Jak určit pohlaví dítěte. Přehled lékařských vyšetření a jejich přesnosti
Tereza Axmannová
21. 5. 2021
Noc, nebo den; černá, nebo bílá; jin, nebo jang? Tedy spíš: růžová, nebo modrá? Či jen: X, nebo Y? Mám na mysli chromozomy. Totiž otázku, kterou si pokládá snad každý z nastávajících rodičů: bude to holčička, nebo chlapeček?
Kdy a jak se pozná pohlaví na ultrazvuku
Je zcela na miminku, kdy se poprvé ukáže na ultrazvuku tak, že půjde rozpoznat pohlaví. Některým nastávajícím maminkám to doktor prozradí už na konci prvního trimestru, jiné si musejí počkat.
Nejčastěji se to dozví okolo 20. týdne těhotenství, kdy už je plod dost velký a pohyblivý, takže je šance, že se během vyšetření otočí tak, že odhalí své genitálie. Ne vždy se tak ale stane během vyšetření a není možné v ordinaci čekat donekonečna na správnou polohu plodu. Navíc ultrazvuk rozhodně není jistota.
Nemusí být jasno až do porodu, dokonce se doktor při určování pohlaví může splést. Uvádí se, že asi 10 % maminek je po porodu překvapeno z narození dítěte opačného pohlaví, než jim doktoři předpovídali. Je to zkrátka takový prenatální evergreen: S ničím si nemůžete být na 100 % jisti, dokud miminko nebude na světě (vlastně ani potom ne, ale o tom později).
Co takhle nechat se překvapit?
Možná právě proto si některé nastávající maminky nenechají prozradit nic. Může to být docela legrace – lidé v okolí rádi uzavírají sázky, snaží se uhodnout pohlaví díky babským radám nebo ho třeba vypočíst z konstelace hvězd. Jsou-li však budoucí rodiče racionálně založeni, babské rady berou s rezervou a těší se na překvapení po porodu, které je alespoň pro ně jistotou.
Rozhodující chromozom
Abych ale nepodcenila současnou medicínu, je nutné přiznat, že existují způsoby, jak pohlaví plodu zjistit velmi spolehlivě. Například odběr plodové vody neboli amniocentéza.
V plodové vodě se nacházejí buňky plodu, ze kterých je možné při rozboru zjistit, jakou má kombinaci chromozomů. Jestliže rozhodující chromozom, který přinesla spermie, jíž se podařilo proniknout k vajíčku, je X, pak plod má kombinaci chromozomů XX a bude to holčička. V opačném případě (XY) chlapeček.
Přejete si holčičku nebo chlapečka? Dá se při početí ovlivnit pohlaví?
Více o amniocentéze
Jenomže to je vyšetření, které s sebou nese zhruba 1% riziko potratu. A to je vskutku hodně, pokud nejde o zdraví plodu, ale o pouhou zvědavost… Jen blázen by amniocentézu podstoupil čistě z důvodu určení pohlaví!
Ono ani není příliš příjemné nechat si zabodnout obří jehlu do břicha jen tak. Ne že by to bolelo, ale stresující je to dost. Amniocentézu proto podstupují pouze ženy, které k tomu mají indikace.
Tím může být věk nad 35 let nebo pozitivní, popřípadě nejasný nález v prvotrimestrálním screeningu – zvýšené riziko vrozených a vývojových vad plodu. Podobně je tomu u odběru choriových klků.
V obou případech je určení pohlaví potřebné z toho důvodu, že některé vrozené vady jsou typické jen pro jedno pohlaví (např. Turnerův syndrom postihuje výhradně holčičky). Určení pohlaví plodu tak pomůže zpřesnit pravděpodobnost výskytu některých vad.
O oblečení přeci nejde
Nemusíte-li na amniocentézu, patříte k těm šťastnějším těhotným. Můžete se těšit z toho, že rizika vrozených a vývojových vad jsou nízká.
S malou nejistotou ohledně pohlaví svého budoucího děťátka si hrejte, vždyť výbavička nemusí nutně být jen růžová nebo modrá. Dětský svět je pestrobarevný a dříve nebo později si dítě samo vybere, která barva se mu líbí nejvíce.
Do té doby můžete ladit výbavu do neutrálních tónů; skvěle vypadá například béžová nebo žlutá, do nichž je možno obléct jak holčičku, tak chlapečka. Zpět k tomu podstatnému: Hlavní je, jestli je tam uvnitř všechno zdravotně v pořádku!
Test z krve matky nebo z moči pro nedočkavé
Patříte-li k lidem, kteří chtějí znát všechna tajemství, je dobrou zprávou, že existují i jiné metody než ultrazvuk a amniocentéza. Vysokou spolehlivost (až 98 %) vykazují testy volně kolující DNA v krvi matky, které lze provést už od 10. týdne.
Za tento test si však musíte připlatit, neboť není hrazen ze zdravotního pojištění, a i u něj platí, že se provádí primárně při zvýšeném riziku genetických vad.
Mnohem levnější, ale také méně spolehlivý (kolem 80 %) je samotest z moči, který můžete zakoupit volně v lékárně.
Obě jména pro všechny případy
Ať už jste podstoupila jakékoli testování pohlaví plodu a jste si výsledkem sebejistější, připravte se, že před přijetím do porodnice musíte odevzdat formulář, kde vyplníte jméno pro chlapce i dívku.
I vaše dítě se může časem rozhodnout jinak
I když na porodním sále konečně na vlastní oči uvidíte, jestli se vám narodilo děvčátko, nebo chlapeček, nejistotu (ač opravdu malou) budete mít nadále.
V dnešní době si totiž pohlaví může určit každý sám, a to klidně třeba až během dospívání. Některé státy dnes již oficiálně rozlišují víc než dva druhy pohlaví.
Většina dětí se určitě nebude hlásit k transgender, transsexuálním, bezpohlavním, androgynním nebo třeba intersexuálním lidem. Avšak k tomu, aby měly problém s přijetím své pohlavní identity, stačí, když budou vystaveny přílišné stereotypizaci a nerovnoprávnému zacházení.
V některých zemích dnes už zřizují školky, kde jsou děti vedeny k tzv. genderově neutrální výchově. Výsledkem by měla být kromě možnosti volby také naprostá rovnost obou pohlaví. Faktem je, že ve většině společností světa včetně těch nejmodernějších dosud není postavení žen a mužů zcela vyrovnané.
Výměna panenky za autíčko nemusí nic znamenat
Jestli jsem vás předchozím znepokojila, nenechte se rozhodit a klidně nakupujte růžové šatičky pro svoji holčičku nebo autíčka na hraní pro svého chlapečka. Je to přirozené. Vždy jde jen o udržení zdravé míry. Ani moc růžové, ale ani málo.
Důležité je umožnit dětem poznat jak ženský, tak mužský svět. Vzpomínám si, že já sama jsem kdysi ve školce vyměnila panenku za plastový náklaďák a jak se zdá, žádný hlubší význam pro moji pohlavní identitu to nemělo.
Stará pravda jin a jang
Koneckonců v sobě každý z nás má jistý podíl obou způsobů myšlení. Všímavou výchovou se může dítě naučit v sobě objevit jak ženský, tak mužský princip, mít oba rádo a využívat je, když je pro to vhodná chvíle.
Každý z nás má originální kombinaci těchto principů a jak praví prastarý koncept z čínské filozofie, jin a jang se vzájemně nevylučují, nýbrž se navzájem potřebují a měly by se podporovat.