Lotosový porod je jednou z možností alternativního porodnictví. Co si pod tím ale představit? Je to porod, při kterém nedojde k přestřižení pupeční šňůry a placenta se nechává u dítěte až do té doby, dokud se neoddělí sama. To může trvat i několik dní. Ženy, které tento směr propagují, tvrdí, že se jedná o naprostou přirozenost. Někteří odborníci ale zastávají názor, že jde o velmi nebezpečnou činnost. Jak to tedy je?
Zdá se vám něco takového nepředstavitelné? Jak by to mohlo vypadat, kdyby nedošlo k odstřižení pupeční šňůry hned po porodu? Opravdu to tak ale je. Placenta zůstává s dítětem až do doby, než se sama oddělí. Zastánkyně tohoto druhu porodu říkají, že dochází k přenosu všech potřebných látek, informací a životních energií. Také se prý předchází možnému poškození plic a mozku, které způsobuje nedostatek kyslíku.
Jak probíhá lotosový porod?
Po celé těhotenství zásobuje placenta dítě v děloze nezbytnými živinami, chrání ho a zajišťuje mu životadárný kyslík. Produkuje důležité hormony, látky imunitního systému a působí jako ochrana. Placenta je orgánem dítěte, a tak se díky lotosovému porodu dostane dítěti z jeho placenty více krve a s ní i více kyslíku pro miminko. To je důležité hlavně na začátku, dokud plíce nezačnou naplno fungovat.
Při porodu se nechá placenta přirozeně vyjít a následně se umístí někam vedle miminka. Obvykle do mísy nebo jiné nádoby. Tam může být i 24 hodin. Pak je nutné ji jemně omýt teplou vodou, odstranit krevní sraženiny a usušit ji. Pak by se měla zabalit do savé látky, kterou je nutné pravidelně vyměňovat. Je možné ji také konzervovat solí, bylinkami nebo oleji. Odloučenou placentu lze později konzervovat a využívat. Pupeční šňůra postupně ztvrdne a pak se může vytvarovat podle potřeby. Placentu uložte blízko miminko, aby se nenapínal zbytečně pupečník. Pupeční šňůra po nějaké době odpadne. V mnoha zemích se takto rodí a často probíhá i lotosový porod v porodnici. U nás tato praxe ale běžná není.
Někteří lékaři tvrdí, že odumírající placenta představuje riziko pro miminko. Je to už mrtvá tkáň a mohla by se stát zdrojem infekce, i když je sterilně zabalená. Pokud by k tomu došlo, je matka ohrožena silným krvácením a někdy je nutná operace pod narkózou. Také může dojít k situaci, kdy se placenta neuvolní z dělohy. Takové komplikace jsou naštěstí vzácné, ale ne nemožné. Vždy je potřeba počítat se všemi možnostmi.
Nevýhodou je také omezená manipulace s novorozencem, protože odloučení placenty může trvat až devět dní. Maminky by měly být s miminkem v posteli po tuto dobu a užívat si první společné chvíle.
Přirozenost na prvním místě
Podle zastánců lotosového porodu, je dítě, které bylo po narození od placenty ihned odděleno, silně zraňováno. Vše má svůj čas a mělo by proběhnout v klidu. Až pupečník dotepá, zaschne a oddělí se, oddělí se přirozeně i spojení s matkou. Teprve tehdy je dítě připraveno na svou samostatnou životní pouť. Na druhou stranu je nutné říci, že v přírodě zvířecí matky většinou odstraňují pupeční šňůru od svého narozeného mláděte ihned odkousnutím.
Samotné odloučení placenty trvá asi tři dny, ale klidně to může být i devět a ve výjimečných případech i více dní. Proto s tím počítejte, pokud byste se pro lotosový porod rozhodla. Zajistěte si dostatečný servis i někoho, kdo bude po celou dobu s vámi a starat se o vás. V tomto případě by byla nejlepší porodní asistentka, která jako zdravotnice ví, co má dělat v případě komplikací, ale vhodná je samozřejmě i dula jako velká pomoc.
O lotosovém porodu pojednává také publikace od uznávané odbornice v oblasti porodu Shivam Rachany, která se jmenuje Lotosový porod bez přestřižení pupečníku. Tam si můžete přečíst různé příspěvky zdravotníků i zkušenosti samotných žen, které jsou navíc doplněné fotografiemi.
A jak to vidíte vy? Je pro vás lotosový porod zajímavou alternativou, o které byste uvažovaly? Nebo by vás něco takového ani nenapadlo?