Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Hypnoporod. Je možné si porod opravdu užít?

Redakce

Redakce

8. 10. 2018

Čím dál tím častěji ženy preferují alternativní přístupy k porodu. K těm nejoblíbenějším poslední dobou patří hypnoporod. Možná jste o něm již slyšela, možná ještě ne. Každopádně určitě stojí za to zvážit, zda nezkusit rodit přirozeně a bez nutnosti tlumení bolestí analgesií. Jak probíhá hypnoporod? Jak se na něj připravit? V čem je tak specifický? Jak se zbavit strachu z porodu? Kdy na kurz vyrazit, abyste měla dostatek času se na něj připravit?

Hypnoporod – porod bez bolesti?

Hypnoporod je moderní trend a určitě stojí za zvážení, zda to nejprve v porodnici nezkusit přirozeně a bez léků tlumících bolest (nejčastěji v podobě epidurálu). Koneckonců, ne vždy se na vás s epidurálem dostane. Pokud např. budou v porodnici porodní sály plné, což se ve velkých městech děje docela často, nezbude vám vlastně ani nic jiného, než se s kontrakcemi poprat sama, respektive s partnerem, na oddělení rizikového těhotenství, kde vás nechají čekat. A když se dočkáte konečně volného porodního sálu, zjistíte, že jste již otevřená moc. Ačkoli tedy máte v plánu rodit s epidurálem, je dobré se připravit i na možnost, že to tak nebude. Kromě různých dýchacích technik, je určitě dobré naučit se také techniky hypnoporodu, které vám pomohou náročný porod co nejvíce zpříjemnit.

Jak prožít pozitivní zkušenost s porodem?

Způsob, jakým rodíme naše děti, má na ně hluboký vliv. Miminka, která přijdou na svět v klidném a láskyplném prostředí, získávají základní pocit bezpečí. Cítí se vítána a milována po celý život. A to je základním cílem hypnoporodu – aby maminka i děťátko prožili porod v co nejpozitivnějším duchu a také tak na něj vzpomínali.

Jak správně tlačit při porodu a jak je to s dýcháním během kontrakcí?

Hypnoporod – zvládnu se to naučit sama?

Pokud vás tedy hypnoporod zaujal, můžete se podívat na některá instruktážní videa na youtube.com, nicméně podobně jako je tomu např. s cvičením jógy nebo vlastně s čímkoli jiným, mnohem více vám dá osobní zkušenost. Nejlepší je proto navštívit odborný kurz. Pro začátek je ale videokurz dostačující, abyste získali rámcovou představu o tom, co vás na kurzu čeká. V neposlední řadě je výhodou kurzu, že se ho v naprosté většině účastní oba partneři najednou. Společný žážitek je spojí, lépe si společně vše důležité zapamatují a partner vám pak může být o to více nápomocný během samotného porodu.

Hypnoporod – co vám přinese?

Kromě snížené potřeby utišujících léků by vám měl hypnoporod, tedy alespoň podle lektorů, přinést kratší a pohodlnější porod. Pokud s přípravami na hypnoporod začnete dříve, měl by eliminovat nutnost nástřihu a poranění hráze. Díky tomu, že matka neprožívá porod bolestivě a negativně, mělo by dojít k vytvoření pevnějšího pouta mezi matkou a miminkem. Miminka jsou údajně klidnější, uvolněnější a rychleji se přisají k prsu. Po absolvování kurzu hypnoporodu se navíc otec (nebo jiný doprovod) cítí mnohem klidněji a sebevědoměji. Rozumí nově své roli při porodu. Ví, co má dělat a jak vám pomoci.

Jak správně dýchat u porodu. Je nutné se to učit?

Hypnoporod – jak to funguje?

Hypnoporod, jak již samotný název napovídá, pracuje s hypnózou a autosugescí. Hypnoporod vám pomůže ponořit se do stavu hluboké relaxace. Během kurzu se naučíte, jak pracovat na uvolnění cyklu bolesti a strachu ještě před porodem. Na kurzech projdete relaxacemi, vizualizacemi a pozitivními afirmacemi, které vám pomohou k pohodlnějšímu porodu vašeho miminka. Mezi lektorkami najdete většinou zkušené duly a porodní asistentky. Veškeré dovednosti a praktiky se vám budou hodit nejen jednorázově během porodu, ale můžete je využít v jakékoli náročné či mezní situaci, kdy se budete potřebovat uklidnit.

