Nedostatek železa v těhotenství: jaké jsou příznaky a jak ho doplnit?
Martina Mádlová
27. 6. 2017
V těhotenství stoupají nároky organismu ženy na příjem některých látek, jako je železo, vápník, zinek nebo hořčík. Nedostatek železa v těhotenství způsobuje anémii, která může zapříčinit i některá zdravotní rizika. Jak tento minerál doplnit, aby v těle nechyběl? Nejlépe správnou stravou. Je mnoho potravin, které obsahují dostatek železa a velmi často je opomíjíme.
Pro člověka je železo nepostradatelné. Dospělí lidé mají v těle asi 3-4 g železa. Jeho většina je obsažena v hemoglobinu, ze kterého se vytvářejí červené krvinky. Ty mají za úkol přenášet kyslík z plic do dalších tkání v těle. Stejně jako většina ostatních minerálů se železo získává z potravy. Vstřebává se ve dvanáctníku. Oproti jiným se ale velmi špatně vstřebává, do těla se dostane pouze asi 10 % a ještě méně z celkového příjmu. Proto je jeho doporučená denní dávka mnohem větší než denní ztráta. U žen by měl být příjem ještě větší, protože u nich spolu s menstruačním krvácením dochází k větším ztrátám.
Jaká rizika může přinést nedostatek železa v těhotenství?
Poměrně velké procento těhotných žen 20-60 % mívá s nedostatkem železa problémy. U nich nastane anémie ve chvíli, kdy hladina hemoglobinu klesne v prvním trimestru pod 110 g/l a ve druhém a třetím pod 105 g/l. Takové nálezy už zvyšují riziko předčasného porodu, nízké porodní váhy i větších komplikací v šestinedělí.
Proč můžete mít málo železa v těle?
Vyšší riziko vzniku anémie mají ženy s nižší hladinou železa již na začátku těhotenství nebo i ty, které s tímto jevem mají potíže dlouhodobě. Do rizikových skupin se řadí hlavně vegetariáni, podvyživené ženy nebo takové, které mají nízký kalorický příjem a dospívající. Nároky na množství železa stoupají i u vícečetného těhotenství. Nedostatek železa může mít i další příčiny např.: krvácení (po porodu, menstruaci, poranění), nedostatečný příjem železa z potravy, poškození tenkého střeva (celiakie, Crohnova choroba, operace, apod.).
Jak se projevuje nedostatek železa v těhotenství
Mezi nejčastější příznaky nedostatku železa a následné anémie patří hlavně:
- únava, slabost, pocit na omdlení, dušnost,
- závratě a poruchy soustředění,
- hubnutí a nechutenství,
- bledá kůže i sliznice.
Co jíst, abyste měli dostatek železa v těhotenství?
Můžete samozřejmě zajít i do lékárny a doplnit železo pomocí tablet. Kdo na to chce jít přírodnější cestou, měl by se soustředit na konzumaci potravin, které železo ve zvýšené míře obsahují. V období těhotenství by měla denní dávka činit až 27 mg. Velký obsah železa je ve špenátu, v hovězím nebo kuřecím mase. Pro ty, kdo masu neholdují, je tu tmavá listová zelenina, čočka, bílé fazole, cizrna, sezamová a slunečnicová semínka, tofu, klíčky, ořechy, melasa i mořské řasy.
Možnost předávkování
Stejně jako nedostačující množství ani nadbytek železa není vhodný. Dlouhodobě by tento stav mohl způsobit poškození buněk jater, srdce a při opravdu déle trvajícím stavu by dokonce mohl být i příčinou smrti. Vážné otravy obvykle nehrozí z nevhodné stravy, ale spíše požití většího množství železa v tabletách. Proto se o tabletách raději poraďte s lékařem nebo je berte až tehdy, kdy vám jeho nedostatek bude potvrzen.