Listerióze v těhotenství může způsobit celou řadu problémů a uškodit nastávající mamince i miminku. Protože jsou těhotné ženy náchylnější k onemocnění, měly by dodržovat všechna opatření, aby minimalizovaly riziko.
Listerióza je infekční onemocnění, které můžete chytit z kontaminovaného jídla bakterií Listeria monocytogenes. Na bakterie jsou zvlášť citliví novorozenci, lidé se slabší imunitou, těhotné ženy a jejich vyvíjející se miminka. Objevit se může krevní infekce, meningitida a další komplikace, některé velmi závažné. Bohužel pro nastávající maminku může znamenat i potrat nebo předčasný porod.
Na druhou stranu je nutné říct, že onemocnění je poměrně vzácné, takže vás nemusí děsit. Přesto je potřeba o něm vědět a dávat si pozor.
Jak může listerióza v těhotenství ovlivnit dítě?
Pokud nemáte žádný imunologický problém, je jen malá pravděpodobnost, že by listerióza uškodila vám. Ale i když vy problémy mít nemusíte, u vašeho miminka to může být naopak, zejména tehdy, když se na nemoc nepřijde včas.
Listerie dokážou infikovat placentu, plodovou vodu a dítě. Pak přichází potrat nebo dítě zemře v děloze. Pokud dítě přežije, je velká pravděpodobnost, že se narodí předčasně a často bohužel s vážným onemocněním nebo se nějaká nemoc projeví brzy po narození – infekce v krvi, potíže s dýcháním, horečka, léze na některých orgánech, infekce centrálního nervového systému apod.
Někteří novorozenci se po narození jeví jako zdraví a první známky infekce (často meningitida) se objeví až několik týdnů po porodu. Tomuto projevu se říká „listerióza s pozdním nástupem“ a může být výsledkem infikování dítěte během porodu nebo vzácněji z jiného zdroje než matka.
Jak poznat listeriózu?
Příznaky jsou bohužel dost nejednoznačné a zaměnitelné s jinými obtížemi. Můžete mít horečku, zimnici, bolesti hlavy, bolesti zad či problémy se zažíváním apod. V menší míře infekce napadá centrální nervový systém, kdy se projevuje silnou bolestí hlavy, ztuhlým krkem, zmateností, závratěmi či křečemi.
Pokud máte nějaké takové příznaky a myslíte si, že by to mohla být listerióza, okamžitě vyhledejte lékaře. Problémy se zažíváním se obvykle objeví do 48 hodin, ale ostatní projevy klidně až za dva až šest týdnů. K určení infekce se využívá krevní test.
Jak se listerióza v těhotenství léčí?
Léčí se pomocí antibiotik, která vyléčí infekci a pomohou ochránit dítě. Je ale nutné je podat včas, aby bylo možné ochránit i dítě.
Prevence onemocnění
Nejlepší léčbou je prevence. Dodržujte některá pravidla a onemocnění se vám vyhne.
Maso, drůbež nebo ryby řádně uvařte
Nejezte v těhotenství žádné syrové maso.
Zbytky důkladně zahřejte
Jakékoliv zbytky jídel dobře ohřívejte, protože ke kontaminaci bakteriemi může dojít i poté, co bylo jídlo již vařeno nebo zpracováno. Bakterie dokážou přežít ledacos. Pokud používáte mikrovlnnou troubu, zakryjte jídlo víkem nebo obalem, abyste udrželi vlhkost a zajistili rovnoměrné zahřívání.
Borelióza v těhotenství či při kojení. Kdy může ohrozit vaše dítě?
V těhotenství se vyhýbejte nevařeným lahůdkám
Zapomeňte na nějakou dobu na jakékoliv masové pomazánky, nakládané ryby apod., když nejsou vařené. Vyvarujte se připraveným salátům z lahůdek a supermarketů, zejména těch, které obsahují vejce, kuřecí maso či mořské plody. Nejste-li si jistá, že jídlo bylo bezpečně připraveno nebo bylo v chladu a neleželo někde několik hodin na teple, nejezte to. Nestojí to za riziko.
Vynechte nepasterizované mléko
Pokud milujete neupravené mléko přímo od farmáře, v těhotenství s ním buďte opatrná. Zahrnuje to kravské mléko, kozí mléko a potraviny z nich vyrobené (feta, Brie či Camembert, sýr s modrou plísní apod.) Pokud štítek jasně neuvádí, že je jídlo vyrobené z pasterovaného mléka, vraťte ho do regálu. Za bezpečné jsou považovány potraviny jako je tvaroh, ricota, smetanový sýr, tvrdý sýr apod. Dále také jogurt či podmáslí.
Umývejte
Před jakoukoliv konzumací ovoce či zeleniny jednotlivé kousky důkladně omyjte nebo oloupejte.
Pozor na kontaminaci potravin
Uchovávejte veškeré potenciálně kontaminované potraviny (neumyté produkty, nevařené maso, družeb, mořské plody, párky v rohlíku atd.) odděleně od čistých produktů a od vařených a hotových jídel. Po kontaktu s potenciálně kontaminovaným jídlem pečlivě umyjte linku, prkýnka či nůž a samozřejmě i ruce, než začnete sahat zase na něco jiného.
Pravidelná výměna houbiček a utěrek
Mějte na paměti, že utěrky a houby na nádobí jsou semeništěm bakterií. Proto perte utěrky pravidelně v horké vodě a houbičky nezapomínejte měnit. Čisté nádobí, povrchy a ruce osušte čistou utěrkou nebo papírovým ručníkem.
Jezte včas
Rychle se kazící potraviny konzumujte co nejdříve od zakoupení. Hlavně poté, co jste je už otevřeli. Je pak jedno, zda už přišel termín spotřeby nebo ne.
Udržujte v chladničce a mrazničce správnou teplotu
Jako obecné preventivní opatření k ochraně potravin před kontaminací různými organismy způsobujícími nejrůznější choroby může posloužit i správně nastavená chladnička a mraznička. Myslete ovšem na to, že listerie jsou dosti odolné bakterie a dokážou přežít, a dokonce i růst v chladných teplotách (jen pomaleji). Proto vždy myslete hlavně na tepelnou úpravu, která musí být za všech okolností dostatečná.