Menu
JenProTěhotné.cz
Výživa v těhotenství

Detoxikace v těhotenství. Ano nebo ne?

Šárka Zajíčková

Šárka Zajíčková

13. 12. 2018

Čekáte miminko a chcete pročistit své tělo od toxinů? Na detoxikaci ve formě hladovek, půstů či přísných diet ale v těhotenství raději zapomeňte. Místo toho zařaďte do jídelníčku více ovoce, zeleniny a čerstvých šťáv, které dodají vám i vašemu miminku spoustu cenných látek.

Detoxikace organismu v těhotenství

Odborníci těhotné ženy před zbytečným hazardem s detoxikací varují. Pokud totiž snížíte příjem jídla nebo se rovnou pustíte do hladovky, hrozí vám předčasný porod, porucha laktace nebo vrozené vývojové vady plodu. Ve hře jsou i další zdravotní potíže, jako jsou poruchy krvetvorby, trávicí obtíže a řídnutí kostí. Detox a otěhotnění zkrátka nejdou k sobě.

Vynechte zelené potraviny a omezte bylinky

Po dobu těhotenství raději vynechte i konzumaci tzv. zelených potravin, a to zejména proto, že u bio přírodních produktů nemáte zaručený přesný obsah látek. Pokud máte citlivé trávení, může vám zelený ječmen či oblíbená chlorella podráždit žaludeční a střevní sliznici, která je při graviditě velmi citlivá. Výsledkem pak může být nadýmání a průjem, během kterého se z těla ztrácí živiny a může docházet i k předčasným kontrakcím. Samostatnou kapitolou jsou byliny. Ty mohou být sice velmi prospěšné, ale jelikož rostou na různých místech, mohou si z půdy a ovzduší vzít mnoho chemikálií, které pak škodí vám i miminku. Nejhůře na tom bývá šalvěj. Naopak k bezpečným bylinkám patří maliník a máta.

Přibírání na váze v těhotenství. Kolik kilogramů navíc je zdravé?

Jak tělu v těhotenství pomůžete?

  • Dodržujte pitný režim.
  • Zařaďte čerstvě lisované ovocné a zeleninové šťávy.
  • Omezte jednoduché cukry a nasycené tuky.
  • Hlídejte si příjem vlákniny, která pomáhá zajistit správný chod střev.
  • Choďte na pravidelné procházky a dýchejte čerstvý vzduch.
  • Pokud jste zdravá, věnujte se lehkému těhotenskému cvičení.

Detoxikace po porodu

Ani detox při kojení není vhodný. Dokud kojíte, neměla byste držet žádné diety ani podstupovat detoxikaci organismu. Omezení konzumace potravin s sebou totiž přináší nedostatečný příjem vitaminů, minerálů a dalších látek. Mateřské mléko je pak chudé na živiny a nedodá miminku vše, co potřebuje. Navíc při dietním omezení se do mateřského mléka a krevního oběhu vyplavují toxiny uložené v tukové tkáni. Veškeré nečistoty tak nechtěně přejdou rovnou do miminka. Proto raději setrvejte do ukončení kojení a detox si dopřejte, až bude miminko zcela odstavené. To však neznamená, že nesmíte ozdravit a odlehčit svůj jídelníček. Mírná očista jater při kojení je velmi vhodná. Zkuste se poradit s lékařem nebo nutričním terapeutem, který vám poradí vhodný způsob stravování během kojení.

Jak se pročistit před těhotenstvím?

Většina lékařů se shodne na tom, že lehké pročištění organismu před otěhotněním má skvělé účinky. Přibližně půl roku je vhodné dodržovat zásady zdravého životního stylu, dostatečně pít, hýbat se a chodit na čerstvý vzduch. Důležité je i omezit stres, naučit se relaxovat a věnovat dostatek času spánku. Pokud se na to cítíte, může podstoupit krátkou detoxikaci vaječníků, jater nebo ledvin.

Co nejíst v těhotenství? Rizikem je hlavně syrové maso a nepasterizované mléko

4 tipy na pročištění těla před otěhotněním

1) Zavlažujte tělo

Nejpřirozenější formou čištění organismu je popíjení čisté vody. Ideální je voda bez bublinek, která na sebe dokáže navázat škodlivé látky a odvést je ven z těla. Do pitného režimu zařaďte také čerstvé šťávy z mrkve, řepy, jablek, celeru a okurky. Nezapomínejte ani na bylinkové čaje. Nejlepší službu vám prokáže kopřiva, meduňka, měsíček, jitrocel, maliník a jahodník.

2) Jezte lehká jídla

Váš jídelníček by se měl skládat z přirozených a sezónních potravin. Ideální jsou celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina, mléčné výrobky bez přidaného cukru, barviv a zbytečných aditiv, zdravé tuky a libové maso. Pro tělo jsou velmi zdravé luštěniny, jako např. čočka, hrách, fazole, cizrna, dále čerstvé klíčky a mořské řasy, které si můžete přidat třeba do salátu.

3) Objevte zdravé oleje

Za studena lisované oleje jsou zdrojem nejen omega-3 nenasycených mastných kyselin. Mandlový olej zmírňuje podráždění střev, posiluje nervy a je ideální při nemocech dýchacích cest. Lněný olej obsahuje fytoestrogeny, které se podobají ženským hormonům estrogenům. Blahodárně tak působí na menstruační cyklus, vyvažuje poměr mezi estrogenem a progesteronem, zlepšuje stav děložní sliznice a může pomoci i při určitých formách neplodnosti. Díky sezamovému oleji dodáte do těla fosfor, niacin, vápník a uhlovodany, zbavíte se stresu, podráždění a bude se vám lépe spát. Navíc s ním můžete podpořit léčbu urologických a gynekologických obtíží.

Kyselina listová v těhotenství. Samotná strava nikdy nestačí!

4) Podpořte imunitu

Silná imunita je k početí miminka a jeho donošení naprosto nezbytná. A protože valná část imunity sídlí v našich střevech, je vhodné udržovat zdravou střevní mikroflóru. K tomu vám kromě zdravé stravy dopomůžou probiotika a kvašené potraviny. K hormonální rovnováze a pravidelnému menstruačnímu cyklu a ovulaci pak přispívá dostatek zeleniny a bílkovin ve stravě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Detoxikace v těhotenství. Ano nebo ne?