Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Mohou v minulosti prodělané chlamydie ovlivnit šance na otěhotnění?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 1. 2020

Jak moc mohou chlamydie prodělané v minulosti ovlivnit budoucí těhotenství, a především schopnost početí? To je otázka, kterou si klade mnoho lidí toužících po miminku. Jaká je na ní odpověď?

Nebezpeční chlamydií není ani zdaleka tak malé, jak si většina lidí myslí. Dokonce se jedná o velmi rychle narůstající infekci. Možná zde nehrozí taková rizika jako u onemocnění HIV nebo u syfilidy, ale přesto je to velmi záludná nemoc.

Následky totiž mohou způsobit řadu potíží. Bakterie přežívají v buňkách a jejich diagnostika i léčba je náročnější. Když se nakazíte, často nic nepoznáte, protože není nic zvláštního na tom, že nemáte žádné příznaky. U žen nemá příznaky asi 70 % z nich a u mužů je to přibližně polovina nakažených.

Možné příznaky u žen:

  • divný vodnatý výtok z pochvy,
  • bolesti při pohlavním styku,
  • bolest v podbřišku,
  • pálení a bolest při močení,
  • někdy se objeví změny v menstruačním krvácení.

Nebezpečné chlamydie. Neléčená infekce vede k neplodnosti!

Příznaky u mužů:

  • zvláštní výtok z penisu,
  • bolest při močení,
  • častější nucení na močení a problémy s udržením moči,
  • napětí a bolest ve varlatech.

Tyto příznaky mohou být doprovodným jevem i jiné nákazy, proto je důležité vydat se vždy k lékaři. Dnes už většina lékařů na chlamydie myslí, a proto udělají všechna potřebná vyšetření.

Zákeřný HPV v těhotenství: Co vše potřebujete vědět?

Mohou chlamydie ovlivnit budoucí plodnost?

Pokud vám byla diagnostikovaná sexuálně přenosná nemoc, jako jsou chlamydie, je dobré dojít si k lékaři na kontrolu, než se pokusíte o těhotenství. S největší pravděpodobností nemoc vaši plodnost neovlivní, pokud jste se léčila rychle, ale vždy existuje malá šance, že by mohlo dojít ke zjizvení vejcovodu, což může činit problémy při početí.

Ke zjizvení dochází nejčastěji u žen, u nich onemocnění nebylo diagnostikováno nebo neléčeno. To může vést ke stavu zvanému jako pánevní zánětlivé onemocnění k němuž dochází tehdy, když bakterie vstupují do děložního čípku a šíří se dál napříč reprodukčními orgány. Mezi hlavní příznaky patří bolest břicha, horečka, bolesti zad a bolest při pohlavním styku. Bakterie v podstatě napadají buňky skrytě. Pak dochází ke srůstům na vejcovodech nebo i k mimoděložnímu těhotenství. Někdy je výsledkem neplodnost.

U mužů jsou pak problémy podobné. Zánět jde přes močovou trubici až do nadvarlat, kde vyvolává podobné problémy. Chlamydie dokážou poškodit i spermie a snížit jejich pohyblivost (schopnost oplodnit vajíčko). Tento proces ovšem může být velmi dlouhodobý a klidně trvat měsíce i roky, aniž by se nějak výrazně projevil.

S postiženým orgánem se v takovou chvíli už nedá nic moc udělat. Ženy, které chtějí otěhotnět, se tak musí obvykle obrátit na centrum reprodukční medicíny a zkusit umělé oplodnění. Chronické stádium chlamydií se zároveň velmi těžce léčí.

Jak na prevenci kvasinkové infekce nejen u těhotných

Můžete se bránit?

Jak se bránit proti nákaze? Používejte při sexu prezervativ, zejména tehdy, když máte nového partnera. Samozřejmě není zaručeno, že onemocnění nedostanete, ale rozhodně se pravděpodobnost snižuje. Můžete se také domluvit, že se společně pro jistotu necháte otestovat.

Léčba chlamydií

U nás se nedělají cílené testy na chlamydie jako v jiných zemích. Obvykle se objeví pouze náhodou při jiném vyšetření. Pokud máte podezření, udělá vám váš gynekolog stěry z čípku. U mužů pak stěry z močové trubice. Pro prokázání parazita stačí i ranní moč.

Asi dvacet procent lidí mají natolik silný imunitní systém, že si dokážou s infekcí poradit sami. Přesto jde o dlouhodobý boj, který může trvat klidně i dva roky. Ostatní, kteří zanedbají příznaky nebo i léčbu, riskují různé potíže a klidně i svou plodnost.

V případě pozitivního výsledku nasadí lékař antibiotika, která umí proniknout do buněk a zlikvidovat nepříjemné onemocnění. Léčba trvá asi jeden až tři týdny. Vše ovšem závisí na tom, zda se nemoc zachytila hned na začátku nebo už přešla do chronického stádia. Současně s nakaženým se musí léčit každý, kdo s ním měl pohlavní styk.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Mohou v minulosti prodělané chlamydie ovlivnit šance na otěhotnění?