Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Mimoděložní těhotenství umí pěkně potrápit. Existuje možnost záchrany embrya?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 6. 2019

Když se oplodněné vajíčko uhnízdí jinde než v děloze, je to mimoděložní těhotenství. Obvykle se usadí ve vejcovodu, v některých případech na vaječníku a existují i situace, kdy najde své místo v dutině břišní. Tento stav bohužel není to krásné, na co se každá nastávající maminka těší, ale naopak velmi riziková situace.

Devátý den po oplození vajíčka lze v moči prokázat těhotenský hormon HCG. V krvi ještě o několik dnů dříve. Asi pět týdnů od prvního dne poslední menstruace může lékař pozorovat na ultrazvuku, zda se vajíčko nachází přesně tam, kde má – v děloze.

Co znamená mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství nebo také ektopická gravidita představuje velký problém. Objevuje se přibližně v 1,5 až 2 % všech těhotenství. Asi 97 % všech případů představuje tubární gravidita (uhnízdění ve vejcovodech).

Tubární gravidita

Při normálním těhotenství dojde k oplození ženské pohlavní buňky ve vejcovodu a embryo se pak přesune do dělohy, kde se přichytí k děložní sliznici. Pokud je z nějakého důvodu postup zpomalen nebo zastaven, přichází tubární gravidita. Malá šířka vejcovodu další vývoj nedovoluje a nejpozději kolem šestého týdne dochází k útlaku embrya a v osmém týdnu k jeho potracení.

Těhotenský hormon hCG. Za co je zodpovědný hormon, který rozpozná těhotenský test?

Kde jinde se může dítě uhnízdit?

Když se počaté dítě nedostane až do dutiny děložní, může se zahnízdit ve stěně dělohy. Potrat pak může vyvolat těžké krvácení a ženě hrozí vykrvácení, protože se v blízkosti děložní hrany nachází velké cévy.

Poměrně vzácné je zahnízdění v jizvě po císařském řezu, ale postupně počet případu stoupá, protože se k němu čím dál více přistupuje. V tomto případě existuje šance, že rodička miminko donosí a porodí.

Na vaječníku se přichytí asi 0,5 % všech případů a uchycení v dutině břišní připadá asi na 0,3 %.

Příčiny mimoděložního těhotenství

Existuje více příčin, kdy může vzniknout mimoděložní těhotenství. Patří k nim dlouhé a málo pohyblivé vejcovody, které včas nedopraví vajíčko do dělohy. Dále to mohou být stavy po zánětech vejcovodu, po operacích vejcovodu, zavedené nitroděložní tělísko nebo endometrióza.

Také sexuálně přenosné nemoci mohou zvyšovat riziko, zejména poměrně často se vyskytující bakterie Chlamydia trachomatis.

Rizika zvyšuje:

  • už jednou zažité mimoděložní těhotenství,
  • endometrióza,
  • zánět vejcovodů, vaječníků či dělohy,
  • operace v této oblasti,
  • pohlavní choroby,
  • sterilizace a následné otěhotnění po ní,
  • nitroděložní tělísko,
  • kouření cigaret,
  • věk ženy nad 35 let.

Jak se projevuje mimoděložní těhotenství?

Jak embryo mimo dělohu roste, začne žena pociťovat nepříjemné a tupé bolesti v podbřišku. Ty mohou být i jednostranné podle toho, na které straně se vajíčko nachází. Může se dostavit i lehké špinění. Kdyby došlo k potratu – odumřelé plodové vejce se dostane do dutiny břišní – přichází krvácení do dutiny břišní, křečovité bolesti a hnědavý výtok.

Jak probíhá umělé oplodnění krok za krokem

Léčba mimoděložního těhotenství

Aby mohla být léčba úspěšná, je nutné ji zahájit co nejdříve. Zanedbání může mít v extrémním případě i fatální následky. V nemocnici může žena pobýt několik dní, ale i několik týdnů. Záleží na vybraném postupu léčby.

Vyčkávací postup

Při vyčkávací metodě se čeká, zda dojde k samovolnému zániku mimoděložního těhotenství. Sleduje se hodnota těhotenského hormonu v krvi a na ultrazvukovém vyšetření. Lze uplatnit jen u některých pacientek s tubární graviditou. V České republice se častěji přistupuje spíše k chirurgické či medikamentózní léčbě.

Chirurgická léčba

Chirurgická léčba představuje odstranění postižené části ženského reprodukčního orgánu spolu s mrtvým embryem. Obvykle se jedná o zákrok na vejcovodech. Když je to možné, lékař se vždy snaží, aby byly zachovány reprodukční schopnosti pacienty. Operace probíhá obvykle laparoskopicky, pokud nejsou komplikace. Bohužel u nás velmi často čeští lékaři neseznamují ženy se všemi možnostmi léčby, a i neinvazivních metod.

Po operaci je velmi důležitá správná rekonvalescence. Pomocníkem v tomto případě mohou být enzymy, protože omezují vznik otoků a urychlují jejich vstřebávání, zmírňují bolest a zkracují dobu hojení.

Medikamence

Jednou z možností je i medikamentózní postup. Jedná se o aplikaci látky do těla matky, která usmrcuje embryo. Často se používají cytostatika metotrexátu.

Je možné embryo zachránit?

Za určitých okolností lze donosit dítě i když se usídlí v dutině břišní nebo v jizvě po císařském řezu. Žádné jiné lékařské postupy ale neexistují. Je tedy nanejvýš zajímavé, že v minulosti byly v lékařských časopisech popsány dva případy, kdy se takto počatému dítěti podařilo zachránit život. Úspěšné transplantace proběhly v roce 1915 a 1980.

První případ je z 13. září 1915 kdy gynekolog C.J. Wallace z Minnesoty provedl transplantaci embrya, které bylo uložené ve vejcovodu. Přenesl ho do dělohy a miminko se narodilo 2. května 1916. Narodil se zdravý chlapec. Druhý případ byl dopředu promyšlený chirurgický zákrok. Do dělohy přenesli embryo, které mělo asi 40 dní. V obou případech lékaři popisovaly, že to nebyla náročná operace. Více transplantací ale přesto nebylo popsáno.

Těhotenství po mimoděložním těhotenství

Pokud ženě po zákroku zůstal funkční alespoň jeden vejcovod, může žena otěhotnět přirozeně. Je nutné ale nějakou dobu počkat. Lékaři doporučují alespoň šest měsíců od zákroku. Existuje poměrně velká pravděpodobnost, že se něco takového bude opakovat (10 až 15 %). Žena, která znovu otěhotní, by měla jít co nejdříve na kontrolu. Když ženě žádný vejcovod nezbyl, může využít metodu IVF.

Vyšetření ovulace. Jak zjistit, kdy máte své plodné dny?

Prevence mimoděložního těhotenství

Nejlepší ochranou je prevence. Bohužel zde je opravdu velmi obtížná. V první řadě nezanedbávejte žádné gynekologické potíže a vždy konzultujte se svým lékařem. Riziko zvyšuje kouření a někteří odborníci se přiklánějí k tomu, že dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce riziko zase snižuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mimoděložní těhotenství umí pěkně potrápit. Existuje možnost záchrany embrya?