Éterické oleje v těhotenství umí pomoci s celou řadou fyzických i psychických obtíží. Mnoho žen se ale aromaterapii vyhýbá s tím, že v jiném stavu je škodlivá. To ovšem není pravda. Jen je potřeba rozlišovat trimestr, ve kterém se žena nachází, svůj zdravotní stav, léky a k tomu vybrat vhodné oleje. Jak to tedy je?
Éterické oleje umí ulevit od velkého množství těhotenských problémů. Je ovšem třeba vědět, které z nich se nesmí během těhotenství používat a které naopak ano. Je důležité s nimi manipulovat podle bezpečnostních pravidel a úplně ideální je poradit se s odborníkem a také poslouchat a respektovat své tělo.
Které éterické oleje v těhotenství se používat nesmějí?
Existují určité druhy éterických olejů, které nejsou příliš doporučované v těhotenství, protože mohou vyvolat menstruaci a způsobit potrat či předčasný porod. Také nepůsobí pozitivně na ještě nevyvinutý nervový systém dítěte.
Zejména první trimestr je z hlediska použití éterických olejů více rizikový. Lze užívat v nízkých koncentracích různé esenciální oleje proti nevolnostem nebo bolestem hlavy, ale je lepší se poradit s aromaterapeutem, pokud nejste v aromaterapii zběhlá. Obecně nejsou vhodné zahřívače, které mohou podporovat děložní stahy, dřeviny (hlavně s obsahem thujonu).
I když neproběhly žádné průzkumy ohledně toho, jak oleje ovlivňují dítě v děloze, považuje se většinou za bezpečnější počkat až na konec prvního trimestru. V prvních třech měsících těhotenství je lepší používat tzv. hydroláty neboli květové vody, protože jsou jemnější. Od druhého trimestru už máte mnohem více možností.
Jak předcházet striím a které oleje pomáhají ke zvláčnění pokožky?
Nedoporučují se:
- anýz,
- badyán,
- artemisia,
- bazalka,
- bříza,
- saturejka,
- kafr,
- mrkvové semínko,
- drmek,
- skořice,
- šalvěj,
- kopr,
- fenykl,
- kafrovník,
- túje,
- yzop,
- citronová tráva,
- pelyněk,
- myrta,
- muškátový oříšek,
- máta peprná,
- mateřídouška citronová,
- hřebíček,
- verbena, řebříček,
- a další.
Bezpečné éterické oleje v těhotenství
Existuje mnoho éterických olejů, které jsou naprosto bezpečné a mohou se používat. Bez kontraindikací jsou všeobecně citrusy (grep, citrón, limeta, mandarinka, pomeranč, pomerančový květ), kadidlo, heřmánky, černý pepř, koriandr, cypřiš, jedle, zázvor, jalovec, některé druhy levandule, meduňka, benzoe (po šestnáctém týdnu), vanilka, růže, palisandr, santal, smrk, tymián, růžové dřevo.
Způsoby využití aromaterapie
Aromaterapie se využívá různými způsoby. Vyberte si sami, který je vám příjemnější.
Masáž
Příjemná aromaterapeutická masáž pomáhá uvolnit napětí a zbavit se stresu. Zlepšuje krevní oběh, povzbuzuje imunitní systém a zvyšuje pružnost kůže.
Pokojové aromalampy
Aromalampy krásně provoní celý byt a mohou pomoci těhotným ženám trpícím ranními nevolnostmi. Skvěle se hodí i ve chvíli, kdy se objevují problémy se spánkem. Aromalampou si můžete provonět i porodní místnost. Většina porodnic s tím už dnes nemá problém.
Koupele
Příjemně teplá koupel s vhodně použitými éterickými oleji dokáží uvolnit, zklidnit a podporují relaxaci. Odpočinek ve vodě by měl trvat asi patnáct až dvacet minut a voda nesmí být příliš horká.
Příjemné obklady
Obklady pomáhají tišit křeče a bolesti. Namočte kapesník do nádoby s teplou vodou a několika kapkami esenciálního oleje. Pote přiložte na bolestivé místo.
Připravte tělo na porod za pomocí éterických olejů
Nejen v průběhu těhotenství můžete používat vonné oleje. Skvěle se hodí i jako příprava na porod nebo dokonce během něj. Masážním olejem si nechte masírovat celé tělo. Úleva je potřebná pro bříško, podbřišek i záda.
Při porodu působí blahodárně aromaterapie i na psychické a emoční úrovni jako harmonizátory. Oleje můžete nakapat na kapesník a inhalovat. Zvolená vůně vám pomůže uvolnit stres i napětí, které je spojené s intenzivním zážitkem z porodu. Když začínají kontrakce, pomůže koupel s pár kapkami levandule. Požívají se ke zklidnění při šoku, hysterii a k uvolnění napětí. Levandule není vhodná při nízkém tlaku. Na bolest pomáhá i vůně heřmánku.
Homeopatika v těhotenství a po porodu skvěle fungují jako první pomoc při běžných potížích
Voňavé esence navodí příjemnou atmosféru při porodu
Bylinné voňavé oleje se dostávají do metabolismu pokožkou či sliznicemi. Po několika hodinách se z těla znovu vyloučí. Při porodu aromaterapie ovlivňuje stahy dělohy, snižuje stres a nevolnost. Dokáže zklidnit a prohloubit dýchání, poskytují příjemné uvolnění. Proces porodu nezpomalují, ale dokáží ho urychlit. Aromaterapie nemá žádné vedlejší účinky a jejich působení lze v případě nutnosti zastavit.
Připravte si svůj masážní olej
Přidejte do čtyř lžic panenského přírodního oleje (olivového, mandlového, sezamového) nebo do mořské soli čtyři kapky éterického olejíčku. Vše smíchejte a nalijte do teplé vody. Tyto oleje musíte vždy ředit, protože se nerozpouští ve vodě a samotné mohou dráždit pokožku a pálit.
Oleje vybírejte podle své chuti
Ne všechny éterické oleje v těhotenství jsou vhodné, to už jsme zmiňovali. Některé vyvolávají nežádoucí hormonální změny (anýz, fenykl), jiné mohou být toxické (bazalka, muškátový oříšek či pelyněk) apod. Ty ostatní jsou ale v pořádku. Až si budete vybírat nějaký pro sebe, měl by vám vždy vonět a navozovat příjemný pocit. Každé aroma účinkuje jinak a je tak potřeba vědět předem, na co olej potřebujete nebo se poradit s někým, kdo vám doporučí vhodnou esenci či jejich směs.
Ředění oleje by mělo být 1 % nebo nižší. Při výběru mějte na zřeteli i svůj zdravotní stav, užívání léků apod. Pokud už jste někdy potratila, rozhodně buďte obezřetnější. Vybírejte vždy ty nejkvalitnější a nejčistší olej. Některé esence mohou být kontraindikovány s klasickými léky.