Cytomegalovirus během těhotenství. Může ublížit miminku?
Martina Mádlová
15. 2. 2020
Jste unavená, zdá se vám, že na vás leze nějaké nachlazení. Nebo vám není vůbec nic. O to víc vás pak překvapí, když vám diagnostikují cytomegalovirovou infekci. V některých případech mohou být její dopady velmi nepěkné. Co je to za nemoc a dá se jí bránit?
Cytomegalovirus (CMV) patří mezi herpetické viry a velmi často se přenáší na děti během těhotenství. Několik z nich se s touto infekcí opravdu narodí. Obvykle však nemají velké problémy. Případy, kdy jsou novorozenci nemocní a mohou se u nich projevit dlouhodobé problémy nicméně jsou. Někdy se příznaky ukážou až za několik měsíců nebo dokonce let, například v podobě ztráty sluchu a dalšími komplikacemi. Proto je důležité neignorovat žádné možné příznaky a chodit poctivě na vyšetření.
Jaká je šance na přenos infekce na dítě?
To závisí na tom, kdy jste se virem poprvé nakazila. Mnoho žen má protilátky na CMV již před otěhotněním, takže byly infikovány již dříve a neměly ani žádné příznaky. Stejně jako ostatní herpetické viry, zůstává CMV ve vašem těle po počáteční infekci v klidu. Virus se může později znovu aktivovat, zejména ve chvíli, kdy vaše imunita nefunguje na plný plyn.
Riziko přenosu na miminko během opakující se infekce je minimální (odhaduje se asi 1 %) a riziko vážných komplikací ještě nižší. Pokud jste tedy prodělala infekci nejméně šest měsíců před těhotenstvím, nemusíte se příliš bát.
Když se naopak infikujete během těhotenství poprvé, je šance na přenos mnohem vyšší, a tudíž roste i možnost toho, že se dítě narodí s vážnými zdravotními komplikacemi.
Bude mít dítě zdravotní problémy, když se narodí s infekcí?
Asi 85 až 90 procent novorozenců s vrozenou infekcí CMV má „tiché“ infekce, což znamená, že se u nich neobjeví žádné příznaky po narození. U převážné většiny se nic nestane a skončí bez komplikací. U určité části dětí se vyvinou problémy později. Poslední skupina jsou novorozenci, kteří mají problémy hned po narození (abnormality nervového systému, omezení růstu, neobvykle malá hlava, zvětšená slezina a játra, žloutenka, krvácení pod kůží. Někdy dochází i k úmrtí takového dítěte a až 90 % přeživších končí s vážnými dlouhodobými zdravotními problémy (poškození zraku, mentální postižení a další).
Jak probíhá nákaza?
Virus se říší přímým kontaktem s tělními tekutinami nakažené osoby, jako jsou sliny, moč, výkaly, sperma, vaginální sekret, krev, slzy a mateřské mléko. Můžete se nakazit, pokud jíte s nakaženou osobu stejným příborem, líbáte se na ústa nebo máte spolu sex. Dá se získat i tak, že se dotknete infikované tekutiny a poté si sáhnete na ústa nebo nos.
Jak se přenáší virus z matky na dítě?
Během těhotenství může dojít k přenosu viru na dítě skrz placentu. Později může dojít k nákaze během porodu nebo později prostřednictvím infikovaného mateřského mléka či setkáním se s infekčními sekrety nebo krví. U většiny dětí, které se nakazí během porodu nebo při kojení, se u infekce objeví jen malé nebo žádné příznaky a pozdější problémy.
Poznáte CMV?
Bez testů to poznáte jen stěží. Většina lidí vůbec nepozná, že infekci prodělali nebo ji dokonce mají. Pokud nemáte výrazně oslabený imunitní systém, pravděpodobně se u vás žádné příznaky neobjeví. Pokud se nějaké příznaky projeví, obvykle připomínají mononukleózu (horečka, oteklé žlázy, bolest v krku, únava a celková bolavost).
Virus se dá objevit skrz testy, ale nedělají se automaticky. Váš lékař by vás nechal otestovat v případě, že vaše vyšetření není úplně stoprocentní a příznaky by mohly souviset s CMV.
Pokud krevní testy ukážou, že jste skutečně infekci prodělala, určitě vám lékař udělá podrobný ultrazvuk, aby byly objevené případné abnormality spojené s CMV u vyvíjejícího se dítěte nebo placenty. Může vám doporučit také odběr plodové vody, aby se zjistilo, zda dítě infekci nemá, ale ani tento test vám neřekne, zda se u dítěte později vyvinou zdravotní problémy.
Můžete se v těhotenství vyhnout nákaze?
Neexistuje žádný bezpečný způsob, jak se vyhnout Cytomegaloviru, můžete riziko nákazy snížit provedením některých opatření:
- myjte si pečlivě a pravidelně ruce. Vždy po kontaktu s plenkami nebo slinami malého dítěte, protože děti, které se s nákazou CMV někdy setkaly, jsou poměrně dlouho nakažlivé,
- nesdílejte s malými dětmi jídlo, kuchyňské náčiní a ani sklenky na pití,
- pokud nemáte stálého partnera, dávejte si při sexu pozor a chraňte se pomocí kondomů. Vyhýbejte se orálnímu sexu.
Riziku jsou tedy nejvíce vystavené ženy, které se starají doma o malé děti nebo s nimi přichází často do kontaktu. Virus se může šířit ve školkách, jeslích a příležitostí je k nákaze hodně. Stačí špatně umyté ruce.
Pokud máte teplotu, pociťujete silnou únavu a trvá to víc než týden, raději jděte k lékaři a nechte se vyšetřit. Je lepší mít jistotu. Proti viru neexistuje očkování a ani protilátky vytvořené v těle po prodělané infekci vás do budoucna nemusí ochránit. Proto dělejte vše, co je ve vašich silách a dodržujte důkladně hygienu.