Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Horečka v těhotenství. Hrozí riziko nenarozenému miminku?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 4. 2019

V těhotenství na sebe žena musí být zvlášť opatrná. Aby neupadla, nenosila zbytečně těžká břemena a vyhýbala se nemocem. To se ale někdy snadno řekne, ale hůře udělá. Kdy se ještě jedná o normální teplotu a kdy už vás postihla horečka v těhotenství? Máte se bát o své miminko?

Zejména v jarním a podzimním počasí se nějaké formě nachlazení nebo dokonce chřipce vyhnete jen s velkou námahou. Viry jsou zkrátka všude a těžko se na dalších devět měsíců někam zavřete a nepotkáte se s jediným člověkem. Nachlazení a horečka ovšem nemusí znamenat nic hrozného. Stačí na sebe být opatrná a v případě nutnosti zvolit správnou léčbu.

Tělesná teplota v těhotenství

Zejména na počátku těhotenství by vám mohla vyděsit lehce zvýšená teplota kolem 37 °C.  V tomto případě se ale jedná o naprosto normální jev a není nutné se nikterak znepokojovat. Rozhodně neberte žádné léky. Dá se říct, že je jedním z příznaku těhotenství horečka nebo v tomto případě spíš zvýšená teplota, protože horečka to opravdu není. Ta už by značila nějaké nachlazení, chřipku apod. V průběhu celého těhotenství se teplota těhotné ženy pohybuje v rozmezí 36,8 – 37,3 °C. Trvale zvýšená teplota je také důvodem, proč receptory na kůži registruji vyšší rozdíl teploty a je to zároveň i důvod, proč jsou spolu spojené zimnice a teplota v těhotenství, protože dochází k mnohem intenzivnějšímu pocitu zimomřivosti.

Molární těhotenství. Máte důvod k obavám?

Nachlazení se raději vyhýbejte

Po celou dobru těhotenství se vyplatí dávat na sebe pozor. V období, kdy se objevují různé virózy a angíny to platí zvlášť. V tuto dobu je lepší se vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí (nákupní centra, MHD apod.). Pošlete raději na nákup partnera nebo si objednávejte online. Také nenavštěvujte kamarádky či příbuzné, když víte, že jsou u nich nachlazení.  Při pobytu venku si vždy pořádně umyjte ruce, a hlavně nepodceňujte odpočinek. Kdy jindy pořádně odpočívat než v těhotenství. Vaše tělo to potřebuje.

Horečka v těhotenství

Jakmile se u vás objeví horečka, velká únava, škrábání v krku nebo rýma, naordinujte si dostatek klidu a odpočinku. Určitě však nezapomínejte vhodně jíst, i když třeba nebudete mít chuť k jídlu. Dostatek živin potřebujete vy i vaše děťátko. Nežádoucí je zejména horečka v prvním trimestru, kterou by se vám několik dní nepodařilo srazit. Proto při teplotě nad 38 °C raději navštivte lékaře a sáhněte po léku.

Horečka je prokázaným teratogenem. Poškozuje vývoj embrya a plodu, protože embryo je velmi citlivé v prvních třech měsících. Zakládají se jednotlivé orgány, vytváří se tvar dítěte, rostou končetiny a formuje se nervový systém. Horečka může způsobit urychlení některého z těchto procesů, vést k odumírání buněk zárodku a dopomoct ke vzniku vrozených vad nebo i k potratu.

Horečka ve třetím trimestru nebo i v tom před ním už tak zásadním nebezpečím není, pokud se jedná o běžnou virózu, a ne závažnější onemocnění (zarděnky či toxoplazmóza).

Pravděpodobnost narození postiženého dítěte. Co dokáží odhalit testy?

Léky v těhotenství, které můžete brát

Asi to znáte, ale přesto není na škodu si tato fakta připomenout. Úplně nejideálnější situace je ta, kdy se lékům, minimálně v prvním trimestru, úplně vyhnete. Samozřejmě, když vás nějaké onemocnění postihne nebo máte horečku, je použití adekvátního léčivého přípravku na místě. Většina žen bere na horečku Paralen v těhotenství. Při kašli je doporučována Vincentka sirup a různé bylinné sirupy, i když i u nich pozor, protože některé bylinky nejsou v těhotenství vhodné.

Naopak se vyhýbejte lékům jako je Ibalgin, Brufen, Nurofen, Aspirin, Acylpirin apod. Na bolesti v krku nepoužívejte jódová kloktadla nebo pastilky s obsahem lokálního anestetika (Strepsils). Příliš vhodný není ani sirup Mucosolvan, kapky a sirupy Hedelix, kapky a spreje do nosu Olynth, Sanorin, Otrivin či Nasivin.

Některé z těchto léků vám lékař může v omezeném množství a po krátkou dobu přesto doporučit. Bez něj je ale samovolně určitě neberte a vždy se řiďte jeho pokyny nebo pokyny na příbalovém letáčku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Horečka v těhotenství. Hrozí riziko nenarozenému miminku?