Jak použít stetoskop v těhotenství? Zkuste si poslechnout srdíčko vašeho miminka!
Martina Mádlová
10. 4. 2020
Každá těhotná maminka se těší, už ucítí pohyby svého miminka. Nejen, že je to krásný zážitek, ale navíc o svém dítěti konečně ví. Co když byste ale o něm rády slyšely ještě dřív? Můžete to zkusit za pomocí některých zařízení, které vám umožní poslechnout si srdíčko svého nenarozeného drobečka.
Srdeční činnost dítěte kontroluje při každé návštěvě ve své ordinaci i lékař nebo porodní asistentka. Je to velmi cenný ukazatel toho, že je dítě v pořádku a při různých odchylkách lze často včas rozeznat problémy, které nastávající maminka ani nezaznamená.
Miminko je až do svého narození bezpečně uložené u matky v břiše. Pokud je žena zdravá a žije ve zdravém prostředí, je její lůno tou nejúžasnější ochranou. Právě z toho důvodu o sobě dává dítě vědět jen svým růstem, pohyby, a když posloucháte přes břišní stěnu, můžete slyšet také tlukot srdce.
Přesto se lidé postupem doby naučili podle několik ukazatelů (růst, pohyby a srdeční ozvy) hodnotit vývoj dítěte v děloze matky. Proto je tlukot srdce jedním z nejcennějších ukazatelů zdraví miminka.
Jak lze slyšet srdíčko miminka?
Srdeční ozvy miminka lze slyšet pouze přes břišní stěnu hned třemi způsoby:
- speciálním naslouchátkem (stetoskop, fonendoskop),
- ultrazvukovým snímačem (Angelsounds, Bebesounds)
- speciálním přístrojem (kardiotokografem neboli monitorem), který registruje údery srdce i stahy dělohy a pohyby dítěte.
Monitor v těhotenství. Co měří a jaké hodnoty jsou ještě v normě?
1. Stetoskop nebo fonendoskop
Klasický dřevěný nebo kovový gynekologický stetoskop či fonendoskop, který byl známý už za časů našich babiček, vytlačily tak trochu elektronické přístroje, které jsou rozhodně mnohem přesnější a lze s nimi rozeznat srdíčko dříve.
Jedná se o jednoduché nástroje, kterými lze slyšet srdeční ozvy přes bříško nastávající maminky. Horní strana se položí těhotné ženě na břicho a spodní k uchu lékaře nebo asistentky. Můžete si je pořídit samozřejmě i domů a zkusit poslouchat. Větší šanci ovšem máte až v pozdějších týdnech. Také prvorodičky nemusí rozeznat zvuky srdce od pohybů střev apod.
2. Ultrazvukové snímače
Přesnější a lepší jsou ultrazvukové snímače ozev (Dopton nebo Doppler zařízení). S těmi se můžete setkat v těhotenské poradně nebo i při porodu. K břiše vám lékař přiloží sondu a přístroj pomocí ultrazvuku přemění pohyb na signály a na displeji ukáže, jaká je tepová frekvence miminka.
Některé přístroje umožní i slyšet tlukot srdíčka a můžete si je koupit klidně domů. U nás se prodávají pod názvem AngelSound nebo Bebe sounds. Rozdíl mezi nimi je ten, že Bebe sounds umožňuje poslech až asi od pátého měsíce těhotenství. Samozřejmě vždy záleží na tom, jak je miminko zrovna natočené, na vašich zkušenostech i trošce štěstí. Jsou maminky, které s pomocí přístroje slyšely miminko ještě před koncem prvního trimestru.
3.Speciální přístroj – Kardiotokograf (KTG)
Kardiotokograf je nám známý monitor s pásy. Je složen ze snímacích elektrod a měřícího přístroje. Doma ho mít nejspíš nebudete. Budete na něj připojena až v posledních týdnech těhotenství při těhotenské poradně. Monitor registruje a graficky zapisuje četnost a sílu stahů dělohy, pohyby plodu i údery srdíčka. Ze všech těchto veličin vyjde křivka, která má určitý vzhled a lékař podle ní pozná, jak na tom miminko je. Vyšetření není nikterak bolestivé a nemá vedlejší účinky.
Monitor může být:
- vnější: ten každá nastávající maminka zná. Provádí se ke konci těhotenství nebo při porodu. Kolem břicha jsou mamince připevněné dva pásy se sondami. Jedna snímá kontrakce a druhá tep miminka. Některé lepší přístroje dokážou sledovat najednou dokonce i dvojčátka. To dostane těhotná žena ještě jeden pás navíc. Při vyšetření obvykle sedí na židli, v křesle, leží na zádech nebo na boku.
- vnitřní: tento monitor se může provést pouze po odtoku plodové vody, protože sondy se zavádí přímo pochvou do dělohy. Jedna se dá miminku na hlavičku a druhá na dělohu. Vyšetření je nutné provést vleže nebo v polosedě.
Poslech srdíčka miminka slouží hlavně k posouzení kvality jeho zdraví, jak prospívá a zda se mu dobře daří. Pomáhá odhalit různé problémy, zejména potíže s činností placenty apod. Ale velký význam má samozřejmě i pro maminky, které milují, když mohou slyšet srdíčko svého nenarozeného miminka.