Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Pivo v těhotenství. Jak ho vidí lékařské studie?

V určité fázi těhotenství se většina těhotných žen ocitne v situaci, kdy jim někdo nabídne sklenici vína nebo láhev piva, a musí zvážit obtížnou otázku, zda si ji dát nebo ne. Aby to bylo ještě horší, dokonce i po desetiletích debat, lékaři stále ještě nemají definitivní odpověď. Dát si pivo v těhotenství, toť otázka.

Alkohol v těhotenství v průběhu dob

Normy týkající se pití během těhotenství se mění každých pár desetiletí. Během padesátých a šedesátých let bylo naprosto přijatelné, aby těhotné ženy pily a kouřily. Ve skutečnosti, v šedesátých letech někteří lékaři dokonce předepsali alkohol jako prevenci proti předčasnému porodu. V 70. letech 20. století se kulturní postoj k pití během těhotenství dostal do druhého extrému. Vědci totiž zjistili, že alkohol by mohl vést k malformacím embryí. V roce 1973 lékaři vytvořili termín „fetální alkoholový syndrom“. Ten popisuje kombinaci vlastností, které jsou společné dětem narozeným matkám alkoholičkám. Mezi tyto vlastnosti patří nízká porodní hmotnost, pomalý růstu, malé oči, rozštěpy a vážné kognitivní poruchy. Mezinárodní zdravotnické sdružení vydalo prohlášení, že pro těhotné ženy je nebezpečné pít i jen kapku alkoholu, tedy i pivo v těhotenství.

Alkohol na začátku těhotenství

Některá z těchto varování stále platí. Pediatři se obecně doporučují, aby těhotné ženy alkohol ani pivo v těhotenství nepily. Lékaři se také shodují na negativních účincích zneužívání alkoholu během těhotenství. Přesto ale neexistují žádné důkazy, které by prokazovaly, že občasné pití je pro nenarozené děti nebezpečné. To je z velké části způsobeno skutečností, že není zcela etické provést výzkum, při kterém se jedna skupina těhotných žen alkoholu úplně zdržela a druhá pila je příležitostně. V současnosti se také začínají objevovat studie, které naznačují, že občasná konzumace alkoholu v těhotenství je neškodná.

Škodlivé látky v kosmetice. Na co si dát v těhotenství největší pozor?

Série pěti studií provedených v Dánsku ukázala, že u dětí matek, které se během těhotenství mírně opily, se neobjevily žádné nežádoucí účinky. Žena si tak klidně může dát frisko v těhotenství. Všechny tyto studie uvádějí, že ženy by se měly vyvarovat pití nadměrného množství alkoholu, když jsou těhotné.  Neexistuje ale žádný důkaz, že pití jedné až dvou jednotek alkoholu jednou nebo dvakrát týdně je škodlivé. Například pít víno v těhotenství je možné jednou až dvakrát týdně, pokud si žena nedá více než dvě deci. Podobně jako když má chuť na pivo v těhotenství, může si s klidným svědomím dát dvě malá piva týdně. Pokud jí to nestačí, alternativou je nealko pivo v těhotenství, které je úplně neškodné. Naopak tvrdý alkohol v těhotenství se rozhodně nedoporučuje.

Pivo v prvním trimestru

Zatímco názory na pivo v těhotenství a konzumaci alkoholu se liší, panuje všeobecná shoda, že těhotné ženy by se neměly pít v prvním trimestru. Absolutní abstinence v prvním trimestru může být samozřejmě problematická, protože většina žen nezná přesný okamžik, kdy došlo k početí. Souhrn všech těchto rad týkajících se těhotenského pití obsahuje několik jednoduchých pokynů. Nastávající matka by určitě vůbec neměla konzumovat alkohol v prvním trimestru a později pít víc než jednu nebo dvě skleničky vína či piva maximálně jednou nebo dvakrát týden.

Jak přizpůsobit pitný režim v těhotenství i po něm

Kromě toho se lékaři shodují, že každá žena by měla dát na svou intuici. Některé si pár skleniček dají, protože mají na pivo v těhotenství chuť, jiné se rozhodnou, že to za to vůbec nestojí a abstinují. Současné průzkumy totiž nejsou průkazné a lékaři jednoduše nevědí, jaké množství alkoholu způsobí problémy. Závisí na organismu konkrétní těhotné ženy a jejím plodu. V průběhu těhotenství neexistuje žádná známá absolutně bezpečná dávka alkoholu, jeho druh nebo frekvence pití. Jistý je jen fakt, že u prenatální expozice alkoholu zvláště, v prvním trimestru, je poměrně vysoké riziko vzniku nejrůznějších poruch a onemocnění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pivo v těhotenství. Jak ho vidí lékařské studie?