Kterým bylinkám je lepší se v těhotenství vyhnout? A co koření?
Taťána Kročková
1. 4. 2019
Těhotenství přináší spoustu radostí, ale také omezení. Dokonce i zdánlivě neškodné bylinky namísto chemických léků je třeba pečlivě vybírat, protože by nastávající mamince a jejímu miminku mohly ublížit. Po kterých lze bezpečně sáhnout, a na které je nutné si dát pozor?
Ostré koření v těhotenství raději vynecháme
Těhotné ženy by se celkově měly vyhýbat všem látkám, které by mohly vyvolat potrat nebo předčasný porod. Spousta bylinek prohřívá tělo a prokrvuje pánev, patří mezi ně například zázvor, ostré koření jako je pepř, chilli, ale i skořice nebo hřebíček.
Z bylinek, které by mohly velice uškodit je to určitě pelyněk, lékořice, šalvěj nebo aloe. Je třeba vybírat z rozmyslem, a pokud si žena není jistá, měla by se poradit s lékárníkem nebo s někým, kdo se v bylinkách dobře vyzná. Léčivky je třeba také volit vzhledem ke zdravotním potížím, ne je popíjet jen tak bez uvážení.
Zázvor pomůže při ranních nevolnostech
Jak je to vlastně se zázvorem? Na jednu stranu pomáhá při ranních nevolnostech, ale ve větším množství nám může uškodit. Záleží také na formě podání a trimestru, ve kterém se právě nacházíte. Na začátku těhotenství je vhodné volit pár kostek kandovaného zázvoru, které vám mohou pomoci proti ranním nevolnostem nebo při bolestech v krku, nachlazení a kašli.
Později je lepší se zázvorem zacházet opatrně, horké a silné zázvorové čaje z nastrouhaného oddenku by vás mohly prohřát až příliš, ale můžete je třeba vyzkoušet až ke konci těhotenství, obzvláště tehdy, pokud se chystáte rodit v zimním období.
Bezpečné bylinky pro těhotnou ženu
Jestliže jste nachlazená a máte zvýšenou teplotu, můžete bezpečně sáhnout po heřmánku nebo lipovém čaji na vypocení, který vám pomůže i proti kašli. Velice vhodný je šípkový čaj nabitý vitamínem C.
Z dalších čajů a bylinek určených k běžnému pití lze v těhotenství doporučit ovocné šťávy, roibos, který neobsahuje kofein, dále fenykl, který pomáhá od nadýmání a trávících obtíží nebo kontryhel, jenž má blahodárné účinky na celý gynekologický systém. Po porodu vám pak pomůže s lepším zavinováním dělohy a podpoří tvorbu mateřského mléka.
Bylinky před porodem
Obdobně chutná maliníkový list, který má svíravé a protizánětlivé účinky, a popíjí se také při průjmech. Jeho úkolem je rozpohybovat pánev a pomoci ženě k lepšímu otevírání dělohy při přípravě na porod. Maliník se může začít užívat klidně už od začátku třetího trimestru. Ke konci těhotenství se také doporučuje odvar ze lněného semínka, který působí zejména na střeva, napomáhá lepšímu vyprazdňování a prokrvení pánevní oblasti.
Pokud vás zlobí žaludek, můžete si čas od času dopřát mátu. Jestliže se vám špatně spí, zkuste meduňku nebo mateřídoušku k lepšímu usínání, ale pouze v malém množství a určitě ne dlouhodobě. Existují však další bylinky, které byste měli raději vynechat.
Seznam rizikových bylinek pro ženu v době těhotenství
Mezi bylinky, které nejsou v době těhotenství vhodné patří například bazalka, šalvěj, petržel, majoránka, libeček, rozmarýn, skořice, lékořice, kozlík, petrklíč, podběl, bříza, divizna, hluchavka, hřebíček a mnohé další. Rozhodně se vyhněte aloe, vratiči, pelyňku, dřišťálu a šalvěji!