Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Klešťový porod neodmítejte za každou cenu. Někdy má své opodstatnění

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 1. 2020

Když se řekne klešťový porod, mnoha maminkám naskočí husí kůže. Tak trochu si představí mučicí nástroj namísto pomůcky, která dokáže zachránit život. Kleště mohou být v některých situacích nezbytné a stejně tak i „zvon“ správně řečeno vakuumextraktor.

V rukou zkušeného porodníka dokážou porodnické kleště zachránit život dítěti, které se najednou zasekne v porodních cestách a dál se prostě nehne. Když rychle nevyjde na svět, ohrožuje jej nedostatek kyslíku. A riziko se netýká jen miminka, nebezpečí hrozí také nastávající matce. Pokud dojde k nějaké takové situaci, neexistuje v podstatě lepší řešení, než kleště či vakuumextraktor (VEX) použít.

Kleště (forceps) a vakuumextraktor

Oba nástroje sobě nemají konkurovat. Jejich použití má svá přesná specifika a volba vždy závisí na konkrétní situaci i zkušenosti lékaře. Společné mají hlavně to, že se používají ve chvíli, kdy je nezbytné co nejdříve ukončit porod a není už technicky možné nebo velmi složité přejít na císařský řez. Obvykle k tomu vede nedostatek kyslíku u dítěte.

Dalším důvodem, i když ne tak častým, jsou pak potíže matky – vyčerpání, malá spolupráce, nějaké chronické celkové onemocnění a příznaky akutního ohrožení.

Jak urychlit porod? Tipy, které vám pomohou vyvolat nástup kontrakcí a ulehčit celý průběh

Kleště mají dlouhou historii

Je zajímavé, že klešťový porod existoval zřejmě už ve starověku. Dokazují to rytiny ze starověké Persie, kde jsou zobrazeny nástroje s koženými popruhy, jež měly ulehčit porod. Za dnešní podobou kleští stojí zřejmě rod Chamberlenovců, kteří si předávali nástroj takřka 200 let a jeho konstrukci tajili ještě na začátku 18. století. O něco později, kolem roku 1740, vymysleli tři porodníci jiný tvar klešťových lžic, aby lépe kopírovaly úhel porodního kanálu. Je zajímavé, že na takovou myšlenku přišli nezávisle na sobě.

Kleště mají dvě části – levé a pravé kleštiny, které lze uzamknout uprostřed, aby se nemohly samy otevřít. Existuje více druhů rozdělených podle tvaru kleštin, zakřivení a zámku. Tzv. východové kleště se používají ve chvíli, kdy se hlavička dostane do nejnižší části pánve. Další druh se používá z vyšších pánevních rovin. Tyto hlavní dva typy nástrojů by měl porodník určitě ovládat.

Termín forceps (kleště) je odvozen ze slov formus – horký a capio – uchopovat. Forceps byl původně nástroj na vytahování něčeho horkého z ohně.

Jak probíhá klešťový porod?

Tenké kovové kleštiny se přikládají podél hlavičky dítěte tak, aby ji zachytily v oblasti čelistního kloubu. Horní část kleští chrání mozkovou část hlavičky. Postupně je pomalu a opatrně porozena hlavička tahem za rukojeť. Pohyb musí být naprosto plynulý. Poté už následuje celé miminko.

Možné komplikace

Při porodu kleštěmi může v některých případech dojít k poranění pochvy a hráze rodičky. Pokud je lékař zkušený, dochází k poranění dítěte velice zřídka. Důvodem pak bývá abnormální natočení hlavičky v pánvi, které nebylo rozpoznáno. Použit kleště je možné pouze v případě živého a životaschopného dítěte. Protože fungují o něco rychleji, volí se hlavně ve chvíli, kdy jde skutečně o vteřiny.

Klystýr při porodu. Jaký má význam a je nutné ho podstoupit?

Vakuový extraktor

Použití podtlaku má o něco menší historii, alespoň podle dochovaných záznamů. První zmínka pochází od pana Younga z roku 1706. Za oficiálního autora této myšlenky je považován Švéd Malmström. Ten si nechal patentovat kovový vakuový zvon v roce 1954. Pokládal jej na hlavičku dítěte a po dosažení podtlaku a přilnutí hlavičku porodil tahem. Ve Skandinávii je vakuumextraktor velmi oblíben a probíhá sním přes 10 % všech porodů. U nás je to číslo menší, jedná se asi o 2 %.

Používá se klasická kovová pelota vypadající jako zvon. Existuje v několika rozměrech, nejčastěji průměr 60-70 mm. Zvon se nasadí na hlavičku v oblasti vedoucího bodu. Pomocí elektrické nebo ruční vakuové pumpy se vytvoří podtlak a hlavička plodu jde pomalu ven. Poměrně často se miminko narodí s otokem, to ale není naštěstí žádný problém a během pár dnů zmizí. Pokud je použit měkký silikonový zvon, který lépe přilne na hlavičku plodu a zabrání vzniku mrtvého prostoru, k této komplikaci vůbec nedojde. Silikonové zvony jsou šetrnější i při zavádění, protože se dají tvarovat v ruce a lépe zavést do pochvy.

K jejich využít se přistupuje hlavně z důvodu urychlení druhé doby porodní, pokud už porod trvá příliš dlouhou, nastávající maminka je velmi vyčerpaná nebo nespolupracuje. Jako pomoc se nabízí i při porodu mrtvého plodu.

Porodní asistentka. Kdo to je a proč pro vás může být užitečná?

Komplikace

Mohou se objevit drobné oděrky na kůži, zmiňovaný otok na hlavičce dítěte. Není vhodné „zvon“ použít ve chvíli, kdy existuje podezření na nedostatek kyslíku. To se vztahuje především na klasické provedení zvonů. U nových silikonových pelotů tento fakt tak docela neplatí, díky jejich šetrnosti.

Klešťový porod má o něco horší pověst než VEX. Dá se říci, že neoprávněně. Vždy záleží na zkušenosti a šikovnosti porodníka a na dané situaci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klešťový porod neodmítejte za každou cenu. Někdy má své opodstatnění