Jak poznám začátek porodu? Co když nebudu vědět, že už to začalo a přijedu do porodnice pozdě? Takové a jiné otázky si klade mnoho nastávajících maminek. Zejména prvorodiček. Ale nebojte se. Přes 90 % žen rozhodně pozná, že porod právě začal i bez předchozích zkušeností. Jaké příznaky vám napoví, že „TO“ přichází?
Samotný porod začíná ve chvíli, kdy se stahuje děložní sval v pravidelných přestávkách (kontrakcích). Během každého stahu cítíte v břiše tupý tlak, který trvá asi třicet sekund. Stah děložního svalu rozhodně poznáte a pokud zrovna spíte, určitě vás to probudí.
Co předchází porodu
Než začne opravdový porod, mohou se objevit určité signály napovídající, že už k němu nemáte daleko a pomalu se na něj připravujete nebo spíš vaše tělo a psychika.
- Spokojenost: zejména prvorodičky si chtějí poslední dny před porodem více užívat intimní chvíle s manželem, často se oddávají snění a usmívají se na celý svět.
- Hnízdící instinkt: popadne vás neovladatelné nutkání zuřivě uklízet, předělat celý byt či dům a kdyby to šlo, klidně byste ještě vymalovala. Tato nutkavá potřeba připravit pro své miminko dokonalé hnízdečko může signalizovat, že se vaše dítě brzy chystá na svět.
- Úzkost: těsně před porodem vám mohou přepadnou obavy z porodu i z nastávající odpovědnosti,
- Euforie: když se porod přiblíží, můžete najednou z ničeho nic cítit obrovskou radost. Oddejte se jí a užijte si to.
Pohyby plodu před porodem. Dá se podle nich poznat, že se miminko brzy chystá na svět?
Příprava těla na porod
„Jak poznám kontrakce?“ Kladete si tuto otázku často? Nebojte se, rozhodně je nepromeškáte. Mnoho žen se bojí, že pravé kontrakce nerozeznají od tzv. poslíčků objevujících se několik týdnů před porodem jako nepravidelné a méně bolestivé kontrakce. Právě jejich nepravidelnost ukazuje na to, že to ještě není pravý porod. Druhý stah následuje po prvním třeba až po půl hodině a další klidně až za dvě hodiny apod. A proč se jim říká poslíčky? Protože jsou poslové blížícího se porodu.
Další typickou známkou blížícího se porodu je odchod hlenové zátky. Jedná se o hustší hlenovitý narůžovělý výtok z pochvy. Ukazuje na otevírání děložního hrdla, protože hlavička tlačí na dolní část dělohy. Obvykle zátka odchází asi 24 hodin před samotným porodem, ale může to být i mnohem déle.
Blížící se porod může signalizovat i vaše miminko. Když se začne hýbat mnohem víc než obvykle a třeba vás to i bolí, možná se blíží vaše chvíle. Jedním z příznaků je i náhlá potřeba chodit neustále na záchod. Nebojte se, když se u vás objeví průjem. Je to normální. Tělo se přirozeně čistí před porodem.
Termín porodu. Která metoda určení termínu porodu je nejlepší?
Známky blížícího se porodu
Až se děložní sval začne stahovat v pravidelných intervalech, začíná pomalu porod. Když jsou intervaly ještě dlouhé, nemusíte jet do porodnice. Tuto část je lepší strávit doma než v nemocnici. Jakmile se jejich interval zkrátí na pět minut, jeďte. Jestliže jste už rodila nebo měla předchozí porod velmi rychlý, vydejte se do porodnice raději o něco dříve, třeba když budou bolesti přicházet pravidelně po deseti minutách. Může však nastat situace, kdy budete muset vyrazit do porodnice hned. Okamžitě se tam vydejte ve chvíli, kdy začnete krvácet a potřebujete víc než dvě vložky. Pouhé špinění nevadí.
Dalším příznakem toho, že přichází začátek porodu, je odtok plodové vody, který se týká asi 20 % rodiček. Vak blan obklopující plodovou vodu, lůžko a plod v děloze vlivem tlaku plodové vody praskne nebo se v něm vytvoří malá dírka. To stačí, aby voda vytekla. Ucítíte na stehnech náhlé zvlhnutí, asi jako kdybyste se počůrala. Prasknutí plodových obalů je důvodem k tomu, abyste se vydala do porodnice. K miminku by se otvorem, který tam vznikl, mohla dostat infekce a způsobit vážné potíže. Kdyby měla voda zelenou či žlutou barvu nebo se v ní objevila krev, ihned volejte sanitku.
Začalo vás z ničeho nic bolet hrozně v kříži? Další známka blížícího se porodu. Objevují se proto, že se oplošťuje poševní stěna a jakoby rozvíjí poševní klenba. Dochází zároveň k zatlačení děložního hrdla až ke křížové kosti. Děje se tak hlavně u prvorodiček, ale objevit se mohou u kterékoliv rodičky.
Pokud si nejste jistá, jestli budete rodit a zda už máte kontrakce dostatečně často, klidně zavolejte do porodnice nebo se do ní i vydejte. Vyšetří vás, uklidní a buď pošlou ještě domů nebo už si vás tam nechají.