Až je taková informace překvapivá, rozhodně je pravdivá. Pro některé ženy může být těhotenstvím tím nejlepším lékem na světě. Účinnějším než leckteré moderní farmaceutické přípravky. Alespoň po nějakou dobu.
Existuje mnoho chronických onemocnění a problémů, které najednou v těhotenství prostě zmizí nebo se výrazně zlepší. Samozřejmě to není vždy a lékaři neznají pořádně vysvětlení, ale přiklání se ke steroidní povaze některých těhotenských hormonů.
Těhotenství a zdravotní stav
Hodně často se zlepšuje stav nastávajících maminek trpících roztroušenou sklerózou. Zejména ve druhém a třetím trimestru se příznaky mohou výrazně zlepšit nebo dokonce zmizet. Vědci hledají opět odpověď v těhotenských hormonech. Podle nich mohou mít některé z nich ochranný účinek. Podobně se zlepšuje a mizí lupénka, různé ekzémy apod.
Dalším častým onemocněním, které se v těhotenství zlepšuje, je revmatoidní artritida. Více než 75 procent nastávajících maminek začne pociťovat určitou úlevu a některé dokonce mají úplnou klinickou remisi.
Zde hormony pravděpodobně roli nehrají, stejně jako je tomu u lupénky nebo roztroušené sklerózy. Teorie se spíše přiklání k tomu, že by se mohlo jednat o něco, co se nazývá „imunitní zprostředkování“. Imunitní systém dítěte by skutečně mohl změnit imunitní odpověď matky.
Alergie na spermie trápí nejednu ženu. Jak ji poznáte?
Nejedná se o trvalý stav
I když je to určitě skvělá zpráva, že může těhotenství napomoci zlepšení stavu některých chronických onemocnění, když se ještě potýkáte s těhotenskými nevolnostmi a dalšími neduhy, není to bohužel obvykle trvalá záležitost. Příznaky se většinou vrací nějakou dobu po porodu. Pořád je ale pozitivní to, že vliv těhotenství může celý stav zlepšit a připravit „lepší půdu“ pro další léčbu.
V případě roztroušené sklerózy se dokonce lékaři zabývají otázkou, zda by mohlo pacientům pomoci, kdyby dostávali hormony napodobující těhotenství. Dokonce se na toto téma dělají i výzkumy. Kanadští vědci už dokonce prováděli pokusy na myších, kdy se ukázalo, že hormon prolaktin spouští produkci myelinu, látky chemicky podobné tukům, která dokáže izolovat nervová vlákna v centrálním nervovém systému. Při roztroušené skleróze je totiž tento izolant napaden imunitním systémem.
Těhotenství je, jak vidno, zázrak po všech stránkách. Stojí to za to.