Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Klystýr při porodu. Jaký má význam a je nutné ho podstoupit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 9. 2019

Klystýr při porodu je často noční můrou nastávajících maminek, které z něj mají obavy pomalu větší než ze samotného porodu. Patří však k jednoduchým a rutinním postupům na začátku porodu, a když nebudete chtít, nemusíte ho podstoupit. Co je užitečné o něm vědět?

V českých porodnicích je klystýr stále běžnou součástí předporodní přípravy, i když celá řada studií včetně této neprokázala žádný přínos pro průběh porodu nebo pro rodičku. Možná i z toho důvodu dává stále více rodiček přednost přirozené cestě.

Klystýr při porodu

Klystýr je tekutina, která slouží na výplach a očistu tlustého střeva. Jeho obsah bývá kolem 1500 až 2000 ml a aplikuje se do konečníku a dojde k jeho vyčištění. Většinou se aplikuje v leže na lehátku na boku nebo na zádech, kdy má žena zároveň pokrčené nohy. Porodní asistentka nebo sestra vám do konečníku zavede takovou gumovou hadičku (rektální rourku). Možná pocítíte trochu nepříjemný pocit plnosti, jak vám jde do střev voda. Je důležité po aplikaci chvíli vydržet a neběžet hned na záchod. Během kontrakcí to ovšem není vůbec jednoduché. Nucení na stolici se pokuste rozdýchávat. Pokud máte pocit, že musíte tlačit, ale nejde z vás ani voda a ani stolice, mohl by už začínat porod a raději se obraťte na zdravotní personál.

Zácpa v těhotenství: Zbavte se nepříjemných potíží

Proč se dělá klystýr?

Porodníci a porodní asistentky v nemocnicích jsou stále přesvědčeni, že je potřeba vyčistit střeva pomocí klystýru, protože stolice, která odchází během tlačení, by mohla infikovat miminko nebo porodní poranění. Mnoho žen má také strach z úniku stolice během porodu a už preventivně se za to stydí, proto raději volí tuto variantu. Na druhou stranu je ovšem jisté, že až budete skutečně na porodním sále, žádná stolice vás zajímat nebude.

Příroda ví, jak má fungovat

Přirozený porod často začíná tím, že začne žena běhat na záchod na velkou. Ještě ani nemusí začít kontrakce a vaše tělo už ví, že se má připravit. To může pokračovat ještě i během první doby porodní. Tělo se tak přirozeně čistí, aby pak během samotného tlačení zbylo v konečníku jen minimální množství nebo dokonce žádné. Během tlačení vyjde ven stolice jen asi v 35 % případů a při použití klystýru pak v 10 až 20 %.

Nabízí se ovšem otázka, jak často uniká stolice u zcela přirozených porodů, kdy může žena chodit, jak chce a dojít si kdykoliv na toaletu. Příroda to má určitě vymyšlené velice dobře, a když se jí dá šance, není žádný zbytečný zásah nutný.

Yal gel před porodem

Pokud je pro vás klystýr při porodu přijatelná varianta, ale nechcete klasický výplach, můžete požádat o šetrnější variantu YAL. Ten funguje na podobném principu. Jedná se o laxativum a musí vám ho předepsat lékař. Stojí kolem 200 Kč a jeho použití je velice jednoduché. Nemusíte držet žádné speciální diety nebo režim. Můžete si ho provést klidně už doma, ale měla byste mít jistotu, že opravdu rodíte, abyste proceduru nepodstupovala zbytečně. A jak na to? Samozřejmě je vše popsané v příbalovém letáku, ale ve zkratce. Protřepejte lahvičku, dokud nevznikne pěna. Odstraňte víčko a zaveďte trubičku klystýru do konečníku až nadoraz. Stlačujte lahvičku, dokud nedojte k jejímu vyprázdnění. I v tomto případě musíte vydržet a nejít hned na záchod, i když nejspíš budete mít pocit, že prostě musíte.  YAL bývá příjemnější a šetrnější i proto, že nepůsobí žádné křeče nebo bolesti do břicha a je ho menší množství, ale žena přijde o prohřátí střev teplou vodou, což může být poměrně příjemné.

Poloha koncem pánevním: Lze rodit přirozeně?

Kdy je vhodné o něm uvažovat?

Pokud ženě neodešla stolice déle než 24 hodin před porodem nebo při vyšetření bylo zjištěno, že má plný konečník, měl by být ženě nabídnut.

Ať se rozhodnete pro klystýr při porodu nebo ne, pamatujte si na to nejdůležitější. Nikdo vás nemůže do ničeho nutit. Pokud tuto proceduru absolvovat nechcete, nemějte strach to říct na rovinu. Lékařský personál to musí akceptovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klystýr při porodu. Jaký má význam a je nutné ho podstoupit?