Blíží se váš den porodu? Přemýšlíte, zda poznáte, že vám odešla hlenová zátka? Jak ale vypadá hlenová zátka, jejíchž odchod poukazuje na blížící se porod? Nad takovými otázkami si láme hlavu nejedna žena.
Pokud jste strávila nějaký čas na těhotenských fórech, je pravděpodobné, že jste alespoň několikrát viděla otázku: „Jak poznám, že mi odešla hlenová zátka?“ Mnoho žen je znepokojených tím, že to nepoznají. Je to proto, že to je často jeden z příznaků, že se chystá váš čas a miminko přijde na svět.
Co je hlenová zátka?
Děložní krček produkuje hlen. V těhotenství i během menstruačního cyklu. Rozdíl je v jeho množství a konzistenci. Na počátku menstruačního cyklu má působit jako taková bariéra proti otěhotnění. V plodných dnech se konzistence hlenu mění a díky tomu přispívá k delší životnosti spermií a urychluje jejich průchod přes děložní hrdlo.
V těhotenství by měl být hlen čirý, hustý a lepkavý. Zátka obsahuje imunoglobuliny a antimikrobiální peptidy. Ty ovlivňují imunitu. V menší míře se objevuje lyzozym a neutrofily, chrání před streptokoky, bakteriemi E-coli a Candida albicans. Když se začne blížit konec těhotenství, začne děložní čípek tzv. zrát. Změkčuje se a připravuje na otevření, aby se mohlo dítě narodit.
Tyto změny mohou způsobit uvolnění zátky hlenu. Pokud se blíží váš porod, bude se zátka nadále uvolňovat a miminko se začne chystat na svět – možná za několik hodin a možná až za pár týdnů. Pokud se zátka uvolní dřív, tělo ji často ještě obnoví, aby vám i vašemu dítěti poskytovalo trvalou ochranu před infekcí. Ale i kdyby k tomu nedošlo, nemusíte se bát. Dítě chrání ještě plodové obaly, a to dostatečně.
Víte, co si sbalit do porodnice, a co klidně můžete nechat doma?
Jak vypadá?
Možná jste přesvědčena o tom, že nemůžete přehlédnout odchod hlenové zátky, a pak vám najednou praskne plodová voda a přijde porod, aniž byste si něčeho takového všimla.
Jak ji tedy poznat a odlišit od jiných věcí?
- Je zakalená s krémově bílou barvou.
- Vypadá jako váš plodný hlen připomínající vaječné bílky.
- Má lepivou a rosolovitou konzistenci.
- Může obsahovat narůžovělé, červené nebo hnědé zbarvení způsobené malými kousky krve.
Hlenová zátka může vyjít jako docela velký a většinou neporušený kus, což usnadňuje pozorování. Někdy ale vychází pomalu a snadno se dá zaměnit za odtékající plodovou vodu.
Nemusí vás ale ani nijak trápit, že jste jí nevšimla, protože co se týká průběhu porodu, opravdu na tom nezáleží. Stejně tak neznamená, že když odejde hlenová zátka, musí nutně začít porod velice brzy.
Musíte k lékaři, když odejde hlenová zátka?
Její ztráta jen zřídkakdy vyžadují volání lékařské pomoci nebo odjezd do nemocnice. Taková situace by mohla nastat jen v případě, že máte nějaké komplikace – hrozí vám předčasný porod apod. Můžete ovšem svého lékaře, porodní asistentku nebo dulu o této skutečnosti informovat při příští návštěvě.
V případě, že byste si všimla nepříjemného zápachu, jasně červené krve nebo nazelenalé tekutiny, je vhodné lékaře kontaktovat a říct mu to. Možná vás pro jistotu pozvou na kontrolu. Také pokud se vám zdá, že vám teče krev nějak víc, je vždy lepší vyhledat zdravotnické zařízení než zbytečně čekat.
Na všechny okolnosti se včas zeptejte svého lékaře. Kdy volat, v jakých situacích. Přečtěte si o těhotenství a porodu, zajděte na kurz. Všechny tyto aktivity vám pomohou pochopit normální postup k porodu a také ztiší vaše možné obavy.
Kdy hlenová zátka vyjde?
Stejně jako v mnoha aspektech těhotenství i zde existuje mnoho možností, pokud jde o ztrátu hlenové zátky. Některé ženy její odchod ani nezaznamenají, jiné ji ztratí krátce před porodem nebo až během porodu s plodovou vodou a obaly. Uvolnit se může i při pohlavním styku, zejména těsně před porodem.
Mějte na paměti, že odchod hlenové zátky neznamená, že rodíte. Pouze ukazuje na otevírání děložního hrdla a přípravu těla na porod. K němu samotnému ale klidně může dojít až za několik týdnů a stejně tak existuje mnoho žen, které porodily pár hodin poté, co jim zátka odešla.