízení.
Novinka by mohla zajistit úzkostlivým rodičům klidný spánek. Dalším přínosem by byla mnohem větší přesnost, než má jakýkoliv jiný monitor srdeční frekvence plodu, který se dá v současné době koupit na trhu a bez rizika.
Jak použít stetoskop v těhotenství? Zkuste si poslechnout srdíčko vašeho miminka!
Skvělou zprávou je, že zařízení by mohlo snížit počty mrtvě narozených dětí. Což znamená asi o 2,6 milionů ročně po celém světe. Takového výsledku by se mohlo dosáhnout, pokud by ženy nosily v posledních týdnech těhotenství monitory.
„U téměř třetiny dětí, kde dojde k úmrtí už v děloze, nepřijdou lékaři na žádný důvod. Naše zařízení by dokázalo ženě říct, že je její plod ohrožen a musí k lékaři,“ prohlásil Negar Tavassolian, docent, který vedl ve Stevensovi práci.
Informace o tom, kdy vyhledat pomoc
V testovací fázi se zařadilo do používání celkem deset těhotných žen. Ty uvedly, že zařízení dokáže detekovat srdeční frekvenci miminka asi stejně přesně jako fetální kardiotokograf (CTG) neboli klasický monitor. Ten znáte z porodnice, který se používá v nemocnici běžně ke sledování srdečního rytmu a pohybu dítěte.
Nepředstavují žádné riziko pro miminko, protože detekují existující vibrace, jako lékař poslouchající stetoskopem. Monitory jsou naprosto pasivní, takže neškodí zdraví. Navíc mohou nabídnou i objektivní měřítko pohybu plodu. V současné je době posuzováno tak, že se maminky požádají, aby spočítaly, kolikrát za den jejich dítě kope.
Monitor v těhotenství. Co měří a jaké hodnoty jsou ještě v normě?
Vědci doufají, že patentují své zařízení a uvedou ho na trh vyrobené na zakázku. Bude stát méně peněz než EKG nebo ultrazvukové systémy, které dnes máme k dispozici.