Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Nedostatečnost děložního hrdla způsobí až 25% potratů v druhém trimestru. Lze jí zabránit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 2. 2020

Když vám lékař řekne, že se váš děložní čípek začíná zkracovat dříve, než by měl, nejspíš vás to hodně vyděsí. Cílem každé ženy je zdravé těhotenství a porod v termínu. Problémy s čípkem to mohou změnit.

Naštěstí je to jev poměrně vzácný a vyskytuje se asi u 1 ze 100 těhotenství. Pokud znáte rizikové faktory a dokážete rozpoznat možné příznaky, možná začnete být víc v klidu.

Jaké jsou příznaky předčasného otevírání děložního hrdla?

Během těhotenství je děložní čípek uzavřen. To se začíná měnit na konci těhotenství, kdy se začíná zkracovat, otevírat a porodní cesty se pomalu připravují na porod. Když k tomu však dojde příliš brzy, může přijít předčasný porod. Někdy k tomu dochází velmi rychle a s minimálními nebo žádnými kontrakcemi.

Důvod nedostatečnosti děložního čípku není úplně dobře pochopen, ale odborníci se domnívají, že se jedná o kombinaci:

  • slabost děložního krčku,
  • strukturální abnormality,
  • zánět nebo infekce,
  • děložní hrdlo může být zjizvené a méně pružné.

Kdo patří do rizikové skupiny?

V časném těhotenství způsobí potrat obvykle problém s vyvíjejícím se plodem (např. chromozomální abnormality). Předpokládá se, že cervikální nedostatečnost je odpovědná za 25 % potratů, ke kterým dojde ve druhém trimestru.

Rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost výskytu tohoto problému:

  • poškození děložního čípku, ke kterému došlo během obtížného porodu,
  • předchozí operace na děložním čípku,
  • předchozí dilatace, kyretáž
  • jeden nebo více potratů ve druhém trimestru s neznámou příčinou,
  • abnormality dělohy nebo malformace děložního čípku
  • nekompetentní děložní čípek v předchozím těhotenství.

Pokud je z nějakého důvodu u vás riziko větší, bude vás lékař častěji sledovat.

Jak poznat ovulaci? Sledujte děložní čípek!

Jak se diagnostikují možné problémy s děložním čípkem?

Diagnostikovat nedostatečnost děložního čípku je poměrně náročné a nejde to dřív, než je žena poprvé těhotná. Při vyšetření se využívá délka kanálu děložního čípku. Když je všechno v pořádku, je děložní hrdlo dlouhé 30 mm. Když se děložní čípek zkrátí na méně než 25 mm, jedná se o nedostatečnost.

Méně než 25 mm znamená riziko 18 % předčasného porodu. Méně než 20 mm představuje riziko 25 % a méně než 15 % pak až 50 % riziko vzniku předčasného porodu.

Lékař si všímá zkracování čípku během klasických gynekologických prohlídkách v prvních týdnech těhotenství, když vás vyšetřuje vnitřním ultrazvukem. Hodnoty by si měl zapisovat a najdete je také v těhotenské průkazce pod údajem CS – cervix scóre.

Pokud naměřené hodnoty nejsou v pořádku, přejde lékař k podrobnějšímu vyšetření a vezme si na pomoc ultrazvuk. Tak změří čípek přesně. Hodnotí závažnost stavu a kontroluje i uzavření vnitřní branky.

Závažnost nedostatečnosti děložního čípku může být různá. Když se jedná jen o mírný problém, je riziko komplikací malé a stačí pár opatření a klidový režim.

Lze nedostatečnosti děložního čípku zabránit?

Protože nikdo přesně neví, co takový stav způsobilo, nelze jeho vzniku zabránit. Dříve se doporučoval klid na lůžku, ale ukázalo se, že to není účinný prostředek v prevenci cervikální nedostatečnosti.

Pro zdravé těhotenství se dá udělat ale ledacos

  • Jezte zdravou stravu, omezte průmyslově upravovaná jídla, která mohou narušovat příjem kyseliny listové, železa, hořčíku a dalších základních živin.
  • Zůstaňte aktivní a zahrňte do svých dnů i nějaké těhotenské cvičení.
  • Vyhněte se užívání rizikových látek – nikotin, alkohol atd. O lécích se poraďte se svým lékařem.
  • Choďte pravidelně na kontroly, které mohou včas odhalit případné problémy.

Vyšetření děložního čípku v těhotenství – jak probíhá a k čemu slouží?

Léčba

Mezi první opatření, která vám lékař pravděpodobně navrhne, patří klid a omezení pohlavního styku. Určitě už tedy nepočítejte s prací nebo velkou fyzickou aktivitou. Pokud by se váš stav mohl zhoršovat nebo byl nález už příliš velký, skončíte nejspíš v nemocnici, kde vás budou sledovat a podávat léky k tlumení děložní činnosti, aby nedocházelo k předčasným stahům dělohy a nebyl na čípek vyvíjen tlak. Pokud už je těhotenství pokročilejší, mohou vám být podávány i kortikoidy, aby se miminku dovyvinuly plíce.

V závažných případech lze přistoupit k cerkláži

Když už je nedostatečnost příliš velká nebo jste v minulých těhotenstvích měla problém stejný, doporučí vám lékař nejspíš operaci, která spočívá v sešití svalů v oblasti děložního čípku. Ten se tak nemá možnost dále předčasně otevírat.

Tento zákrok lze podstoupit v období od 16. do 24. týdne těhotenství. Provádí se v celkové narkóze. Jedná se ale o krátký a jednoduchý výkon. Lékař provede většinou malý steh pod sliznicí děložního hrdla. Ten celé hrdlo obkrouží a uzavře. Po operaci můžete jít poměrně brzy domů. V některých případech se mohou objevit děložní stahy, proto obvykle dostanete ještě na pooperačním lůžku léky, které je dokážou utlumit.

Cerkláž děložního hrdla může pomoci donosit miminko. Jak probíhá?

Už do konce těhotenství musíte dodržovat klidový režim. Opatrovat se a šetřit. Často se doporučuje užívání hořčíku, který taktéž zabraňuje předčasným stahům dělohy. Když se vše jeví v pořádku a nedojde k žádným komplikacím, vyndává se steh někdy kolem 38. týdne těhotenství. Je nezbytné, aby byl odstraněn před začátkem porodu. Je to ale hned a obvykle to udělá lékař při běžné těhotenské prohlídce.

Je běžné, že ženy s nedostatečností děložního čípku mají často pocit, že udělaly něco, co tento stav způsobilo a mohly tomu nějak zabránit. Pamatujte ale na to, že se tento problém těžko diagnostikuje předem a nedá se mu zabránit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nedostatečnost děložního hrdla způsobí až 25% potratů v druhém trimestru. Lze jí zabránit?