Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Nízký krevní tlak v těhotenství. Proč si nelehat na záda a jak si rychle pomoci?

Redakce

Redakce

20. 2. 2018

Nízký krevní tlak v těhotenství může hodně potrápit, i když ve své podstatě tělu nijak neubližuje. Nejvíce potíží způsobuje na začátku těhotenství, a pak v jeho druhé půlce. Jaké jsou příznaky nízkého tlaku a jak si můžete nejlépe pomoci, abyste neupadla do mdlob? A proč si raději nelehat na záda?

Co je to krevní tlak?

Krevní tlak je vlastně odpor, kterým působí krev protékající cévami na cévní stěny. Tlak vytváří pumpující srdce a jeho hodnota neustále kolísá v závislosti na jednotlivých fázích srdečního cyklu. Rozlišuje se proto tlak diastolický a systolický. Při diastole, tedy při uvolnění srdce, je hodnota krevního tlaku nižší. Při systole, tedy při stažení srdce, je hodnota nejvyšší (např. 120/80 znamená, že 120 je tlak systolický a 80 tlak diastolický).

Čtěte také: Tvrdnutí břicha v těhotenství. Jak si pomoci doma a kdy vyrazit k lékaři?

Jak se měří krevní tlak?

Krevní tlak se měří tonometrem a hodnoty jsou udávány v milimetrech rtuťového sloupce – v torrech. U těhotných se toleruje tlak do hodnot 135/85. Hodnoty vyšší je potřeba již sledovat, příp. zahájit léčbu. Hypertenze totiž představuje značné riziko pro matku i pro plod. Oproti tomu nízký krevní tlak v těhotenství, který nemá takto striktně vymezenou limitní hodnotu, může být nepříjemný, nicméně nejedná se o život ohrožující stav. Některým maminkám je během pravidelné prohlídky naměřen tlak i 80/50, což je již velmi nízký tlak. Před měřením bychom si měly dopřát aspoň 5 minut klidu, aby se krev v těle ustálila. Během měření tlaku nemluvíme a nic jiného neděláme. Důležité je lékaře informovat o všech lécích, které pravidelně užíváte (např. léky na štítnou žlázu), protože některé léky mohou krevní tlak ovlivňovat.

Jaký je správný tlak?

Správný krevní tlak by měl mít v těhotenství hodnotu nejlépe okolo 120/80. Důležitější než horní (systolický-tepenný) je vždy spodní (diastolický-žilní) tlak.

Co způsobuje nízký krevní tlak v těhotenství?

Nízký tlak v těhotenství může způsobovat motání hlavy, černo před očima, závrať či dokonce mdloby. Potíže bývají nejhorší zejména pokud se prudce zvednete z lehu či ze sedu do stoje. Vstávejte proto vždy pomalu! Jen tak se tělo dokáže vyrovnat se změnou polohy. Při prudkém zvednutí totiž dochází k nedostatečnému zásobení mozku krví, a proto se nám zamotá hlava. Nízký krevní tlak v těhotenství je doprovázen také studenými končetinami, což je způsobeno nedostatečným prokrvením periferních částí těla. Kromě studených nohou bývá osoba s nízkým tlakem pobledlá v obličeji.

Co pomáhá na nízký tlak v těhotenství?

Prevencí nízkého tlaku je především dostatečný přísun tekutin. Čím více budete mít v těle více tekutin, tím více natlakované budou vaše cévy. Těhotná žena by denně měla vypít až ke třem litrům tekutin. Krevní tlak dokáže zvednout i káva. S tou ovšem opatrně. U těhotných se doporučuje pouze jeden či dva šálky denně. Kofein totiž vytváří u nenarozeného dítěte závislost, která se může projevovat zvýšenou dráždivostí a plačtivostí u novorozenců. S nízkým tlakem dokáže pomoci také dostatek pohybu. Ideální jsou dlouhé procházky, plavání nebo jóga.

Čtěte také: Koupání během těhotenství. Je bezpečná vana či bazén a jak se chránit?

Jak zabránit nastupujícím mdlobám?

Pokud cítíte, že se vám motá hlava a dělá se vám černo před očima, znamená to, že váš mozek nedostává tolik okysličené krve, kolik by jí potřeboval. Je potřeba okamžitě zvýšit přísun krve směrem k mozku. Zkuste si hlavu na chvíli předklonit nebo si lehnout a dát nohy výš než hlavu. Pokud si nemůžete lehnout, tak si alespoň sedněte a skloňte hlavu. Vždy jednejte co nejrychleji, abyste neupadla! Nebezpečí nízkého tlaku totiž nespočívá v tom, že by nějak poškozoval tělo, ale v tom, že se můžete během pádu do mdlob zranit.

Pozor na leh na zádech – může utlačovat dolní dutou žílu

S tím, jak roste během těhotenství plod v břiše, stává se pro některé ženy poloha v leže na zádech velice nebezpečnou. Někdy totiž zvětšená děloha utlačuje dolní dutou žílu, čímž snižuje přítok krve směrem k srdci, a zároveň tak dochází ke snížení krevního tlaku v žilách. Tělo je nedostatečně zásobeno okysličenou krví a můžete náhle začít pociťovat nevolnost či stav na omdlení, jež může přejít až do bezvědomí. V tom okamžiku není ohrožena zásobováním okysličenou krví jen těhotná, ale i plod. Stavy nevolnosti nastávají okamžitě i jen při krátkodobém lehu na záda. Mohou tak nastat i během vyšetření (např. na monitoru) nebo během porodu. Je potřeba si na to dát pozor a volit jinou polohu. Většinou stačí lehnout si na bok. Pokud víte, že vám dělá potíže ležet na zádech, je třeba to říct i během vyšetření, napojení na monitor apod.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nízký krevní tlak v těhotenství. Proč si nelehat na záda a jak si rychle pomoci?