Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Olovo může ohrozit vaše těhotenství. Co vám hrozí a kde ho najdete?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 11. 2019

Olovo je velmi toxické, a zvláště škodlivé pro vývoj nervových systémů. Může být přeneseno placentou těhotné ženy na miminko nebo později mateřským mlékem. Chcete-li minimalizovat možné riziko kontaminace olovem, věnujte chvilku tomu, na co si dát pozor.

Mnoho nastávajících maminek chce ještě před příchodem nového člena rodiny na svět renovovat byt, připravit dětský pokojíček, vymalovat apod. Právě to může být kámen úrazu. Nebezpečí v sobě ukrývají hlavně staré barvy a nátěry obsahující olovo.

Jak se vyhnout zbytečnému riziku?

Olovu se dnes naštěstí můžete vyhnout poměrně dobře. Stačí se držet několika zásad.

  • Pokud pracujete ve své práci s olovem nebo k vašim koníčkům patří výroba šperku či vitráže, nechte si raději zkontrolovat hladinu olova v krvi.
  • Jestliže opravujete starší dům, kde by mohly být použity barvy obsahující olovo, ujistěte se, že jsou při práci dodržovány veškeré bezpečnostní předpisy a postupy, které vás a vaši rodinu ochrání před vystavením olovu. Čím je dům starší, tím větší existuje pravděpodobnost, že nějaké to olovo obsahuje.
  • Voda z veřejných zdrojů je na olovo testována. Informace o pitné vodě zjistíte na stránkách poskytovatele. Studniční voda by měla být pravidelně testovaná, zda je pitná a v pořádku.
  • Jezte pravidelně a dostatečně často. Olovo se snadněji vstřebává do krevního řečiště a uchovává ve vašem těle, když máte prázdný žaludek.
  • Strava chudá na vápník, železo, zinek, vitamin C, vitamin D a vitamin E může být spojena se zvýšeným množstvím olova absorbovaného do vašeho krevního řečiště. Proto je tak důležitá vyvážená strava v těhotenství a dostatečný příjem vitamínů. Výborná je kapusta, která dokáže nebezpečný kov vstřebávat.

Toxoplazmóza v těhotenství. Jak se před ní chránit?

Největší riziko představují staré nátěry

Nátěry na starých domech mohou být s příměsí olova. Když se odstraňují, vzniká olovnatý prach, který se může dostat do těla ženy a od ní i k dítěti. To může vést až ke zvýšení krevního tlaku a preeklampsii, stagnaci růstu plodu nebo dokonce ve výjimečných případech k jeho úmrtí.

Rizikové jsou kromě barev i otevřené ohně a topení uhlím. Olovo se uvolňuje při spalování. Najdeme ho i v cigaretovém kouři, kávě nebo alkoholických nápojích. Také některé starší nádobí může obsahovat barvy, které nebezpečný kov mohou uvolňovat. Ten se v těle dokáže usadit a přetrvávat i desítky let. Pokud jste někdy v minulosti do styku s olovem přišla, třeba ve svém zaměstnání, vždy o tom informujte lékaře.

Testy kontrolující hladinu olova v krvi

Existuje krevní test, který lze provést, aby se zjistilo, kolik olova je v těle přítomno. Většina lidí nějaký v krvi má, ale důležité je, aby množství nepřesáhlo 5 mikrogramů na decilitr. Samozřejmě žádná bezpečná úroveň stanovená není a cílem je dosáhnout co možná nejnižšího množství.

5 tipů, jak snížit riziko vývojových vad u dítěte, které čekáte

Jak může olovo ovlivnit miminko?

Nejzávažnější účinek vysoké hladiny olova je samozřejmě potrat nebo úmrtí miminka. Vyskytnout se mohou i problémy s nízkou porodní váhou, předčasné porody, do budoucna u dětí problémy s učením a chováním. Není ale příliš pravděpodobné, že by kontaminace olovem v těhotenství nějak významně zvýšila riziko vzniku fyzických vad.

Olovo a kojení

Malý obsah olova v krvi nikterak při kojení dítě neohrožuje. Kojící matky s velmi vysokými hladinami olova v krvi by ale měly být pečlivě sledovány.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Olovo může ohrozit vaše těhotenství. Co vám hrozí a kde ho najdete?