Jak stres v těhotenství může ohrozit vaše miminko
Martina Mádlová
21. 10. 2019
Těhotenství je jedna z nejkrásnějších etap v životě ženy, ale není to úplně jednoduché období. Všechno se mění a život už nikdy nebude stejný jako předtím. Najednou vás přepadávají nové strachy, čekají různé kontroly a nezvyklé tělesné stavy. I když to všechno k těhotenství patří, maminky jsou vystaveny velkému psychickému tlaku. Jenže pokud jste věčně nervózní a máte stále obavy, nijak tím miminku neprospíváte. Jak vás ohrožuje stres v těhotenství?
Stres ohrožuje v podstatě celou naší populaci a je čím dál častějším problémem. V případě vašeho dítěte to mohou být problémy nejen v jeho vývoji, ale kupodivu i v dospívání. Zmínit můžeme nízkou porodní váhu, větší náchylnost k depresím a schizofrenii či desetkrát větší riziko, že se u dítěte do třiceti let rozvine porucha chování nebo osobnosti. A pozor. Riziko je větší i v případě malého stresu.
Stres v těhotenství není nikdy dobrý
Možná si říkáte, že nějaký ten stres přece nemůže miminko ohrozit. Jenže jakmile máte trochu rozhozené nervy, v těle dochází k větší produkci stresových hormonů, hlavně kortizolu. Jeho přílišné množství se projeví i v plodové vodě a může negativně ovlivnit zdraví a psychiku miminka. Čím déle stresové stavy trvají, tím horší mohou být následky.
Studie DailyMail
V rámci studie, kterou uveřejnil magazín Daily Mail, sledoval vědecký tým 3626 lidí narozených v letech 1975 a 1976 ve finských Helsinkách. Je to první průzkum, který má důkazy o souvislosti prenatálního stresu matky s poruchami osobnosti u dítěte. Experti si myslí, že je to dáno tím, že stres v těhotenství ovlivňuje vývoj mozku miminka.
Poruchy osobnosti mohou zahrnovat celou řadu problémů s chováním. Ty pak mohou vést k poruchám myšlení, impulzivnímu chování i k agresi. Někteří lidé následně trpí i duševními problémy, například deprese, úzkost a sklony k závislostem.
U čtyřiceti z 3626 sledovaných osob byla ještě před třicátým rokem diagnostikována porucha osobnosti. Autoři studie zohlednili i anamnézu rodičů, případné kouření u matek nebo pití alkoholu. Vypočítali, že u dětí, jejichž matky zažívaly v těhotenství velký stres, je pravděpodobnost poruchy skoro desetkrát vyšší. U dětí, kde byly matky vystaveny menšímu stresu, byla pravděpodobnost čtyřikrát větší.
Je hned několik studií, které zjistily rozdíly v mozku osob s a bez poruch osobnosti a to, že stres v těhotenství ovlivňuje rozvoj dětského mozku i během dětství. Existuje také velká pravděpodobnost, že ženy, které jsou ve stresu během svého dětství, tím trpí nejen během těhotenství ale i po narození miminka. Takový stav by mohl ovlivnit vztah mezi matkou a dítětem zejména na jeho počátku.
Strava v těhotenství ovlivňuje riziko preeklampsie. Na co se v jídelníčku zaměřit?
Menší porodní hmotnost
Na základě dalších několika nezávislých studií se lékaři shodují, že stres v těhotenství znamená i ztrátu chuti, kvůli čemuž nemusí dítě přibývat na váze tak, jak by mělo.
Menší IQ u dítěte
Další průzkum, který provedla uznávaná lékařka a profesorka Vivette Glover z Královské univerzity v Londýně naznačuje, že chronický stres ženy během gravidity může ovlivňovat intelekt. Inteligenční kvocient dětí bývá asi o deset bodů nižší, než je obvyklý průměr.
Udržte stres na uzdě
Možná jste se teď rozhodla, že budete v naprosté psychické pohodě stůj, co stůj. Samozřejmě člověk není vždycky plný štěstí. Ale nebojte se, krátkodobé vystavení stresu není nic, co by vaše miminko ohrozilo. Proti tomu dlouhodobému můžete zkusit pravidelně cvičit. Hodí se těhotenská jóga, procházky a také meditace. Pomáhá i nahlas hovořit o svých pocitech. Nenechávejte si je pro sebe a klidně se svěřte svému partnerovi, kamarádce, rodičům nebo klidně i odborníkovi. Hodně odpočívejte a dělejte to, co máte ráda. Čtěte oblíbené knihy, pusťte si romantický film a poslouchejte hudbu.