Molární těhotenství nebo také gestační trofoblastická nemoc je název pro situace, kdy dochází k nekontrolovatelnému růstu zárodečné tkáně (trofoblastu). Buňky zárodečné tkáně se promění na cystický útvar. Často vypadá jako hrozen vína, proto se můžete setkat i s termínem zásnět hroznová.
Mola hydatidosa se rychle zvětšuje a dokáže vyplnit děložní dutinu. Embryo u takového těhotenství většinou vůbec nevznikne nebo zanikne krátce po vytvoření. V případě částečné moly se plod může i nějakou dobu vyvíjet, ale těhotenství nelze donosit, končí potratem. Molární těhotenství se u nás objevuje asi u jednoho z 2000.
Co je Mola hydatidosa?
Toto vzácné onemocnění, při kterém se nevyvíjí podpůrné tkáně u vajíčka tak, jak by správně měly, patří mezi nádorová onemocnění a v ojedinělých případech se dokonce může překlopit i do maligního. Takováto patologická těhotenství se většinou objevují u žen, které mají méně než 20 let a u žen nad 40 let.
Jak vznikne molární těhotenství?
V případě normálního průběhu těhotenství musí mít oplodněné vajíčko 23 chromozomů od matky a stejný počet i od otce. Když dojde k molárnímu těhotenství, nemá vajíčko vůbec žádné chromozomy od matky a otce dvojnásobný počet. Při částečné mole má pak vajíčko správný počet od matky a dvojnásobný od otce.
Pravděpodobnost narození postiženého dítěte. Co dokáží odhalit testy?
Příznaky:
- děloha může mít nadměrné nebo naopak malé rozměry,
- těhotné ženy s molou mají mnohem vyšší hodnoty hormonu choriogonadotropinu. Trápí je pak úporné zvracení,
- krvácení během prvním tří měsíců, protože z patologické placenty se odlupují její části,
- ztráta hmotnosti, nechutenství, průjmy (příznaky zvýšené činnosti štítné žlázy),
- neklid a nervozita,
- třes rukou a nohou,
- zvýšený srdeční tep,
- vysoký krevní tlak, otoky,
- žádné srdeční ozvy plodu.
Lékař odhalí hroznovité útvary v děloze na ultrazvuku a k diagnostice pomůže i odběr krve, protože hladina HCG v krvi je mnohem vyšší, než by správně měla být.
Dá se molární těhotenství léčit?
U moly není možné donosit zdravé dítě. Většinou dojde k zamlklému těhotenství a žena musí na kyretáž (vyčištění dělohy). Lékař ženě pod narkózou odstraní placentu se zbytky plodu. Nesmí zapomenout vůbec na nic, protože nějaké zbytečky by se po určité době mohly přeměnit na nádorovou tkáň. Žena musí být i po zákroku sledována. Obvykle se kontroly provádí v měsíčních až dvouměsíčních intervalech po dobu jednoho roku.
V některých případech podají lékaři ženě hormon oxytocin a spustí se porod. Když už žena další děti neplánuje, provedou lékaři hysterektomii (odstranění celé dělohy). Samozřejmě jen za předpokladu, že s tím souhlasí.
Choriokarcinom
Buňky z molárního těhotenství se v těle mohou změnit na zhoubný nádor – choriokarcinom. Rychle se tvoří metastázy do plic, pochvy, jater a mozku. Projevuje se většinou nepravidelných krvácením s dělohy. Asi u 30 % žen se nádor nenajde v děloze, ale projeví se metastázou právě v ostatních orgánech.
Bez léčby je zhoubný nádor smrtelný. Když je ovšem odhalen včas, je léčba ve většině případů úspěšná. Udává se až 95 %. Žena musí absolvovat chemoterapii.
Druhy molárního těhotenství
Molární těhotenství může být kompletní, invazivní či částečné.
Částečná mola
Částečná mola vznikne tím, že dojde k oplodnění jednoho vajíčka dvěma spermiemi nebo jednou, která se rozdělí na dvě. Výsledkem je oplozené vajíčko s 69 chromozomy (normálně jich má mít 46 celkem). Do desátého týdne těhotenství takové embryo většinou zanikne. U tohoto případu většinou k malignímu zvratu nedochází, ale přesto je vhodné ženu sledovat.
Kompletní mola
U kompletní moly oplodní jedna nebo dvě spermie prázdné vajíčko bez genetické informace. Oplodněné vajíčko má chromozomy 46XX – chybí matčiny. Nemůže se dále vyvíjet a mění se na kompletní molu. Vyskytuje se asi u jedné ženy z 3000 až 4000 těhotných. Zde existuje vyšší riziko, že dojde k malignímu zvratu.
Projevuje se krvácením, rychlým růstem dělohy a mnohem těžší formou těhotenských nevolností. Na ultrazvuku bývá vidět tzv. sněžení a objevují se i cysty na vaječnících.
Toto těhotenství je ukončeno revizí dělohy a následné sledování ženy je naprosto nezbytné.
Invazivní mola
Nejagresivnější typ. Objevuje se asi u 1 ženy z 20 000 registrovaných těhotných. Musí dojít ke kyretáži dutiny děložní. Asi 20 % žen musí být léčeno chemoterapií.
Může zkažená plodová voda ohrozit vaše dítě? Kdy je nebezpečná?
Zdárný průběh těhotenství bohužel není vždy samozřejmostí. Těhotenství je přirozený stav, ale někdy s sebou nese i nepříjemné a smutné obtíže. A patří mezi ně i molární těhotenství. Výskyt jednoho zvyšuje pravděpodobnost dalšího jen mírně. Mnohem větší šance je ta, že další miminko už žena bez problémů donosí a vše proběhne bez problémů.