Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Cukrovka v těhotenství se týká stále více žen

Lucie Cermanová

Lucie Cermanová

31. 1. 2018

Cukrovka v těhotenství postihuje stále více pacientek. Podobně je tomu u cukrovky II. typu (u žen i mužů). Těhotenská cukrovka se týká pouze doby gravidity, zvýšená hladina krevního cukru většinou mizí po porodu dítěte.

Jedná se o metabolickou poruchu, která vzniká sníženou citlivostí na inzulin v těle (inzulinová rezistence). Slinivka nedostatečně reaguje na vyšší potřebu inzulínu, která nastává během těhotenství. Žena s těhotenskou cukrovkou prakticky nepociťuje žádné problémy.

Co má vliv na vznik cukrovky v těhotenství

Pokud při prvním těhotenství žena neměla cukrovku, neznamená to, že tomu tak bude stejně i při dalších těhotenstvích.
Jestliže jste štíhlá a ráda sportujete, neznamená to, že se nemusíte cukrovky obávat. Protože se jedná o náročné období pro organismus, může se u vás objevit vrozená dispozice k cukrovce. Kromě vyššího věku (je velmi individuální – pro někoho může být už i před 30. rokem) má vliv na to, že se objeví cukrovka v těhotenství, také podstatnou měrou životní styl. Ať už jsou to nezdravé stravovací návyky, málo pohybu a pozor, také stres. Riziko je vyšší i v případě obezity, vysokého tlaku. Může se také týkat žen, které potratily.

Na gestační diabetes neboli těhotenskou cukrovku by se měly nechat testovat všechny těhotné ženy, dá se tak totiž včas předejít případným komplikacím během těhotenství (příliš velké dítě) nebo po porodu.

Prováděné testy na cukrovku

První test na cukrovku se provádí po zjištění začátku těhotenství. Stanovuje se glykémie nalačno. Zjišťuje se, jestli cukrovku žena měla už před těhotenstvím, nebo jestli vznikla až v těhotenství.

Hodnoty od 5,1 mmol/l znamenají, že by se měl test opakovat druhý den. Když vyjde znovu 5,1 mmol/l a vyšší, jde o těhotenskou cukrovku a o pacientku se bude pečovat na na diabetologii. Pokud je druhý výsledek v pořádku, provádí se orální glukózový toleranční test (OGTT), který zkoumá, jak si tělo poradí se zvýšeným přísunem glukózy. Pokud je v pořádku, je další test prováděn až mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.

Opět se jedná o zátěžový test OGTT. Tyto testy se provádějí na speciálních pracovištích. Testy se netýkají žen, kterým byla v těhotenství stanovena vícekrát vyšší hodnota nalačno. Neprovádí se ani ženám s předepsanou ketogenní stravou (například mají epilepsii nebo některých vzácných metabolických poruchách) nebo s cukrovkou.

Test OGTT

Tento test spočívá v tom, že nastávající maminka vypije 75 g glukózy v roztoku a z krve se pak zjistí hodnoty, jak si tělo s cukrem poradilo. Odborníci se shodují, že toto množství je zcela bezpečné a nemůže ublížit. Roztok může být pro někoho hůře konzumovatelný nebo způsobit mírnou nevolnost. Lepší je citrónová varianta nebo lze citrónem dokyselit. Lékaři doporučují, aby se nastávající maminka před cestou z ordinace nadla.

Test OGTT se provádí nalačno, žena nesmí alespoň 10 hodin předem jíst ani pít, a trvá 2 hodiny. Nesmí být nemocná nebo po úraze. Během testu se nesmí jíst ani pít nic jiného kromě glukózy. Těhotná žena by měla sedět, aby nedošlo ke zkreslení výsledků. Odebírá se krev ze žíly, když je hladina cukru v pořádku, pokračuje se v testování dál. Při hodnotě více než 5,1 mmol/l se vyšetření druhý den opakuje a pokud je i pak výsledek vyšší, posílá se těhotná žena na diabetologii. Vypije se roztok s glukózou a po hodině se znovu odebere krev, za další hodinu následuje poslední odběr krve.

Stravování žen s těhotenskou cukrovkou

Důležité je nekonzumovat přidaný cukr (vše, co přirozeně neobsahuje cukr) a podstatné je také omezit nehodnotné sacharidy (bílé pečivo, bílá rýže, brambory, ale také knedlíky nebo těstoviny). Vhodné jsou sacharidy, ve kterých nechybí vláknina. Kromě toho by se měl člověk vyhýbat průmyslově upraveným výrobkům.

Přitom je důležité se pohybovat tak, jak to těhotenství dovoluje. Pokud nestačí úprava životního stylu, je zapotřebí léčba pomocí tabletek, případně inzulinu.

Léčba těhotenské cukrovky

Těhotenská cukrovka se kontroluje v diabetologické poradně, kde se stanovuje glykémie nalačno a přítomnosti cukru v moči. Cukr v moči ale může být, i přestože žena netrpí cukrovkou. Proto se jedná o mírně zavádějící hodnoty. Důležité jsou tedy hlavně kontroly glykémií, které by měla těhotná žena s cukrovkou provádět během dne. Zjišťuje se to pomocí glukometru a kapky krve z prstu. Kromě toho se jednou měsíčně zjišťuje hladina glykovaného hemoglobinu, na základě krve ze žíly. Důležitá je hodnota do 40 mmol/mol.

Při léčbě by glykémie měla vykazovat hodnoty pod 5,3 mmol/l (nalačno) a pod 7,8 mmol/l (po jídle. Tyto hodnoty by se měly kontrolovat alespoň jednou týdně.

Aby nenastaly komplikace, je třeba dodržovat dietní opatření, případně brát léky.

Porod a doba po porodu

Pokud se cukrovka v těhotenství dobře léčí, není třeba se při porodu obávat komplikací. Pokud se jedná o těhotenskou cukrovku na inzulinu, je ideální porod v příslušném termínu.
Je důležité, aby se dieta dodržovala také během porodu.

Pokud měla žena těhotenskou cukrovku, měla by si nechat zhruba za 3-6 měsíců po porodu nechat provést kontrolní test OGTT. Tento test by se pak měl znovu provést za rok a za tři roky.

U žen, které měly cukrovku v těhotenství, je větší předpoklad pro vznik cukrovky II. typu v budoucnosti. Proto je důležité pokračovat i po porodu a zjištění normálních hodnot cukru v krvi, v zahájené životosprávě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cukrovka v těhotenství se týká stále více žen