Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Hubnutí v těhotenství. Může uškodit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 1. 2020

Váha v těhotenství je ožehavé téma a řeší ho většina nastávajících maminek. Obvykle se děsí toho, že přiberou až moc. Jen málokdo se obává hubnutí. Ani to ale není nic tak úplně výjimečného. Některé ženy v jiném stavu nepřiberou takřka nic nebo dokonce zhubnout.

Během těhotenství se rozhodně nevyplácí cíleně hubnout, držet drastické diety a zbytečně ohrozit vývoj dítěte. K všem těm změnám, které ve vašem těle probíhají, potřebujete dostatek energie. Vaše miminko také nebude hubnout, ale naopak přibírat. Nezapomeňte, že vy sama potřebujete živiny, protože dítě si bere nejdříve pro sebe a co zbude, může využít váš organismus. Právě proto nemyslete na diety, protože byste si mohla uškodit mnohem více.

V některých případech ale ženy hubnou, aniž by si to přály. Jaké důvody mohou vést k úbytku hmotnosti v těhotenství?

Přílišné zvracení

První trimestr je pro mnoho žen ve znamení nekonečné nevolnosti a zvracení. Někdy mohou potíže dojít až do takové míry, že nastávající maminka není v podstatě schopná takřka nic jíst. Sotva něco polkne, hned se jí žaludek obrátí. V extrémních případech dochází k úbytku váhy. Přesto obvykle tento stav maminku a ani dítě neohrozí. Dříve nebo později prostě přejde. Pokud však neudržíte v sobě žádné jídlo a ani tekutiny, mohlo by dojít k dehydrataci, a už by dobré nebylo. Proto někdy lékař doporučí ženě hospitalizaci v nemocnici a zajištěný přísun tekutin.

Váha v těhotenství. Kolik je zdravé přibrat?

Problémy s příjmem potravy

Ženy zvyklé na svou štíhlou postavu mají někdy potíže s tím, aby se smířily s nárůstem hmotnosti během těhotenství. Také ty, které už někdy s příjmem potravy potíže měly jsou ohrožené. Najednou se nedokáží podívat ani do zrcadla a váha se stává nepřítel číslo jedna. Toto je ale případ, kdy snaha o hubnutí může být velmi nebezpečná a život ohrožující.

Nedostatečný přísun živin a omezení stravy vede k velké zátěži organismu a ochuzování vyvíjejícího se miminka o důležité látky. Výsledkem může být mnoho zdravotních potíží. Mezi ty nejvážnější pak patří i potrat nebo předčasný porod.

Obezita

Budoucí maminka s nadváhou nebo dokonce obezitou, obvykle nepřibírá tolik, jako rodička s normální váhou před otěhotněním. Přirozeně bývá u takových žen přírůstek mnohem menší nebo dokonce o nějaké to kilo přijdou. Miminko tím nijak ohroženo není. Rozhodně byste neměla držet žádné drastické diety. Raději dodržujte zdravou a vyváženou stravu a dbejte na pohyb (i v těhotenství).

Pokud chcete hubnout během těhotenství, raději vždy pod dohledem lékaře.

Hubnete a nevíte proč

Někdy žena prostě hubne, aniž by se o to snažila. Normálně jí, pije a není nemocná. Hubnutí je jen součástí změn, které v těle probíhají během těhotenství. Samozřejmě je vhodné konzultovat celou situaci s lékařem. Na pravidelných prohlídkách se ženy obvykle váží, takže to stejně zaregistruje. Důvodem nenadálého hubnutí mohou být i zdravotní komplikace, které se dají zjistit jen specializovanými testy. Často způsobuje problémy například porucha štítné žlázy.

Sacharidy v těhotenství: co o nich potřebujete vědět?

Chcete zdravě hubnout? Změňte stravovací návyky

V těhotenství na diety zapomeňte, ale raději se zaměřte na zdravý životní styl. Upravte jídelníček a zařaďte pravidelnou fyzickou aktivitu, která je ve vašem stavu vhodná:

  • konzumujte sezónní potraviny, které vám dodají nejvíce vitamínů a dalších důležitých látek,
  • jezte v dostatečném množství čerstvou zeleninu a ovoce,
  • jezte víckrát denně a malé porce,
  • vynechte jednoduché cukry a zbytečně mnoho sladkostí,
  • nepřejídejte se,
  • pravidelně pijte neslazené nápoje,
  • nezapomínejte na kvalitní bílkoviny, sacharidy a tuky.

Nehubněte samy

Pokud máte pocit, že potřebujete nutně zhubnout i v těhotenství, nezačínejte s tím sama. Změnu jídelníčku nebo nějaké stravovací omezení konzultujte raději s lékařem. A určitě poslouchejte své tělo, které vám samo dokáže říct, co mu prospívá a co ne.

Růst váhy v těhotenství není v žádném případě jediným znakem prosperujícího těhotenství. Důležité je to, aby miminko rostlo a vyvíjelo se tak, jak má. Pak je jedno, kolik jste přibrala na váze, důležité je, že jste šťastná a cítíte se dobře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hubnutí v těhotenství. Může uškodit?