Menu
JenProTěhotné.cz
Výživa v těhotenství

Co nejíst v těhotenství? Rizikem je hlavně syrové maso a nepasterizované mléko

Šárka Zajíčková

Šárka Zajíčková

17. 10. 2018

Čekáte miminko a hledáte, jaké jsou nejlepší potraviny v těhotenství? Kromě doporučených potravin je dobré si zjistit i to, co nesmí těhotné ženy jíst. Vyvarujete se tak možných rizik, které jsou s určitými potravinami spojené.

Syrové maso

Syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso je zdrojem listerie. Tato bakterie většinou zdravému člověku nezpůsobuje žádné potíže. Lidé s oslabenou imunitou a také těhotné ženy jsou však k nákaze mnohem náchylnější. Mezi hlavní příznaky nákazy patří horečka, zimnice, bolest svalů, průjem, tuhnutí šíje a ztráta rovnováhy. Při zjištění listeriózy vám lékař musí nasadit silná antibiotika. Pokud se tato nemoc neléčí, důsledkem může být potrat, předčasný porod nebo dokonce úmrtí miminka krátce po porodu.

Měkké sýry

Listerii a také borelii mohou obsahovat i měkké nepasterizované sýry typu brie, camembert, niva, ricotta, feta a kozí produkty. Většinou je seženete na farmářských trzích. Sýry, které jsou k dostání v supermarketech, se vyrábí z mléka pasterizovaného, které s sebou toto riziko naštěstí nenese. Dejte proto přednost mléčným výrobkům z pasterizovaného mléka a tvrdým sýrům, u kterých nákaza listerií nehrozí.

Těhotenství a pálivé jídlo. Nejběžnější mýty a rizika

Ryby plné rtuti

Ryby jako takové jsou díky obsahu omega-3 mastných kyselin důležitou součástí jídelníčku těhotných žen a rozhodně patří mezi vhodné potraviny v těhotenství. Odpustit byste si však raději měla takové ryby, které obsahují vysoké množství rtuti. Patří sem mečoun, žralok a makrela. Bezpečnější je sumec, treska, losos a tuňák. Dobře uděláte i v případě, kdy si dáte pozor na samotný zdroj ryb. Ryby z volného prostředí jsou svým obsahem živin daleko vhodnější než ty z farmářských velkochovů. Tyto ryby si můžete dopřávat 2 – 3x týdně.

Kofein a alkohol

Kofein společně s alkoholem je tím, co nejíst v prvním trimestru těhotenství. Tyto dvě látky příliš neprospívají v průběhu celého těhotenství, ale zejména v prvních 3 měsících mohou uškodit nejvíce. Specifické složky v kávě a alkoholických nápojích rozhodně neprospívají zdárnému vývoji dítěte. Káva zadržuje vodu, odebírá miminku potřebný vápník a železo a snižuje průtok krve placentou. To má za následek zpomalení přívodu živin a kyslíku. Následkem pak může být nízká porodní váha miminka. Jedna občasná sklenka vína plodu uškodit nemůže, problém však nastává při pravidelném popíjení alkoholu. Pamatujte, že vše, co vypijete, se dostává placentou i k miminku. Výsledkem pak mohou být vrozené vývojové vady.

Játra a játrové výrobky

V játrech se nachází příliš vysoké množství vitaminu A, který může být v těhotenství až toxický a ohrozit správný vývoj dítěte. Proto se játrům vyhněte zejména po dobu 1. trimestru, kdy je riziko nejvyšší. Vitamin A prostřednictvím doplňků stravy zařaďte v průběhu dalších měsíců, kdy působí jako prevence poruch vývoje plic a imunitního systému.

Jídlo před porodem. Potraviny, které dodají energii

Co jíst v těhotenství a nepřibrat?

Celkový přírůstek na váze by krátce před porodem neměl přesáhnout 12 kg. Každá maminka je však jiná, má jinou startovací váhu a jiný metabolismus. Proto by toto číslo mělo být spíše orientační. Navyšování hmotnosti by ale rozhodně nemělo být příliš rychlé nebo skokové. Proto je dobré se poradit s odborníkem a přibírání po celou dobu hlídat. Gynekolog nebo nutriční terapeut vám poradí, co jíst na začátku těhotenství i jak se stravovat v pokročilém stádiu těhotenství a následně po porodu. Sacharidy by během těhotenství měly tvořit přibližně 55 % přijímané potravy, bílkoviny je dobré navýšit oproti normálu o 10 – 20 %. Zbytek pak zůstává na zdravé tuky, mezi nimiž by měly převažovat ty nenasycené (oleje lisované za studena, avokádo…).

Vitaminy v těhotenství. Potřebujete doplňky stravy?

Strava v těhotenství – co by měl obsahovat váš jídelníček?

  • zelenina – čerstvá i tepelně upravená
  • ovoce
  • celozrnné obiloviny
  • fazole – luštěniny v těhotenství patří mezi velmi diskutovaná témata. Jelikož mohou být zdrojem nepříjemného nadýmání a plynatosti, mělo by se s nimi začít pomalu. Fazole společně se sójou jsou každopádně zdrojem kyseliny listové, které mají těhotné ženy většinou silný nedostatek.
  • libové maso
  • dostatek čisté vody
  • malé porce 4x – 6x denně

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co nejíst v těhotenství? Rizikem je hlavně syrové maso a nepasterizované mléko