Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Jak přežít těžké ranní nevolnosti v těhotenství? Zkuste naše tipy

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 7. 2019

Nevolnosti v těhotenství bereme tak nějak jako běžnou součást jiného stavu. V některých případech ale mohou mít i poměrně závažný průběh. Je totiž rozdíl mezi běžným, občasným zvracením a hyperemesis gravidarum. Podívejte se na naše tipy, jak vše zvládnout.

Více než 80 procent žen má během prvních tří měsíců těhotenství nějaké nevolnosti. V podstatě se dá říct, že pro mnohé z nich jsou těhotenské nevolnosti takovým signálem, že u nich vše probíhá tak, jak má. A existuje ještě jedna pravda. Vaše ranní nevolnosti se vás vlastně snaží chránit před konzumací toxických potravin, které by mohly ohrozit vyvíjející se dítě.

Pro ženy, které úporně zvrací několikrát denně, to asi příliš velká útěcha není. Pokud nastávající maminka bojuje s hyperemesis gravidarum (HG), což je vzácný jev v těhotenství, který se projevuje extrémní nevolností a zvracením, přemýšlí maximálně o tom, jak se z toho dostat.

Nadměrné zvracení versus ranní nevolnosti

Příznaky HG se obvykle objevují kolem devátého týdne a mají tendenci ustupovat do dvacátého týdne. Někdy trvají ještě déle. Bez ohledu na délku trvání, může být zvracení pro matku extrémně nepříjemné a někdy se přidají i vážné problémy (hubnutí, dehydratace, podvýživa). Ve vzácných případech končí ženy i v nemocnici, kde se postarají o jejich dostatečnou hydrataci a výživu. Lékař někdy může předepsat i léky, které dokáží ulevit, pokud je nastávající maminka udrží v žaludku dostatečně dlouhou. Považují se za relativně bezpečné během těhotenství. Vždy je ale lepší se lékům vyhnout, to je samozřejmé.

Hyperemesis gravidarum aneb co dělat při nadměrném zvracení na začátku těhotenství

Promluvte si s lékařem o lécích

Pro některé ženy jsou anti-nevolnostní pilulky jako dar z nebes a pomohou k tomu, aby těhotenství bylo mnohem snesitelnější. Není se čemu divit, když se konečně mohly i najíst, a dokonce v žaludku jídlo udržet.

Znamená to, že léky fungují pro všechny ženy s HG? Bohužel ne. Ale pro mnoho žen jsou často jedinou věcí, která stojí mezi podvýživou či hospitalizací v nemocnici a poměrně zvládnutými nevolnostmi. V některých případech to umožňuje jejich tělům vůbec těhotenství zvládnout. Právě proto si promluvte se svým lékařem, pokud trpíte nadměrným zvracením, abyste zjistili, zda je pro vás tato léčba možná.

Vyhýbejte se rizikovým věcem

Když trpíte na HG, i ty nejvšednější věci – sluníčko, světlo nebo doušek vody – vás mohou donutit sprintovat na nejbližší toaletu. Někomu vadí i jízda v autě, vůně některých potravin apod. Pokud vypozorujete, že na něco reagujete zvlášť citlivě, prostě se tomu vyhněte. Nakupovat může jezdit manžel, sluníčku se nějakou dobu budete vyhýbat a některá jídla a pití vynecháte. Alespoň trochu se vám uleví.

Vyberte si vhodného poskytovatele zdravotní péče

Protože je tento problém hodně vzácný, je důležité mít takového lékaře, který už má nějaké zkušenosti s těhotnými ženami, které také trpěly na nadměrné zvracení. Koneckonců, není nic horšího než jít k lékaři, když je vám tak moc zle, počkat si v čekárně a pak se jen dozvědět, že extrémní nevolnost je vlastně jen ve vaší hlavě a po prvním trimestru přejde (některé ženy přitom trpí až do porodu). Nechte si doporučit od přátel vhodného lékaře nebo pohledejte na internetu v různých diskuzích.

Nebojte se požádat o pomoc

Dokonce i ta nejvíce nezávislá žena bude potřebovat během této velmi náročné části těhotenství pomoc a zejména tehdy, pokud už má nějaké další děti. Takže se rozhodně nemusíte stydět nebo cítit provinile. Požádejte o laskavost rodinu, přátele nebo i sousedy. Zjistíte, že každodenní úkoly se stanou takřka nesplnitelnými, když celý den klečíte nad toaletou.

Najděte si ženy s podobnými problémy

Jen několik málo procent žen má zkušenosti s tímto problémem, takže není příliš pravděpodobné, že potkáte hromadu maminek se stejnou diagnózou, které by pochopily, čím procházíte. Ve skutečnosti je právě nepochopení často jednou z nejnáročnějších součástí vašeho stavu. Pokud už máte dost dobře míněných rad, jak máte jíst zázvorové sušenky a lízátka, zvažte nalezení podpůrné skupiny online. V nějakém diskuzním fóru, kam chodí tisíce maminek, jistě najdete svou spřízněnou duši. Některé mohou být skvělým zdrojem rad, informací i povzbuzení. A pokud nic jiného, chatování s ostatními trpícím vám pomůže vzpomenout si, že nejste jediná a nejste slabý blázen, prostě jen máte problém.

Jak na nevolnost v těhotenství. Pomáhá zázvor, drobení se sušenkami v posteli a homeopatie

Neztrácejte naději

Jistě, hiperemesis je obtížné, ale není trvalé. Nezapomeňte, že i vám na konci tunelu září světlo a za všechny ty útrapy to rozhodně stojí. Nebudete se cítit vděčná, za tak obtížné těhotenství, které způsobí, že budete nejvíc šťastná až poté, co porodíte a těhotenství se stane jen vzpomínkou, ale tím víc si své miminko budete užívat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak přežít těžké ranní nevolnosti v těhotenství? Zkuste naše tipy