Hypnoporod – jak probíhá kurz?

Většina žen absolvuje kurz dvoudenní, který se většinou koná přes víkend. Cena se pohybuje okolo čtyř tisíc korun za takovýto víkendový seminář pro dva. V sobotu ráno se seznámíte s dalšími účastníky kurzu, většinou čtyřmi až šesti dalšími páry. Kurz probíhá v příjemném komorním prostředí. Většinou sedíte na zemi či na karimatkách, sedácích nebo polštářích. Atmosféra v místnosti připomíná meditační či jógovou učebnu. Tím nejdůležitějším je, abyste se během kurzu cítili příjemně a uvolněně. Hned na úvod kurzu vám lektorka předá informace, písemné podklady a také relaxační CD s hudbou. Počítejte s tím, že na kurzu strávíte celý den. Vezměte si s sebou proto dostatečné množství jídla, ačkoli většina kurzů nabízí drobné občerstvení. V poledne bývá pauza na oběd. Během samotného kurzu sledujete různá videa hypnoporodů, na kterých vám lektorka popisuje, co ženy zrovna během porodu prožívají. Dále nacvičujete hypnoporodní techniky. Naučíte se, jak se uvolnit a jaké představy si vizualizovat, aby se tělu lépe rodilo. Naučíte se také správné dýchání v první a druhé době porodní.

Strach z porodu. Jak se ho zbavit?

Práce se strachem

Velice důležitou součástí hypnoporodu je potřeba zbavit se strachu. Většina žen má z porodu již dopředu strach. Zkušenosti kamarádek bývají mnohdy velmi odstrašující a čím více se blíží termín porodu, tím více negativních pocitů, zejména pak strachu, si nastávající maminka díky tomu sugeruje. Uvědomte si, že strach vám pouze škodí. Stejně budete muset rodit. Strach vám v ničem nepomůže, porodu se prostě nevyhnete. Tak je na čase se na něj začít dívat pozitivně. Na kurzu sdílíte své obavy s ostatními a společně se je pokoušíte rozptýlit. Kromě praktických dovedností si z kurzu odnesete také sebevědomí, že porod zvládnete a že to bude přeci jen krásný zážitek.

Hypnoporod – kdy je na kurz nejlepší jít?

Na kurz je nejlepší jít ve 4. – 5. měsíci, protože pak žena dokáže všechny poznatky vstřebat. Má dost času se do porodu naučit uvolnit bez větší námahy. Kurzem totiž nic nekončí, ba naopak. Hlavní část úkolu leží na vás a na vaší důkladné domácí přípravě. Vaším úkolem je každý den poslouchat CD, procvičovat vizualizace pro obě doby porodní a dýchat. Ke konci těhotenství se doporučuje zároveň masírovat hráz, abyste předešla nutnosti nástřihu. Maminky čím dál tím častěji používají speciální roztahovací balonek (např. EPI-NO). Tento každodenní rituál posiluje psychiku ženy.

Nástřih hráze. Jak mu předcházet a jak dlouho se hojí?

Hypnoporod – jak probíhá?

V první době porodní je potřeba dýchat „nahoru“ a vizualizovat podle návodu. Můžete si představovat např. letící chmýří pampelišky, obilí do kterého se opírá vítr, list ve větru na louce atd. Cokoli, co vás rozptýlí od strachu a pomůže k uvolnění, má blahodárné účinky. Pokud máte chuť, můžete si vyzkoušet pustit oblíbený zábavný seriál, abyste se pozitivně naladila. Možná ale budete dávat přednost tlumené hudbě či dokonce naprostému tichu. Záleží na vás, co je vám příjemné. V porodním pokoji by mělo být přítmí. Samozřejmě výhodou je, pokud můžete být s partnerem sami. Můžete zkusit také aromaterapii. Při tlačících kontrakcích se snažte dýchat dolů nebo přerušovaně a povrchně (výdech „uf“). Představujte si, že s nádechem se vaše tělo uvolňuje a přichází láska a štěstí, zatímco s každým výdechem odchází z vašeho těla stres a bolest. Představujte si miminko, jak prochází porodními cestami a snažte se mu ve svých představách vytvořit co největší místo.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Hypnoporod. Je možné si porod opravdu užít?