Péče o zuby v těhotenství. Jak má vypadat a proč se zuby více kazí?
Redakce
30. 1. 2018
Co je pravdy na tvrzení, že každé dítě stojí ženu jeden zub? Je možné tomu nějak předcházet? Jak má vypadat správná péče o zuby v těhotenství, tak aby se zvýšené kazivosti dalo předejít? A proč bychom si měli dát pozor na to, abychom nikdy nejedli s dítětem z jedné lžičky?
Těhotenství a zuby
Během těhotenství je ženský organismus ovlivněn výraznými změnami. Lékaři a jiné maminky vám jistě potvrdí, že je obecně náchylnost ke vzniku zubního kazu v období těhotenství zvýšena. Jistě jste se již setkala s tvrzením, že je vyšší kazivost chrupu způsobena tím, že plod odebírá matce vápník. To ovšem nebylo nikdy prokázáno. Daleko důležitější roli, co se týče zvýšené kazivosti zubů, hraje zvýšená konzumace sladkostí, dále kyselé prostředí v ústech v důsledku častějšího zvracení a především zhoršená ústní hygiena vedoucí k pomnožení škodlivých bakterií.
Co se děje s tělem v těhotenství?
Díky hormonálním změnám se mění vnímání chuti, pachů a zvyšuje se dávivý reflex. V dutině ústní je těmito hormonálními změnami nejvíce ovlivněna dáseň. Gravidní žena má zvýšenou chuť na sladká a kyselá jídla, což má zásadní vliv na pokles pH v ústech. U řady těhotných žen se také zhoršuje úroveň ústní hygieny, protože jsou ženy unavené, podávají nižší fyzickou výkonnost a těhotenské zvracení bývá mnohdy vyvoláváno právě zubním kartáčkem. Proto žena čištění zubů příliš nevyhledává. Někdy mohou těhotné ženy pozorovat krvácení z dásní, což je také odrazuje.
Péče o zuby v těhotenství
Zhoršená hygiena a změny stravovacích návyků vedou k vyššímu výskytu mikroorganismů, které zapříčiňují vznik zubního kazu a zhoršení stavu dásní. Navzdory všem vyjmenovaným skutečnostem je ovšem v tomto období potřeba věnovat zubům, prevenci parodontopatií (onemocnění závěsného aparátu zubu) a prevenci zubního kazu zvýšenou pozornost. Žádná těhotná žena by také neměla opomenout preventivní prohlídky u zubního lékaře. Také v těhotenské průkazce bývá vyhrazena část pro 3 návštěvy zubaře během těhotenství.
Čtěte také: Jak pečovat o pleť v těhotenství?
Jak vzniká zubní kaz?
Na povrchu zubů se neustále usazuje zubní plak. Cukry z potravy jsou bakteriemi přítomnými v zubním plaku zkvašovány na kyseliny. Dochází ke snížení pH v ústech, čímž dochází k demineralizaci (odvápnění) skloviny.
Jak pečovat o zuby během těhotenství?
V prvé řadě je potřeba omezit konzumaci cukrů. Dále je potřeba pečlivě odstraňovat zubní plak alespoň dvakrát denně. Doporučuje se používat zubní pastu s fluoridem, který zajišťuje zkvalitnění skloviny. Nedoporučuje se ovšem fluorid konzumovat v podobě doplňků, neboť podle některých odborníků může příliš vysoký obsah fluoridu působit jako neurotoxin.
Čtěte také: Koupání během těhotenství. Je bezpečná vana či bazén a jak se chránit?
Zánět dásní v těhotenství
Gingivitida neboli zánět dásně patří k nejčastějších zánětům v těle člověka. Zánětem dásní postihuje přibližně každou druhou těhotnou ženu. Hlavním projevem gingivitidy je krvácení dásní při čištění chrupu, případně při jídle. Zanícená dáseň bývá zarudlá, zduřelá, hladká a lesklá či mírně bolestivá. Příčinou zvýšené krvácivosti dásní je především hormonálně navozená vyšší citlivost dásní. Zánět dásně vyvolává zubní plak, který produkuje řadu toxických látek a enzymů.
Komplikace zánětu dásní – předčasný porod
Je potřeba si uvědomit, že se může jednat o závažný stav, kdy může dokonce díky toxinům v těle dojít k předčasnému porodu. Podle odborníků by se dokonce správným ošetřením dásní dalo zabránit každému pátému předčasnému porodu. Při déletrvajícím zánětu dásní dochází k rozšíření zánětu na kostěné zubní lůžko a závěsný aparát zubu. V takovém případě již hovoříme o parodontóze (parodontitidě).
Jak předcházet parodontitidě v těhotenství?
Pokud chceme projevům těhotenské gingivitidy předejít, je potřeba ihned na počátku těhotenství či ještě dříve navštívit zubního lékaře či dentální hygienu a nechat si odstranit zubní kámen. Dále je potřeba úplně přestat kouřit, což by u těhotných žen mělo platit obecně, nejen kvůli zubům. Pokud má žena v ústech snímatelné či fixní náhrady, je třeba zkontrolovat, zda někde netlačí či mechanicky dáseň nedráždí. Nejdůležitější ze všeho je ovšem pečlivější dodržování ústní hygieny. Doporučuje se také používat měkký kartáček, který příliš neodhaluje zubní krčky a nedráždí tolik dáseň.
Pozor na mezizubní prostory
Při čištění by se neměly opomenout mezizubní prostory, protože plak se kromě zubních krčků zpočátku hromadí hlavně tam. Na zanícené dásně také velmi dobře působí výplachy chlorhexidinem, který lze volně koupit v lékárnách. Výplachy úst s obsahem chlorhexidinu se také doporučují ženám, které si z důvodu zvýšeného dávivého reflexu nemohou čistit zuby zubním kartáčkem. Při projevech krvácení můžete volit speciální zubní pasty s protizánětlivými účinky.
Čtěte také: Hormony v těhotenství. Proč přibíráme na váze a trpíme na změny nálad?
Zdravé zuby u dětí
Je mnoho věcí, kterými můžete napomoci k tomu, aby Váš potomek měl silné a zdravé zuby. Pro vývoj zubů je nejcitlivější období prvních 3 měsíců těhotenství, kdy u plodu probíhá vývoj orgánů. Vzniká primitivní ústní dutina, základy čelistních kostí a zárodky některých zubů. Bylo zjištěno, že kazivost dětského chrupu může být do značné míry způsobena špatným stavem ústní mikroflóry matky. Velmi důležitá je správná výživa. Je nutné zajistit dostatečný příjem minerálů a vitamínů (především vápník, fluor, vitamín A a D, vitamíny skupiny B a vitamín C).
Nejezte s děťátkem z jedné lžičky!
Dítě je již po narození ve velmi intimním kontaktu se svou matkou. Některé maminky či tatínkové krmí děťátko z jedné lžičky, kterou občas olíznou. Pokud má ovšem rodič v ústech kariogenní mikroflóru (bakterie způsobující zubní kaz), což s největší pravděpodobností má, může ji tak přenést na své dítě. To je samozřejmě velmi nebezpečné. Pokuste se tedy vyvarovat takovým situacím.