Jak vyvolat porod? Můžete si bezpečně pomoci, když se miminku nechce na svět?
Martina Mádlová
13. 3. 2019
Přiblížil se vám termín porodu nebo dokonce minul a vaše miminko si stále hoví u vás v děloze. Tašku do porodnice máte zabalenou, břicho jako balon a nemůžete se už dočkat, až svého drobečka poprvé sevřete v náručí. Pokud se vám už nechce čekat nebo chcete vyvolání porodu v nemocnici, můžete vyzkoušet některé rady, jak vyvolat porod přirozeně. Co vám může pomoct, aby se miminko rozhodlo přijít na svět?
Všechny námi zmíněné metody jsou přirozené, přesto ale buďte opatrná. Nikdy není na místě zbytečné riskování svého zdravotního stavu. Urychlení není vždy takovou výhodou. Možná už jste unavená, oteklá a sotva se hýbete. Pak je pochopitelné, že si často opakujete: „Chci vyvolat porod,“ ale přesto je vždy lepší přirozený porod se samovolným nástupem.
Jak vyvolat porod s pomocí lékaře?
Mnoho budoucích maminek se bojí přenášení a vyvolávaní porodu v porodnici. Proto hledají cesty, jak přesvědčit miminko, aby se narodilo v termínu. Při kontrole u lékaře vám může pomoci i on. Použije tzv. Hamiltonův hmat, který může provést jenom on, pokud si myslí, že jsou porodní cesty připraveny k porodu.
Tento zásah musí být proveden jen s vaším souhlasem. Porodník při něm uvolní dolní část plodových obalů, které naléhají na pánevní vchod. Tím dojde k uvolnění prostaglandinů. Jsou to hormony, které pomáhají vyvolat děložní činnost. Tento hmat není vždy úspěšný. Záleží na tom, jak už je žena připravená k porodu. Pokud to tak není, přijde jen lehké špinění, několik kontrakcí a tím to končí. Samotný zákrok také není úplně příjemný. Někdy ho může doprovázet štípání, pálení a někdy i bolest.
Jak vyvolat porod pomocí přirozených metod?
I když následující metody nejsou nikterak nebezpečné, vždy je lepší, když porod přijde přirozeně a ve chvíli, kdy je ideální chvíle. Pokud se ovšem ptáte, jak vyvolat porod ve 37. týdnu těhotenství, nejspíš vám nepomůžeme. V tuto dobu má miminko ještě dost času na to, aby přišlo na svět. Následující rady vám mohou pomoci tehdy, když už jsou porodní cesty opravdu připravené a porod na spadnutí.
Masáž bradavek
Tření bradavek na vyvolání porodu patří k nejúčinnějším způsobům. Můžete pravidelně vždy několik minut třít bradavky mezi palcem a ukazováčkem. Díky tomu se do organismu vyplavuje hormon oxytocin a ten vyvolává kontrakce. Masírovat bradavky začněte od 39. týdne těhotenství nebo takto i zvyšovat sílu kontrakcí při rozběhlém porodu. Masáž může provádět i váš partner.
Sex
Pomoci může i trocha něžného sexu. Když nic jiného, tak si užijete společné chvilky s partnerem ještě předtím, než vám do života vstoupí někdo další. Sex patří ke známým technikám a může opravdu fungovat. Během něj, a zvláště při orgasmu se do krve vyplavuje hormon oxytocin. Ten stimuluje kontrakce a ve spermatu muže jsou obsaženy látky, prostaglandiny, které mají dobrý vliv na přípravu porodních cest.
Aktivita a fyzická námaha
Pokud prožíváte fyziologické těhotenství bez nějakých komplikací a problémů, můžete zapojit fyzickou aktivitu. Samozřejmě s ohledem na svůj stav. Uklízejte, choďte na procházky apod. Některé ženy dělají i dřepy k vyvolání porodu. Zapomeňte ovšem na mytí oken, věšení záclon apod. Mohla by se vám zatočit hlava nebo byste mohla upadnout. Také nezvedejte těžká břemena.
Koření a bylinky je život
Vyvolat porod dokáže i kořeněný čaj. Stačí jeden malý zázvor, lžíce sporýše lékařského, 12 kusů hřebíčku a kousek skořice. Všechno přelijte litrem horké vody a nechejte 30 minut louhovat. Tento nápoj můžete popíjet klidně celý den. Pomoci vyvolat porod může i čaj z maliníkového listí. Pomáhá zvyšovat prokrvení svalstva dělohy a tím i k možným kontrakcím. Užívejte ho několik týdnů před termínem porodu. Pomoci může i levandulový extrakt ve formě koupele či masážního oleje, protože otevírá porodní cesty a stimuluje porod. Hladkou svalovinu dělohy pomáhá stahovat mateřídouška a skořice nebo fenyklový čaj. U bylinek buďte vždy opatrní a nepřekračujte doporučené množství.
Masáž hráze
Masáž hráze můžete provádět už od 35. týdne těhotenství a je vhodná hlavně k uvolnění a prokrvení svalstva. Až se vaše miminko bude klubat na svět, půjde mu to takto mnohem lépe. Masáž hráze může být i částečnou prevencí nástřihu či protržení a někdy se uvádí, že ve vrcholných stádiích dokáže porod i vyvolat.
Koupele v teplé vodě
Teplé koupele doporučují i lékaři. Posaďte se do teplé vody a krouživými pohyby masírujte bříško sprchou s teplou vodou. Porod by se při takové proceduře měl rozběhnout, ale i kdyby se tak nestalo, alespoň si dopřejete příjemný odpočinek a relaxaci.
Vyvolání porodu v nemocnici
Udělala jste ledacos a porod stále nikde? Pak možná přijde na řadu vyvolávání porodu v nemocnici. Průběh může být velmi individuální, jako porod přirozený. U někoho trvá delší dobu, pokud tělo ještě není na porod úplně připravené a jindy zase poměrně rychlý. Celou dobu budete pod dohledem personálu nemocnice.
Porod lékaři vyvolávají několika způsoby
- Hamiltonův hmat: lékař při vyšetření uvolní dolní část vaku plodových blan od děložního čípku.
- Protržení vaku plodových blan: v případě dobrého vaginálního nálezu je možné vak plodových blan protrhnout. Tento vak uzavírá plodovou vodu. Metoda je naprosto nebolestivá umožní nastavení kontrakcí tak, že se hlavička miminka více posune do pánve a dráždí receptory, které vedou ke vzniku kontrakcí. Někdy ovšem nedosahují dostatečné intenzity a je nutné tuto metodu zkombinovat ještě s jinými.
- Prostaglandin: hormon, který vyvolává porod. Indukce se může aplikovat ve formě gelu nebo jako tabletka, která se vloží do pochvy či do děložního hrdla.
- Oxytocin: podává se pomocí infuze do žíly. Má vyvolat děložní kontrakce, posílit je nebo zpravidelnit. Často se kombinuje s jinými metodami vyvolání porodu.