Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Může kouření v těhotenství zvýšit riziko dětské mozkové obrny?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 2. 2020

Každý ví, že kouření během těhotenství není nic dobrého ani pro nastávající maminku a ani pro dítě. Může ale zvýšit riziko vzniku dětské mozkové obrny? Podle jedné studie existuje dost důkazů, že ano.

Výzkum naznačuje, že kouření v těhotenství skutečně takto miminko ohrozit může ve větší míře než u matek nekuřaček. Zároveň je ale potřeba podotknout, že spousta žen se spíše snaží přestat, když plánují miminko nebo zjistí, že jsou těhotné. Určité procento ale nepřestane a kouří v podstatě stále.

Kouření jako rizikový faktor

Kouření během těhotenství je samozřejmě rizikovým faktorem vzniku mnoha zdravotních potíží u dětí, včetně předčasného porodu, vrozených vad (rozštěp rtu nebo rozštěp patra a syndromu náhlého úmrtí dítěte). Výzkumy také prokazují, že existuje větší pravděpodobnost vzniku dětské mozkového obrny.

Dětská mozková obrna

Dětská mozková obrna je porucha pohybu a rovnováhy. Bohužel se nedá vyléčit. Tento stav je způsoben poškozením vyvíjejícího se mozku, k čemuž může dojít před narozením, během porod, do prvního měsíce věku dítěte nebo v jeho prvních letech. Jednou z příčin je nedostatečný průtok krve v mozku plodu v děloze. Tento proces se nazývá hypoxicko-ischemická encefalopatie (HIE).

Studie zveřejněná v časopise Frontiers in Molecular Neuroscience dokazuje, že cigarety v těhotenství mohou zhoršit a ovlivnit reakce na HIE, způsobují zánik buněk v některých částech mozku spojených s motorikou a pamětí, které pak mohou právě ovlivnit i vznik mozkové obrny.

Studium na myších

Vědci ke svým závěrům dospěli pokusy na myších, které byly narozené matkám vystaveným cigaretovému kouři před a během těhotenství. Tým testoval motorické dovednosti mláďat myší a zjistil, že měla pohybové problémy podobné těm, které se objevují při dětské mozkové obrně.

Zjistili, že mláďata jsou při jejich vývinu nemotornější, mají menší sílu v končetinách, jsou více nervózní a špatně jim funguje paměť, která ovlivňuje jejich schopnost něco se učit.

Přestaňte kouřit dlouho před těhotenstvím

Při dalším zkoumání tým zjistil, že problémy s pohybem pozorované u myších mláďat byly způsobené zvýšeným oxidačním stresem, což je nerovnováha mezi antioxidanty a škodlivými molekulami, které se nazývají volné radikály.

K buňkám se nedostává dostatečné množství antioxidantů, což umožňuje hromadění volných radikálů a poškození mozkových buněk. Vědci se domnívají, že jejich výsledky jsou jen dalším dobrým důvodem proto, aby nastávající matky přestaly kouřit a čím dříve, tím lépe. Nejlépe několik měsíců nebo dokonce let před těhotenstvím, protože kouření může ovlivnit i kvalitu vajíček ještě dříve, než dojde k oplodnění.

Tým má v plánu světu představit ještě další studie, které by se měly zaměřit na zkoumání, zda antioxidanty mohou být použity ke snížení škodlivých účinků kouře u dětí. Například antioxidant L-karnitin dokázal zlepšit funkci ledvin a dýchacích cest u mláďat myší narozených samičkám vystavených cigaretovému kouři.

Dalším krokem by pak měl být výzkum vhodné léčby, která pomůže k minimalizování následků od maminek kuřaček.

Samozřejmě, že každé dítě, které se narodí ženě kuřačce, nebude mít takové problémy a nemusí být vůbec nemocné. To riziko ale existuje. Pokud ho chcete minimalizovat, přestaňte kouřit dlouho předtím, než otěhotníte. Koneckonců tím uděláte něco velmi dobrého i pro sebe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Může kouření v těhotenství zvýšit riziko dětské mozkové obrny?